Jump to content



CPU TEMPERATURE ERROR


vasilis-trikala

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους σας...

χθες μετα απο ενα φορματ του υπολογιστη μου δημηιουργηθηκε ενα προβλημα με τις

θερμοκρασιες του επεξεργαστη.

καθως ετρεχα ενα game μου πεταξε μπλε οθονη και κατα την επαναφορα μου εβγαλε

cpu temperature error.press f1 to setup.

η θερμοκρασια του cpu στο βιος μεσα φτανει μεχρι και 96 βαθμους. δεν ξερω αν ειναι πραγματικη.

κατα τα αλλα οταν δεν ειναι πολυ υψηλη μπορω να bootαρω κανονικα.

τα προγραμματα που κανουν monitor την θερμοκρασια αλλα μου λενε 60 μονιμως αλλα -60 γενικα δεν ξερω τι να

εμπιστευτω.

ξερει κανεις που μπορει να οφειλεται αυτο? υπαρχει περιπτωση να εχει φαει κολλημα το sensor?

-εγω για καλο και για κακο εχω καθαρισει το κουτι απο ακρη ως ακρη

-τα fan δουλευουν ολα μια χαρα

- καθαρισα ψυκτρα επεξεργαστη εξολοκληρου με νεα παστα.

γενικα εχω κανει τις απαραιτητες διαδικασιες αλλα παλι η θερμοκρασια δεν πεφτει με τιποτα.

WIN 7 64-BIT

INTEL I5-2500 3.3

ASUS P8P67 REV 3.1

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει αυτήν την σουίτα της ασους και είχα επιλέξει auto tuning μόνο

Την έβγαλα όπως μου είπες και όχι μόνο αλλά ξαναπέρασα καθαρά τα win και έτσι χωρίς

Drivers η θερμοκρασία δεν λέει να πέσει

Δεν ξέρω τι διάολο συμβαίνει αλλά κάτι πρέπει να γίνει

Περιμένω λύσεις παιδιά είμαι σε απόγνωση

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάνα bios update / bios reset. Έλεγξε στο bιοs ότι δίνει default τάσεις (όχι πάνω από ~1.25V) και ότι δεν έχει γίνει overclock. Δες τις θερμοκρασίες. Στη τελική μπορεί να χρειάζεσαι να βάλεις τη ψύκτρα από την αρχή με άλλη πάστα ή και να την αλλάξεις τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ρεσετ το βιος σύμφωνα με τις οδηγίες της Asus

Cmos.

To πρόβλημα παραμένει ίδιο

Πριν μπω βιος βγάζει CPU over temperature error

Και η θερμοκρασία του CPU ξεκινάει από 68 C όταν είναι κρύο

Και φτάνει 96-96C.

Θα αλλάξει κάτι αν κάνω update to bios ?

Είναι ρίσκο να το κάνω ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και το πρόβλημα εμφανίστηκε ξαφνικά?Δεν μετακίνησες καθόλου το κουτί?Έλεγξε πάλι την τοποθέτηση της ψύχτρας.Καθάρισες μόνο την βάση της ψύχτρας ή και ανάμεσα στα fins?

Δοκίμασε τον επεξεργαστή σου αν ειναι δυνατόν σε κάποιο άλλο υπολογιστή αν είναι πρόβλημα του εσωτερικού sensor θα κάνει το ίδιο και εκει.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τις παρακάτω περιπτώσεις μπορεί να ισχύει:

1. Παπαρίζεται η μητρική και δείχνει ότι θερμοκρασίες θέλει. Με bios update μπορεί να φτιάξει.

2. Για κάποιο λόγο ανέβηκαν οι τάσεις που δίνει στον επεξεργαστή. Το βλέπεις στο bios. Ψιλοχλωμό όμως, μιας και οι θερμοκρασίες που λες είναι πολύ extreme.

