Jump to content



qvo6 malware ...


Occultist

Recommended Posts

Από κάπου τσίμπησα το QVO6 malware. Αυτό που κάνει είναι hijack στο web browser - στη μηχανή αναζήτησης και στο homepage - και σε πετάει κάθε φορά σε μια ηλίθια μηχανή αναζήτησης.

Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να απαλλαγώ με τίποτα από αυτό και δε θέλω να κάνω format.

Μήπως έχει αντιμετωπίσει το συγκεκριμένο malware κάποιος από εσάς για να μου πει πως επιτέλους θα το ξεφορτωθώ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩ και συ ! το κόλλησα την πρώτη μέρα που έκανα φορματ !

Θα σου βγάλει λίγο την πίστη αλλά βγαίνει.

EDIT:

αυτά εδώ ακολούθησα, πρέπει να το βρεις και μέσα στη Registry ( Start > type " regedit " > serach " qvo6 "

άρχισε να διαγράφεις

http://www.malwareremovalguides.info/qvo6-com-redirects-removal-guide/

καλή δύναμη

Επίσης δες και εδώ

http://www.techsupportall.com/how-to-remove-qvo6-com-search-homepage-from-ie-firefox-chrome/

Link to comment
Share on other sites

Ωχ κι εγώ το έχω (πρόσφατα) και μάλιστα απόρισα πως το έχω και σε chrome & ie και το πρόσεξα μετά απο εγκατάσταση του maxthon που σε αυτόν δεν το έχω ?:hmm:

Πω πω λέτε να μας ζορίσει? :...:

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τα βήματα του site (3-4 φορές...) και ναι μεν τελικά απαλλάχτηκα από το qvo6, αλλά αυτό έδωσε τη θέση του στο v9.com, που είναι ίδια περίπτωση...

Καινούρια μόδα αυτή με τα $%## hijackers;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ακολούθησα τις οδηγίες και προς το παρών όλα καλά.

Αλλά όταν πάω να ανοίξω νέα σελίδα στον chrome μου ανοίγει με αυτή την σελίδα lightning newtab (το είχα απο τότε που πρόσεξα και το qvo6 ) ειναι κάτι και αυτή η σελίδα ? μπορώ να την βγάλω?...

Link to comment
Share on other sites

τελικά είναι προέκταση του chrome : ( LightningNewtab is a Chrome extension based on Html5. It provides website fast dial to make you find your favorite websites ASAP. Functions like fast visit to extension shortcut, website custom and wall paper can all enhance the New Tabs of Chrome. Besides, LightningNewtab also provides Weather, Favorite, History, Extension Manager, Wall Paper, and plug-ins of Favorite and Fast Search. We are keeping developing plug-ins with more functions in order to offer users the best way of surfing online. )

ολα καλά λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ! μόλις ανακάλυψα πως ενώ δεν βλέπω τίποτα πουθενά απο το qvo6 μόλις κανω αντιγραφή κάτι και δεξί κλικ για αναζήτηση μου γράφει : αναζήτηση στην qvo6 για :drool:

και τώρα?...:(

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ! μόλις ανακάλυψα πως ενώ δεν βλέπω τίποτα πουθενά απο το qvo6 μόλις κανω αντιγραφή κάτι και δεξί κλικ για αναζήτηση μου γράφει : αναζήτηση στην qvo6 για :drool:

και τώρα?...:(

Δες στο google chrome / internet browser ποια search engine έχει βάλει default !

Link to comment
Share on other sites

Σωστός αλλά αφού τα διέγραψα όλα με την διαδικασία παραπάνω δεν θα έπρεπε να φύγει και αυτό?

Εγώ πάντως έψαξα τότε θυμάμαι τόσο στον explorer αλλά τόσο και στον chrome και υπήρχε ακόμη σαν κατάλοιπο !

Στον chrome, το είχα βρει εκεί που γράφει στις ρυθμίσεις " Αναζήτηση " και αρχική σελίδα

πάνω κάτω τα ίδια και στον exlporer

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Για όποιον παιδεύεται ακόμα με qv06, v9.com και παρόμοια...βρήκα λύση που, σε εμένα τουλάχιστον, δουλεύει.

1) Για δοκιμάστε αυτό που προτείνουν εδώ πρώτα.

2) Μετά το πρώτο βήμα, εγκαταστήστε και τρέξτε αναλυτικό έλεγχο με το προγραμματάκι HITMAN PRO - έχει και free trial να ενεργοποιήσετε για να ενεργοποιηθεί πλήρως.

;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.