Jump to content



Toolkit


Dr.Paneas

Recommended Posts

Ολοι σας φαντάζομαι έχετε ενα σετ απο διάφορα εργαλεία που σας είναι χρήσιμα για διάφορες επεμβάσεις στο PC και γενικότερα στα ηλεκτρολογικα και οχι μονο.

Εγω όμως.... δεν έχω τίποταbanana

Ψεμματα:Εχω ενα κατσαβίδι:smile045:

Επειδή αν μη τι άλλο, εχω αρχίσει να ψάχνομαι με case modding αλλα ακόμα ακόμα δεν εχω εργαλεία για να βγάλω ενα fan απο μια CPU με αποτελεσμα να τις δολοφωνώ όλες (το χτυπάω με σφυρι μεχρι να πέσει, αλλα στο τελος σπάει ρε γμτ, χαλάει και η καρτα καμια φορα... ασε πικρή ιστορία φιλος:brutal014: ).

Εκτός απο αυτό, έχω περάσει και σε σχολή αυτοματισμου, και θα ασχοληθω με μικροεπεξεργαστές και διαφορα τετοια.

Οπότε χρειάζομαι εργαλεία:cool:

Επειδή όμως δεν ξέρω τι πάνω-κάτω πρεπει να έχει μέσα το σετ/βαλιτσα, μπορείτε να με κατατοπίσετε ; ή ακομα και να μου προτύνετε εσείς λύσεις ;

Σορρυ αν εγραψα πολλα.

ΥΣ: Ζητείται κοπέλα η οποία θα βγάζει απο την βαλίτσα τα εργαλεία και θα μου δίνει στο χέρι, όταν αυτό της ζητητεί. Καλό θα ήταν, αφου ειμαι Ντοκτορ, να φοράει στολή νοσοκόμας! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βαλεις λιγο βαθεια το χερι στην τσεπη και μιας

και θα ασχοληθεις με τα ηλεκτρονικα αυτα ειναι μια καλη λυση

-->http://www.pro.facom.fr/CatalogueGeneral/Catalogue/PAG-CAT-03.aspx

και βεβαια τα αγαπημενα μου -->http://www.beta-tools.com/en/prodotti/catalogo.do?task=sottofamiglie&idFamiglia=10 .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας φίλε μου, να σε ευχαριστησω γιατι εχει καιρο που ρωταω σε διαφορα φορουμς και απαντηση δεν παίρνω.

Μελέτησα τα links σου, και μπορω να πω οτι πήρα μια ιδέα. Το θέμα είναι το καταστημα ειναι γαλλικο οποτε μεσω internet δεν μπορω να παραγγήλω.

Ξέρεις κανενα ελληνικο ;

Ειδα κάτι στο e-shop αλλα δεν ξερω αν αξίζουν. Το Media Markt δεν είχε, πηγα σήμερα. Δεν ξερω αν θα βρω στο praktiker.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εισαι Θεσσαλονικη τα facom τα φερνει μεταξυ των αλλων

ο Ρηγας στην Μοναστηριου αν θες να πας κατευθειαν στην πηγη.

Κανε μια βολτα Μοναστηριου, Γιαννιτσων εχει αρκετα μαγαζια τα οποια μπορεις να δεις και να συγκρινεις και ποιοτητα αλλα και τιμες.

Αλλα αν πας σε ενα μαγαζι με εργαλεια ανετα μπορεις να δεις τον καταλογο και να παραγγειλεις οτι θελεις.Το ιδιο και για τα Beta(δεν τα εχει ο Ρηγας αλλα μπορεις να δεις καταλογο).Praktiker ,media markt και τα ρεστα εχουν εργαλεια μιας χρησης.

