Jump to content



Ο εξωτερικος USB δεν σβηνει οταν κλεινω το PC


DJman

Recommended Posts

Καλησπερα.καλως σας βρηκα! και καλως με βρηκατε :p To ονομα μου Μανος

Εχω μια μητρική Asrock G41MH/USB3 και εχω και ενα 2,5αρι Western Digital o οποιος ακομα και οταν σβηνω το PC παραμενει αναμενος. Υποτιθετε οτι η μητρικη μου (ετσι λεει στις οδηγιες) εχει ενα jumper που το ρυθμιζεις αυτο (ΟΝ ή off) ετσι ωστε αν θες να ανοιγεις το πι-σι απο πληκτρολογιο αλλα εμενα δεν εχει αυτο το jumperaki και στο bios δεν βρίσκω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις τα jumperάκια στη μητρική σου πάνω, τότε ίσως έχεις την R2.0

Στο Manual σελ.49 έχει ρυθμίσεις για τα USB, οι δύο τελευταίες είναι USB Keyboard/remote Power On και USB Mouse Power On.

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησε οταν κλεινεις το pc, αν ο δισκος σταματα να περιστρεφει την κεφαλη.

Υπαρχει περιπτωση να περναει μια μικρη ταση και απλα να σου αναβει το λαμπακι κ τπτ αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις το σκληρό πάνω σε usb hub με εξωτερική τροφοδοσία ;

Εχω ενα segate 3,5 με εξωτερικη τροφοδοσια ο οποιος στην αρχη δεν εκλεινε ουτε αυτος αλλα εδω και λιγους μηνες κλεινει (χωρις να αλλαξω τιποτα). Eιναι πανω σε USB 3

Συμβαίνει και στις USB2.0 και στις USB3.0 ?

Ναι συμβαινει και στις 2 και με 2,5 και με 3,5 δισκους.

Επισης η μητρικη ειχε να εγκαταστησεις ενα προγραμμα app charger που και καλα οταν κλεινει το pc μενουν ανοιχτες οι usb εγω αυτο το εχω απεγκαταστησει αλλα και οταν ηταν εγκατεστημενο δεν ειχε καποιο interface για να κανεις ρυθμισεις

ASRock > App Charger

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.