Jump to content



FTL: Faster Than Light


EraserheadX

Recommended Posts

FTL

stash-3-4fb423de9b5cb.gif

Προκαλεί τέτοιες αντιδράσεις είναι αλήθεια. Είναι και εθιστικό όμως το άτιμο. Μόλις τέλειωσα ένα run (easy) και το τέλειωσα και με το Zoltan Cruiser. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Προκαλεί τέτοιες αντιδράσεις είναι αλήθεια. Είναι και εθιστικό όμως το άτιμο. Μόλις τέλειωσα ένα run (easy) και το τέλειωσα και με το Zoltan Cruiser. :)

Δεν έχω καταφέρει να πάρω άλλο σκάφος μέχρι τώρα, νομίζω πέρασα το δεύτερο sector μια φορά μόνο score ~1100. Δεν έχω παίξει easy καθόλου αλλά χάνω υπομονή πολύ γρήγορα με το διαβολοπαίχνιδο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει να πάρω άλλο σκάφος μέχρι τώρα, νομίζω πέρασα το δεύτερο sector μια φορά μόνο score ~1100. Δεν έχω παίξει easy καθόλου αλλά χάνω υπομονή πολύ γρήγορα με το διαβολοπαίχνιδο.

wut? Ξεκίνησες με normal; Μεγάλο λάθος! Παίξε στο easy πρώτα να μάθεις λίγο διάφορες στρατηγικές και πιθανά αποτελέσματα στα encounters και μετά δοκιμάζεις την τύχη σου στο normal. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα έκοψα σε νέο θέμα καλύτερα.

Tο μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι το λιγοστό scrap που βρίσκω και crew members. Πολύ σπάνιο να τσιμπήσω κάποιον από άλλο σκάφος και συνήθως βρίσκεται κάποια !@#$$% encounter ώστε να χαθεί αμέσως. Για recruit ούτε λόγος, δεν υπάρχει scrap ούτε για repairs. :rant:

Θα δοκιμάσω easy. :giveup:

Link to comment
Share on other sites

tip # 1

αν συναντήσεις slaver κάνεις την μάχη και λίγο πριν πεθάνει αν σου πει πάρε ένα σκλάβο και άσε με να φύγω, το δέχεσαι.

tip #2

για τα scrap καλό augmentation είναι το scrap recovery arm

Επίσης αν καταφέρεις να κερδίσεις κάποιο πλοίο χωρίς να το καταστρέψεις (πχ προκαλόντας ασφυξία σε όλο το πλήρωμα :hehe:) παίρνεις περισσότερο scrap. Δύσκολο στην αρχή αλλά μετά θα βρείς τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

tip # 1

αν συναντήσεις slaver κάνεις την μάχη και λίγο πριν πεθάνει αν σου πει πάρε ένα σκλάβο και άσε με να φύγω, το δέχεσαι.

tip #2

για τα scrap καλό augmentation είναι το scrap recovery arm

Επίσης αν καταφέρεις να κερδίσεις κάποιο πλοίο χωρίς να το καταστρέψεις (πχ προκαλόντας ασφυξία σε όλο το πλήρωμα :hehe:) παίρνεις περισσότερο scrap. Δύσκολο στην αρχή αλλά μετά θα βρείς τρόπους.

you're one sick puppy!

Από το λίγο που έχω παιξει κι εγώ, βλέπω ότι τελικά δεν είναι τόσο random το παιχνίδι. Τα αποτελέσματα είναι σχετικά εύκολο να προβλεφθούν και οι καθοριστικοί sectors για την εξέλιξη του παιχνιδιού είναι οι πρώτοι 3 (αν δεν τα πας καλά στην αρχή, καλύτερα να ξαναξεκινήσεις).

Επίσης βοηθάει να δεις ποιες συνθήκες σου βγάζουν την πολυπόθητη μπλε επιλογή σε διάφορες συναντήσεις - πχ να έχεις πλήρωμα συγκεκριμένης φυλής, συγκεκριμένο αριθμό όπλων κλπ.

Δεν είναι ντροπή να την κοπανήσεις από αποτελέσματα που είναι προδιαγεγραμμένα αρνητικά (πχ οι giant spiders στο σταθμό εάν δεν έχεις drones ή bio beam)

Εγώ βρήκα λίγο χρήσιμο αυτό:

Steam Community :: Guide :: Ship upgrade and crew secondary effects

αλλά και αυτό φαίνεται καλό:

Steam Community :: Guide :: At 200 Hours In: An FTL Master's 42 Top Tips

Link to comment
Share on other sites

προς τους εμπειρους, θελω να ρωτησω, αν συνεχισω τωρα απο κει που εμεινα, και πεθανω, τελος παπαλα μετα παλι απτην αρχη?

augmentation ποτε και πως μπορω να φτιαξω?

ειναι φοβερο το αφιλοτιμο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ατελέσφορο (ΤΜ) τέλος είναι μόνιμο.

Βεβαίως επιδέχεται...εχμ... αναίρεση, αλλά χάνεται η μαγεία του παιχνιδιού :)

Τα augmentations τα αγοράζεις από stores, αλλά νομίζω μπορεί να τα πάρεις και σαν αμοιβή από αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά να φροντίζεις πριν πας σε κάποιο store να έχεις όσο περισσότερα scrap μπορείς (minimum 45 που κοστίζουν τα φτηνότερα upgrades/crew). Με εξαίρεση φυσικά αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε επισκευές ή καύσιμα.