Οπως προανεφερα αν θες να παρεις κατι καλο και κατ"εμε στα εργαλεια δουλειας δινεις μια φορα λεφτα και σε μενουν μια ζωη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά έχω πολλά εργαλεία πια αλλά πιστεύω οτι αν τα πάρεις όλα μαζεμένα πολλά θα σου μείνουν άχρηστα

εγώ τι έκανα ; κάθε φορά που ήθελα να κάνω κάτι και δεν είχα εργαλείο πεταγόμουν σε ένα χρωματοπωλείο και έπαιρνα ότι ήθελα και έτσι έφτιαξα την συλλογή μου

Link to comment
Share on other sites

Vatos εχεις δικαιο. Λοιπόν, κοιταξτε να δειτε, στην παρούσα φάση, αυτό που με ενδιαφέρει είνα ινα έχω εργαλεία με τα οποία να μπορώ να συνερμολογίσω ενα PC. Δηλαδή, να εχω διαφορα κατσαβίδια με προστασία απο στατικο ηλεκτρισμο, να είναι μαγνητικά κλπ κλπ. Επίσης εργαλεία για αφαίρεση ψυκτρας καρτα γραφικών κλπ κλπ. Εσεις τα ξερετε καλύτερα. Για πείτε λιγο, τι να παω να ζητήσω απο ενα καταστημα ; Τι πιστεύετε οτι θα ήταν αρκετό για αρχή ;

btw θα περασα μια απο αυτες τις μερες απο την Ρηγα και θα δω τιμες στα σετ. Αν ειναι οκ, θα παρω ενα σετάκι για να μην πετάγομαι συνεχεια, κ ας μείνουν μερικά εργαλεια παραπανω.

ΥΣ: Τι λετε για αυτο ; GOLD TOOL PC TOOLBOX http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808809

μήπως είναι αρκετα απλό και δεν αξίζει ;

Αυτα τα κατσαβιδια πρεπει να ειναι κορυφη λογικα! btw το δοκιμαστικο τι είναι ρε παιδια ; http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=124_129&products_id=4807

Τι λετε γι αυτο ; Εμενα ψιλο μουφα μου φαίνεται: http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=124_141&products_id=4322

Link to comment
Share on other sites

ψιλο μουφα εως χοντρο μουφα αστο.

αν οντως ειναι weller τα συγκεκριμενα κρινοντας παντα απο

τα κολλητιρια που κατασκευαζουν αξιζουν.δοκιμαστικο ειναι ενα εργαλειο που στην προτειμενη περιπτωση ειναι κατσαβιδι και βλεπεις αν εχεις ρευμα σε πριζες η καλωδια.

ακουμπας το ακρο του εκει που θες να δεις οτι εχεις ρευμα βαζεις δαχτυλο απο πισω

και αν εχει εχει ρευμα το εν λογω σημειο αναβει η αντισταση που εχει μεσα του.

pro"s kit hmm δεν ετυχε να δω προιοντα της εν λογω εταιρειας.αν μπορεις να τα δεις

καπου live and kicking ριχτα μια ματια .

αποψη μου : παρε 2 κατσαβιδια καλης ποιοτητας τα μακρυτερα σε μηκος, εχει κατι XXL

που τα εχουν οι μηχανικοι απο μοτο η καρμπυρατεραδες και ρυθμιζουν τα καρμπυρατερ.

τη κερδιζεις με αυτα? βιδωνεις τις βιδες απο μακρια χωρις να βαζεις χερια και κατσαβιδια μεσα στο κουτι.μαγνητισε τις ακρες τους η αν δεν θες παρε ματζουνι και κολα λιγο στην ακρη του ωστε να μην σε πεφτουν μεσα οι βιδες.αν βιδωνεις αρκετες

βιδες εξωτερικα παρε κατι κασετινες που εχουν πολλες μυτες με καστανια και προεκτασεις σχετικα μικρες σε μεγεθος(για ευκολη μεταφορα) + οτι ο αριθμος των μυτων που εχουν σε καλυπτουν σχεδον σε οτι βιδα κυκλοφορει .επισης ενα κοφτακι

που να κοβει ευθεια και να μην υπολοιπο απο το τμημα που κοβεις(ευθειας κοπης λεγονται μαλλον).αυτα με ερχονται προς το παρον στο μυαλο , αν θες κατι παραπανω

εδω ειμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος ήσουν αρχηγε μου!!!!

Να ρωτησω κατι ακομα, εχω ενα UPS Mustek 1000VA στο οποιο δοκιμασα πριν πολυ καιρο να του αλλαξω ανεμιστηρα και το βοδι ξεκόλλησα το jumper του fan που ειναι πανω στην πλακέτα του Mustek. Δηλαδη αν πας να βγαλεις το fan, βγαίνουν μαζι και τα pins . Αυτό πως μπορώ (αν μπορω) να το φτιάξω και τι εργαλεια θα χρειαστώ ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει ηλεκτροκοληση στην σχολη, αλλα φανταζομαι και το κολλητηρι το ιδιοα θα ειναι. Το θεμα ειναι το "πως" θα το κολλησω ωστε μην το χαλασω περισσοτερο και πχ δεν περναει ρευμα απο κει.

thanx για τις συμβουλές πάντως!

