Jump to content



Γιατί συμβαίνει αυτό?


Recommended Posts

μου την έχει δώσει άσχημα και άρχισα τις φώτο στα κομπολόγια :giveup:

img-0013a-9072.jpg

f9

iso400

0.6sec

-2

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει γιατί συμβαίνει αυτό;

είναι η ίδια φώτο απλά ανοιγμένη με 2 διαφορετικά προγράμματα

Στο φωτοσαπούνι μόνο κοκκινίλα που δεν είδα. Τι έγινε ρε παίδες;

sshot-17-9074.png

Link to comment
Share on other sites

μονο υποθεσεις μπορω να κανω...μιας και ενα print screen βλεπω.

Υποθετω λοιπον...οτι βλεπω ενα raw απο δυο διαφορετικα προγραμματα..που για προεπιλογη -μαλλον- εχουν να ανοιγουν το raw το ενα με adobe rgb (πχ photoshop) και το αλλο με srgb .

Aλλη υποθεση ειναι να βλεπω jpg στην εικονα που το εχεις σωσει με adobe rgb και το ενα προγραμμα το αναγνωριζει ...και το αλλο οχι.

Γραψε μια αναλυτικα το workflow (μη μεινεις στην επεξεργασια) να δουμε ΑΝ ειναι αυτο ..και αν ειναι ..σε ποιο σημειο γινεται..

Link to comment
Share on other sites

οπως σου έχω πει δεν τραβάω σε raw γιατί δε ξέρω μετά πως γίνεται η επεξεργασία. Γενικά το φωτοσαπούνι δε το έχω :/

εχω ανοίξει το jpg. Το πέταξα στο φώτοσαπούνι και το μόνο που έκανα ήταν να δώσω λίγο φωτισμό (?) με το levels, να κάνω resize και μετά να δώσω smart sharpness 100. Save και exit.

Μετά έκανα double click στην εικόνα και άνοιξε με το πρόγραμμα του office (την είδα κόκκινη εκεί). επειδή στο φωτοσαπούνι δεν έβλεπα κοκκινίλα όμως δοκίμασα και άλλο πρόγραμμα. Συγκεκριμένα το αριστερο παράθυρο είναι απο το windows photo viewer (ναι ναι ξέρω είμαι εντελώς άσχετη έπρεπε να έχω βάλει κάτι άλλο). Δε τα ξέρω όμως, οπότε..... Βοήθησα ή να σου στείλω το jpg να το δεις?:tw:

Link to comment
Share on other sites

δες πρωτα τη καμερα σου...

Αν εχεις βαλει εκει adobe rgb...μαλλον το βρηκαμε.

Αν οχι ..στειλε την εικονα..

(και τραβα raw...απο το πρωτο raw θα δεις οτι δεν αλλαζουν και πολυ τα οσα ξερεις.Απλα ειναι πιο ευκολο να κανεις μεγαλες αλλαγες..)

Link to comment
Share on other sites

μου την έχει δώσει άσχημα και άρχισα τις φώτο στα κομπολόγια :giveup:

img-0013a-9072.jpg

f9

iso400

0.6sec

-2

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει γιατί συμβαίνει αυτό;

είναι η ίδια φώτο απλά ανοιγμένη με 2 διαφορετικά προγράμματα

Στο φωτοσαπούνι μόνο κοκκινίλα που δεν είδα. Τι έγινε ρε παίδες;

sshot-17-9074.png

μπωρεις να αλαξεις οπιοδηποτε χρωμα θες στο phtoshop απο την εντολη hue/stratsyration βασικα γιατι θες να ανοιγεις την ιδια εικονα απο 2 προγραματα?
Link to comment
Share on other sites

Αγαπη η διαφορα αυτη ειναι θεμα sRGB/aRGB.

καποιο προγραμμα κανει convert σε ενα απο τα δυο profiles

γυρνα την καμερα σου σε sRGB , το ιδιο και τα προγραμα τα σου και θα εισαι ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα λύθηκε με τη βοήθεια του NTG :)

Μου έστειλε οδηγίες και άλλαξα κάποια πράγματα. Η ρύθμιση ακολουθεί παρακάτω αν τη χρειαστεί κάποιος :)

πριν την αλλαγή

CaiSqdn.jpg

μετά

9AHc0GU.jpg

και η ρύθμιση η περιβόητη

5plIeey.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά αφήνω εδώ τη φώτο

https://dl.dropboxusercontent.com/u/16222689/video%20lab/IMG_0013aa.jpg

Ας την ανοίξει κάποιος και να συγκρίνει. Δε ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω για να βοηθήσω τη κατάσταση. Ασχετη γαρ :/

edit: Η κάμερα και το photosapouni είναι σε sRGB ξέχασα να το αναφέρω

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

i bet my 2 cents ότι τώρα δείχνουν και τα 2 τη λάθος εκδοχή...

Καλο θα ηταν να λειπουν τετοια ποστ.

Ακομα και αστειο να ηταν -που δε νομιζω- ειναι ενοχλητικα.

Το μετα της καρμεν δε το ειδα παρα μονο τωρα.(απλα προσπαθουσα να αναπαραγω την αρχικη εικονα του windows photo viewer στο δικο μου pc).

Οι δυο εικονες ακομα και τωρα ειναι διαφορετικες .

Δοκιμασε μια να βαλεις το profile της dell να δεις αν θα ταιριαξουν (στο 100%).

Αν ειναι καλιμπραρισμενη απο σενα ..καλο θα ηταν ..αν και οτι ανεβαζεις σχεδον ολοι θα βλεπουν την εικονα οπως (πλεον) στο windows photo viewer.

Παιζει να εχεις καλιμπραρει την οθονη σε adobe rgb ..οποτε θα γυρισεις στο κιτρινο...και θα πρεπει να τα γυρισεις ολα σε adobe rgb(ακομα και στο CS) αν αυτο σε βολευει.

Για οσους τραβατε σε raw ..δεν εχει σημασια τι θα εχετε βαλει στη μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

Τα φορα τα ξερεις καλυτερα απο μενα.Το τι ειναι παρεξηγησιμο για τον αναγνωστη διαφερει.

Περα απο αυτο νομιζω οτι μπορεις να διακρινεις τι βλεπεις στις εικονες και να πεις το σωστο περα απο το στοιχηματιζεις οτι ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Να έχω καλιμπράρει εγώ την οθόνη; :hehe: Το άλλο με το Τοτο στο είπα; :p

Η οθόνη ήρθε κουτάτη πριν μέρες με ένα χαρτί που έλεγε ότι έχει καλιμπραριστεί. Δε ξέρω τίποτα άλλο καρντιά μου :p

Λεπόν για να μη το βράσουμε το θέμα και δε θέλω, θα ανοίξω ένα νέο θεματάκι να τα πούμε εκεί. Προς το παρόν επειδή έχω κόσμο σπίτι και πεινάνε πάω να κάνω το καθήκον μου σαν οικοδέσποινα :happy:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.