Link to comment
Share on other sites

crew member και γω με αυτο εχω σοβαρό πρόβλημα.ασε που οταν εχω μονο ανθρωπους, ειναι ψιλοανικανοι στα παντα.σημερα πηγαινε σε ενα playthrough αρκετα καλα με 5 members, το room με το οξυγονο γινεται πορτοκαλι.στελνω εναν, ξαφνικα πεθαινει, στελνω εναν αλλον, dead:angry: και εγω μεινει πάλι με τρεις.

απο περιεργει εσεις τι rooms στοχευεται πρωτα?

εγω παει για αρχη shield room και μετα, gun room.αλλα θελω να βρω κανα τροπο να παραδινονται και να μην τους καταστρεφω αλλα σπανια συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να κερδίζεις χωρίς να τους καταστρέφεις είναι με boarding team.

Αυτός που έστειλες στο δωμάτιο πέθανε επειδή δεν είχε οξυγόνο; Πρέπει να προσέχεις το health τους και αν χρειαστεί να τους πηγαίνεις για healing.

Link to comment
Share on other sites

teleport δεν εχω δοκιμασει καθόλου ειναι η αληθεια.στο επομενο playthrough θα δοκιμασω τελεπορτ.

για πειτε μου τωρα μολις μπηκα στο last stand και ειμαι ετσι

3AB7A087417A2B47FAB10EFBBC9E5E4F1C748863

υπαρχει περιπτωση να τα καταφέρω?

Link to comment
Share on other sites

teleport δεν εχω δοκιμασει καθόλου ειναι η αληθεια.στο επομενο playthrough θα δοκιμασω τελεπορτ.

για πειτε μου τωρα μολις μπηκα στο last stand και ειμαι ετσι

3AB7A087417A2B47FAB10EFBBC9E5E4F1C748863

υπαρχει περιπτωση να τα καταφέρω?

Λίγο δύσκολο το βλέπω. Έχεις μόνο2 shield bars (προσπαθησε για 3 την επόμενη φορά), λίγους πυραύλους (μην τους ξοδεύεις αν δεν είναι ανάγκη) και εκτός από τον πιλότο σου το υπόλοιπο πλήρωμα δεν έχει κερδίσει αστέρια (σημαντικό ειδικά για όπλα και engine)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να θεωρηθεί cheat αλλά είναι τόσο χρονοβόρο που δεν έχει νόημα και απλά το αφήνω εδώ. :p

Βρήκα ένα σκάφος που δε μπορούσε να μου κάνει πολλά στην αρχή του παιχνιδιού. Άφησα το παιχνίδι μόνο του και απλά άλλαζα στο crew θέσεις όταν τερμάτιζαν. Πρέπει να πήρε 30-40 λεπτά αλλά κατέληξαν με max shields, engines και piloting. :hehe:

attachment.php?attachmentid=58250&stc=1&d=1379797301

post-35-1416077713,6053_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να θεωρηθεί cheat αλλά είναι τόσο χρονοβόρο που δεν έχει νόημα και απλά το αφήνω εδώ. :p

Βρήκα ένα σκάφος που δε μπορούσε να μου κάνει πολλά στην αρχή του παιχνιδιού. Άφησα το παιχνίδι μόνο του και απλά άλλαζα στο crew θέσεις όταν τερμάτιζαν. Πρέπει να πήρε 30-40 λεπτά αλλά κατέληξαν με max shields, engines και piloting. :hehe:

attachment.php?attachmentid=58250&stc=1&d=1379797301

Σιγά το cheat! Game mechanics είναι :-)

Mobile

Link to comment
Share on other sites

Να βάζεις ανάποδα την σειρά στα όπλα. Το burst II πρώτο και μετά τους πυραύλους. Άμα φας νταματζ στα όπλα να κλείσει πρώτα το λιγότερο σημαντικό.

Έβαλα το endless mod. Έλεγα ότι θα είναι σημαντικά ευκολότερο. Yeah right. 2ρος χάρτης, είχα 2x burst II/1 artemis με pre-igniter, 2 shields και 4 crew με έναν ζολταν, μου σκάει crystal ship με 4 ασπίδες, κράτησα 2 λεπτά. Και ήταν η καλύτερη αρχή που είχα κάνει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Τον νικησα!!!!:magic:

μετά απο καμποσες προσπαθειες με το kestrel αποφάσισα να αλλάξω σκάφος.

και ετσι με το torus με την πρώτη προσπάθεια, στο easy παντοτε, ακομα δεν εχω ανεβει σε normal, το εβγαλα σχετικα ευκολα.

ετσι ξεκινησα

173F9616ADBFCEAF0220CAF118A2E906A4858D46

συμπερασμα, μαλλον το crew παιζει το σημαντικοτερο ρολο, γιατι εδω εξ αρχεις δε σου δινει humans και ειναι πιο καλοί.

Επίσης χωρίς teleport δεν νομίζω να νικιέται το τελευταίο boss.:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.