Link to comment
Share on other sites

http://www.barberis.gr/industry2007.pdf

Ο Καταλαγος της FACOM ο οποιος υπαρχει στον Ρηγα. Για ρίξτε μια ματια και συμβουλέψτε με ρε παιδια, εχει 10 διαφορετικα σετ με κατσαβίδια. Πολυ ακριβα είναι όμως τα άτοιμα.

Συγκεκριμενα σκεφτομαι να παρω τα:

1) Κατσαβίδια ακριβειας Micro-Tech (20.62 Euro)

2) Σετ Ergotwist με 6 κατσαβίδια 1000volts (24.72 Euro)

3) Enduro 5 κατσαβίδια ACZ.J2PB (31.34 Euro)

4) Enduro 5 Reistrorix Αστρο ACZ.J7PB (34.25 Euro)

5) Ergotwist 5 Νανοι AZJ18PB (19.22 Euro).

Δεν βρηκα ομως ομως εργαλεια για να βγαζω τις ψύκτρες απο καρτα γραφικών... τσιμπιδα δηλαδη...

Επίσης δεν βρηκα εργαλείο για εκείνες τις βάζεις που βαζουμε στο case και καθεται πανω η μητρικη. Αληθεια τι ονομασια εχουν αυτες οι βασεις ;

Link to comment
Share on other sites

Να δώ τι θα τα κάνεις τόσα κατσαβίδια :D

Πολλά τα gadgets στον κατάλογο, πάρα πολλά...πάντως, να συμφωνήσω με τον 2cpu πως καλύτερα να τα σκάσεις μια φορά και να πάρεις κάτι καλό που θα σου μείνει.

Εγώ έχω καμιά 15αριά μικρά/μεγάλα και φτάνουν για όλα. Και για να στήσω/ξεστήσω ενα pc συνήθως απαιτείται 1 σταυροκατσάβιδο, btw!

Να ρωτήσω, τι ακριβώς το χρειάζεσαι το τσίμπίδι για τις vga?

Με μια λεπτή πένσα ή μυτοτσίμπιδο την κάνεις τη δουλειά σου (όποια κι αν είναι αυτή :p)

Οι βάσεις της μητρικής λέγονται αποστάτες και χρησιμοποιείς καρυδάκι (το εξάγωνο πολύπλευρο εσωτερικά) 5 - 6 χιλ. Βασικά όποιο σετ με μικρά καρυδάκια πάρεις θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Για την καρτα γραφικων ολα και ολα, το εχω μανια. Θα παρω τις καλυτερες τσιμπιδες, λες στο καταστημα να παω να εχει περισσοτερα εργαλεια απο τον καταλογο ;

Βρηκα αυτα αν αυτα εννοεις ; Ποιο ειναι το καλυτερο γι αυτην την χρηση ;

1) Σετ με 4 τσιμ8ίδια ασφαλειών 3 υλικών P6EPB (65 Ευρω)

2) Σετ με 3 8ένσες CPE.2PB (45 Ευρω)

3) ΠENΣA-ΓKPIΠ ME MAKPIA PAMΦH 582.7PB (34.95 Ευρω).

btw για καριδακι θα απο απο το καταστημα γιατι στο pdf εχει μονο 2 σετ με καρυδακια 5mm, τα οποια κανουν 195 Ευρω... Ε δε λεει ...

btw επειδη θελω να παρω βασεις για την μητρικη, θα παω και θα ζητησω "10 αποστατες" ετσι ; Μην μου πει τιποτα για αναρχικους :p

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτα αν αυτα εννοεις ; Ποιο ειναι το καλυτερο γι αυτην την χρηση ;

1) Σετ με 4 τσιμ8ίδια ασφαλειών 3 υλικών P6EPB (65 Ευρω)

2) Σετ με 3 8ένσες CPE.2PB (45 Ευρω)

3) ΠENΣA-ΓKPIΠ ME MAKPIA PAMΦH 582.7PB (34.95 Ευρω).

