Jump to content



Σκέψεις για αναβάθμιση


GnG1416003205

Recommended Posts

Καλησπέρα ,

Το σύστημα μου αποτελείται από τα παρακάτω.

cpu:Q6600 go@3.2 + xigmatek gaia 1283 sd

ram:2x2 gb corsair dominator @1066

motherboard: asus maximus formula x38

gpu:asus 6850 1gb

ssd: crucial m4 256gb

hdd:1 wd caviar black 1gb

psu:corsair tx650

case:coolermaster stacker 832

monitor:samsung 22' 1680x1050

windows 8

Σκεφτόμουν αναβάθμιση σε 2 δόσεις.

Η πρώτη δόση είναι επεξεργαστής + motherboard+ram = 370 ευρώ

Μένω οπότε με ίδια οθόνη και κάρτα γραφικών που την έχω ένα χρόνο αλλά σε ανάλυση 1680χ1050 που τα πάει καλά.

Τα δύο πράγματα που θα αλλάξω πιο μετά.

Το κουτί μου θεωρώ ότι το κρατάω έτσι?Όπως επίσης και το τροφοδοτικό.

Επίσης πιστεύω είναι η τελευταία μου ευκαιρία να πουλήσω και τα 3 κομμάτια που θα αλλάξω(Αν τα κρατήσω ακόμα θα παλιώσουν εντελώς) κάτι που θα μειώσει λιγάκι την αναβάθμιση σε κόστος.

Θα ήθελα κάποιες γνώμες γιατί ακόμα το σκέφτομαι αν θα το κάνω ή όχι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο είναι μήπως μείνω έτσι μέχρι να πρέπει να αναβαθμίσω γιατί η αλήθεια είναι ότι τα καταφέρνει ακόμα το σετ.

Έχω synology nas οπότε τα παλιά κομμάτια θα πάνε για πούλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά τα λες στο πρώτο ποστ. Προχώρα θα δεις τρελή διαφορά, και όταν υπάρχει το ρευστό πας σε οθόνη & vga. Επειδή βλέπω οτί τον q6600 τον είχες σηκώσει, να ξέρεις οτί ο cpu που επιλέγεις είναι κλειδωμένος, ε.

Link to comment
Share on other sites

Για την μητρική τι λέτε?

Κάποιο bug που κάπου πήρε το μάτι μου για τις μητρικές αυτές πιο είναι?

Διορθώνεται με update του bios ή να κοιτάξω κάτι άλλο?

Ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες c2 εκδόσεις motherboard που το διορθώνουν αν δεν κάνω λάθος.

Αν τυχόν υπάρχει κάποιο παιδί που γνωρίζει το θέμα να μας πεί καλά θα ήταν...:confused:

Link to comment
Share on other sites

οπότε αξίζει να πάω καλύτερα σε αυτόν έτσι δεν είναι?

Όχι πιο πολύ για τώρα αλλά για αργότερα όταν αρχίσει να περνάει λίγο η σκούφια του.

Τον q6600 πέρυσι τον κλόκαρα και είδα διαφορά αισθητή.

Αναβαθμίσεις επεξεργαστή-motherboard κάνω περίπου κάθε 5-6 χρόνια οπότε κοιτάω και λίγο μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

οπότε αξίζει να πάω καλύτερα σε αυτόν έτσι δεν είναι?

Όχι πιο πολύ για τώρα αλλά για αργότερα όταν αρχίσει να περνάει λίγο η σκούφια του.

Τον q6600 πέρυσι τον κλόκαρα και είδα διαφορά αισθητή.

Αναβαθμίσεις επεξεργαστή-motherboard κάνω περίπου κάθε 5-6 χρόνια οπότε κοιτάω και λίγο μπροστά.

χμμμ ... δεν ξέρω αλλά πιστεύω οτι όλοι φτάνουμε σε ένα ΡΕΑΚ ίσως μετά απο λίγο καιρό να πείς φτάνει ,για αυτό σε ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Ο 4670Κ εχει ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστη και μπορεις να τον υπερχρονισεις (overclocking).

Σε αυτη την περιπτωση χρειαζεσαι μητρικη με το Ζ87 chipset.

καλο θα ηταν ..αλλα οχι απαραιτητα..

(ανοιξε ενα παραθυρακι το καλοκαιρι...τωρα ποτε θα κλεισει και αν ...ειναι αλλο θεμα)

Overclocking CPU Frequency on H87 and B85 Motherboards Made Possible with ASRock's Non-Z OC

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν ..αλλα οχι απαραιτητα..

(ανοιξε ενα παραθυρακι το καλοκαιρι...τωρα ποτε θα κλεισει και αν ...ειναι αλλο θεμα)

Overclocking CPU Frequency on H87 and B85 Motherboards Made Possible with ASRock's Non-Z OC

:T::T: Καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

οπότε αξίζει να πάω καλύτερα σε αυτόν έτσι δεν είναι?

Όχι πιο πολύ για τώρα αλλά για αργότερα όταν αρχίσει να περνάει λίγο η σκούφια του.

Τον q6600 πέρυσι τον κλόκαρα και είδα διαφορά αισθητή.

Αναβαθμίσεις επεξεργαστή-motherboard κάνω περίπου κάθε 5-6 χρόνια οπότε κοιτάω και λίγο μπροστά.

Η διαφορα στα χρηματα δεν ειναι κατι τρελο, ειδικα αν (οπως λες) δεν κανεις συχνες αναβαθμισεις. Οποτε γιατι οχι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.