3. Και το πιο πιθανό: Κάπως κούνησες το κουτί και δε πατάει η ψύκτρα σωστά ή δε δουλεύει ο ανεμιστήρας της. Βεβαιώσου ότι είναι σωστά τοποθετημένη και ότι λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα και την μπαταρία

Καθάρισα και όλο το κουτί είναι πεντακάθαρο.

Αυτό μου το έκανε πριν ανοίξω και κάνω οτιδήποτε στο κουτί

Μετά από format και την εγκατάσταση ενός utility της Asus

Που έλεγε κάτι για auto performance αλλά μετά από εκεί ξανά έγινε φορματ

Και reset το βιος όπως αναφέρω παραπάνω

Τι άλλες λύσεις υπάρχουν από το να ξανά κοιτάξω την Ψυκτρα πάλι από την αρχή

Μόνο update bios ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κάνε το εξής απλό για να δεις αν φταίει η ψύκτρα σου.

Ενω λειτουργεί ο υπολογιστής μέσα στο BIOS, ακούμπησε την ψύκτρα (όχι το FAN) με προσοχή. Αν η ψύκτρα καίει στην αφή, σημαίνει πως η ψύκτρα πατάει σωστά πάνω στον επεξεργαστή. Αν η ψύκτρα είναι χλιαρή, σημαίνει πως δεν πατάει σωστά γι'αυτό και οι θερμοκρασίες.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Αν η ψύκτρα καίει, θα κάψεις το δάχτυλο αν το αφήσεις παραπάνω από 1-1.5 δευτερόλεπτο.

Υ.Γ. Τι ψύκτρα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

καληπσερα παιδια ...

εχω κανει τα παντα και το προβλημα παραμενει το ιδιο.

πρεπει να δουλεψω βαρυ προγραμμα και παρακολουθω θερμοκρασιες μεσω του realtemp να ξεπερνανε και εκει τους 90 μεσο ορο απο καθε πυρηνα.

δοκιμασα να ακουμπησω την ψυκτρα οπως ανεφερε ενας φιλος μας ποιο πανω και εν ωρα λειτουργιας ηταν χλιαρη θα ελεγα (περιπου θεμροκρασια ανθρωπινου σωματος).

σκεφτομαι να κανω αλλη μια προσπαθεια με νεα παστα και καλη τοποθετηση της ψυκτρας ... τι λετε?

θα μου ηταν ευκολο να το παω σε εναν τεχνικο αλλα επειδη δεν ειμαι ελλαδα, εδω θα μου κοψουν το κεφαλι χωρις να κοβει το μαχαιρι.

το μονο που εμεινε ειναι να κανω μετα ειναι update το bios πραγμα που δεν εχω ξανακανει και θα χρειαστω βοηθεια με καποιον οδηγο.

η ψυκτρα που ρωτησε ενας φιλος ειναι intel

Link to comment
Share on other sites

Απο την πολυ μικρη εμπειρια μου θεωρω οτι ο επεξεργαστης σου για καποιο λόγο ψηνετε και δεν νομίζω οτι υπάρχει θέμα αστοχίας του sensor όπως προαναφέρθηκε.Αν υπάρχει εγγυηση να σου πω την αληθεια θα σου προτεινα να κυνηγησεις αντικατασταση.(Τωρα δεν γνωριζω τι καλυπτει η εγγυηση των εκαστοτε επεξεργαστων.)

Τυπικα και πληροφοριακα σου αναφερω ότι έχω ένα i7 960 και σε load δεν ξεπερναω τους 67 βαθμούς.idle στους 35 με 37 σε κάθε πυρήνα.Βεβαια εχω μια coolermaster v8 που είναι θέμα αλλά και απο αλλες αναφορές απο φίλους με αλλες ψύχτρες οι ιδιες αναφορές υπάρχουν.

Γενικά πιστεύω ότι οποιοδήποτε pc εξάρτημα φλερταρει με τους 100 υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.