ενδεικτικα, σε ενα απο χρωματοπωλεια/σιδιραδικα στην Μοναστηριου θα παρεις περιπου 5 ευρω την πενσα...

Link to comment
Share on other sites

Aμα είναι να δώσεις τόσα χρήματα για μια πένσα...άστο καλύτερα...

Θα παρω αυτη με την μακρυ ραμφος! Χαλαλι τα 30 Ευρω μπροστα σε μια ακομα χαλασμενη καρτα. Γενικα ομως, θα παω και θα δω αν βρω φθηνοτερη λυση ισως την προτιμήσω.

Σχετικά με τα καρυδάκια τι λέτε ; Εσεις ρε παιδια, έχετε τετοια εργαλεια οταν βάζετε τις βάσεις στο cases ;

ΥΣ: Ξεχασα να σας πω οτι μια φορα κ εναν καιρο εκαψα μια ASUS k8NE καθως την ειχα βιδώσει στο case χωρις τις βασεις. Απο πρασινο το led εγινε πορτοκαλι και αναβοσβηνε. Αργο πέθαινε η καημενη... τελος ψόφησε.... RIP ASUS.:tier013:

Link to comment
Share on other sites

Dr.Paneas με όλο το σεβασμό αλλά πόσον ετών είσαι ? δεν το λέω με κακία αλλά παρακολουθώ όσα έχεις γράψει και έχω λυθεί στα γέλια με όσα έχεις κάψει και πιο πολύ με τον τρόπο που τα έκαψες :)

κατά τα άλλα δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία σε εργαλεία οι αποστάτες πχ εγώ με το χέρι τους βιδώνω και τους ξεβιδώνω

για τις κάρτες δε εγώ με μαχαίρι τα βγάζω οπότε μάλλον είσαι λίγο ατσούμπαλος θέλουν υπομονή τα pc γιατί είναι ψιλοπράγματα και την παθαίνουν εύκολα

φιλικά στο λέω ξανά και με όλο το σεβασμό που έχω τα λέω όλα :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν τα χαλασα ήμουν ρε παιδια 12 χρονων με 14. Τι περιμενεις τοτε ; πιτσιρικας τρελαμενος με τα PC. Ρωτα τον Vagouridi και τον jax οταν ειχα ερθει για καφε 11 χρονων στο τοτε texnokosmos.com σε ενα μπαρακι εν ονοματι 'Εγκωμιο'.

Τώρα ειμαι 19. Upgrades :p Εχω να χαλασω πραγμα απο περισυ που εσπασα τα pins του UPS Mustek... ισως μπορω να το διορθωσω αλλα δεν ξερω...

btw, δεν εχω ασχοληθει με εργαλεια και δεν ξερω τι μου γίνεται οποτε ρωταω μπας και μαθω τιποτα. Γι αυτο οι αποριες μου ισως φαινονται γελοιες και προκαλουν γελιο (ακομα και σε μενα :p ) αλλα αν δεν ρωτησεις δεν θα μαθεις.

Οταν θα στησω το PC, θα το τραβηξω καμερα και θα ανεβει στο internet ως κωμωδία :p

btw εκτιμω το ενδιαφέρον όλων σας που απαντατε. Φιλε Vatos_locos μην ανησυχεις φιλε μου, ξερω οτι δεν εισαι τετοιο ατομο και πως δεν ειπες τιποτα κακοπροέραιτο. Αλιμονο, αν παρεξηγουμαστε τοσο εύκολα. Μια καλη παρέα ειμαστε εδω, τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.

btw2: Τα χρηματα θα τα βαλει ο παππους, θελει να μου κανει δωρακι. Οποτε δεν εχω προβλημα. Αλλα αν πιστευει καποιος που ξερει απο εργαλεια πως δεν αξιζει να δωσω τοσο χρηματα τοτε οκ, αλλα πειτε μου να ξερω :p

Link to comment
Share on other sites

Γείτονα πάνε πάρε φθηνά εργαλεία.

Στις τιμές που γράφεις πάνε τα extreme επαγγελματικά για ηλεκτρολόγους κι έτσι...

Ούτε αυτοί δεν δίνουν τόσα :)

Μην τη φας όλη τη σύνταξη του παππού :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.