Jump to content



FTL: Faster Than Light


EraserheadX

Recommended Posts

Με έχουν πεθάνει...!!! :-O

Πάντα στο τελευταίο κομμάτι που πρέπει να ρίξω στο υπερ-διαστημόπλοιο των rebel γίνεται πανικός. Έρχεται κόσμος και με βαράνε 5-6 drones!!! wtf!!!! :-O

Δε σώζεται τίποτα... έχω καταφέρει να ρίξω μέχρι το μισό και στα καπάκια το κυνηγάω και με ισοπεδώνει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

^^

νομίζω πως αναγκαστηκά θελει cloaking για αποφυγή των drones.

Προσπαθησα με το stealth ship αλλά νομίζω είναι απιθάνο αν δεν πάρεις ασπίδες.

Επίσης σημερα βρηκα ενα damaged stasis pod και μου ειπαν οι ζολταν να το φτιάξουν, το έφτιαξαν και βγηκε ενας crystal robot αλλά δεν κατάφερα να τον πάω σε rock homeworld.Εσεις το εχετε καταφερει?

Link to comment
Share on other sites

Με έχουν πεθάνει...!!! :-O

Πάντα στο τελευταίο κομμάτι που πρέπει να ρίξω στο υπερ-διαστημόπλοιο των rebel γίνεται πανικός. Έρχεται κόσμος και με βαράνε 5-6 drones!!! wtf!!!! :-O

Δε σώζεται τίποτα... έχω καταφέρει να ρίξω μέχρι το μισό και στα καπάκια το κυνηγάω και με ισοπεδώνει!!!

Το ξέρεις ότι έχει 3 stages έτσι; Και ότι στο 2ρο σε πλακώνει με τα drones :p.

Θες μεγάλο σχετικά dodge % για να την παλέψεις. Βοηθάει πολύ να έχεις ένα bomb type weapon. Το μόνο αρνητικό vs τα missiles είναι vs zoltan shield. Κατά τα άλλα είναι ανώτερο μιας και περνάνε τα def drones.

Eγώ όταν παίζω με μη boarding διαστημόπλοιο, πάω πάντα σε 3 laser (burst II άμα γίνεται) και 1 bomb (small/ion/breach II). Από drones σε διαστημόπλοια που έχουν 4 weapon slots έχω ένα def I drone μόνο, και το ανοίγω μόνο όταν ο αντίπαλος έχει missiles.

Για Last stand τα minimum κατ'εμέ: Max shields, 6/8 engines, 6-7/8 όπλα, 2 πόρτες (3 optimum), 4 crew με αστεράκι τουλάχιστον σε πιλότο/engine (zoltan>engi>mantis>rock>>>human.) Crystal παπάριδες είναι ζόρικο να βρεις όποτε δε τους βάζω). Οξυγόνο/medbay/piloting δε βάζω συχνά. Drones μόνο κάνα defI ή ΙΙ άμα έχω πολλούς zoltan crew.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κι άλλο "κολπάκι"... κάνεις απόβαση σε κάποια απομονωμένα δωμάτια με όπλα και στο πρώτο μέρος στο δωμάτιο του cloaking και της ασπίδας ;)

Όταν χάσουν δύναμη, ξανά πίσω στο + και μετά στέλνεις πάλι κ κάνουν ζημιά.. κι απλά είχα ανοίξει 2 drones defence II. Και cloaking.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρεις ότι έχει 3 stages έτσι; Και ότι στο 2ρο σε πλακώνει με τα drones :p.

Θες μεγάλο σχετικά dodge % για να την παλέψεις. Βοηθάει πολύ να έχεις ένα bomb type weapon. Το μόνο αρνητικό vs τα missiles είναι vs zoltan shield. Κατά τα άλλα είναι ανώτερο μιας και περνάνε τα def drones.

Eγώ όταν παίζω με μη boarding διαστημόπλοιο, πάω πάντα σε 3 laser (burst II άμα γίνεται) και 1 bomb (small/ion/breach II). Από drones σε διαστημόπλοια που έχουν 4 weapon slots έχω ένα def I drone μόνο, και το ανοίγω μόνο όταν ο αντίπαλος έχει missiles.

Για Last stand τα minimum κατ'εμέ: Max shields, 6/8 engines, 6-7/8 όπλα, 2 πόρτες (3 optimum), 4 crew με αστεράκι τουλάχιστον σε πιλότο/engine (zoltan>engi>mantis>rock>>>human.) Crystal παπάριδες είναι ζόρικο να βρεις όποτε δε τους βάζω). Οξυγόνο/medbay/piloting δε βάζω συχνά. Drones μόνο κάνα defI ή ΙΙ άμα έχω πολλούς zoltan crew.

Max shields? σχετικά με αυτό θέλω να ακούσω κιαλλες γνώμες γιατί πάντα ήμουν με 3 ποτέ παραπάνω επειδή θέλουν παρα πολύ scrap τα 2 τελευταια της shields.

Engine εγώ το πάω μέχρι εκεί που δίνει +5% καθε φορά παραπάνω evasion δλδ μέχρι 25 γιατί μετά βάζει 3 πχ πάει 28 κ.ο.κ και δεν πιστευω να αξίζει.

Για τις πορτες συμφωνω.

Σχετικά με το πλήρωμα αν πάρει αστερακι πχ ο πιλοτος ανεβάζει το evasion?Επίσης αναλογα το τι φυλή είναι ανεβάζει πιο γρήγορα lvl?

Οξυγόνο και medbay τα εχω lvl 2 αλλά με lvl 1 ενεργεια ετσι ώστε αν με χτυπήσουν στο οξυγονο, για να μην τρέχω σα τρελός για το αν θα μου τελειωσει το οξυγονο, εχω και το 2ο για καβάντζα ετσί κιαλλιος φθηνά είναι.

Οσο για το pilot subsystem εδώ έχω απορίες, λειτουργει μόνο όταν δεν έχω πιλότο ή και οταν έχω πάει 1/2 success?

ps. που να βγει και το expansion.:sarcastic:

EDIT: Δοκιμασα με max shields ευκολάκι τελικα και χωρις cloak.Μολις νικησα κιολλας με το osprey.πολυ βολικό το laser που εχει ενσωματομενο.

Έγινε επεξεργασία από artyom
Link to comment
Share on other sites

pilot και engine room αν είναι manned ανεβάζουν το evasion. Ιδανικά τους θέλεις με 2 αστεράκια. Ανεβάζεις engine μέχρι το evasion να είναι 51% (μαζί με το evasion από πιλότο και τον Scotty :p)

To race δεν επηρεάζει το leveling. Το upgrade σε συστήματα είναι σημαντικό όπως λες και για την απορρόφηση damage.

Το laser του Osprey πολύ καλό αλλά αν παίζεις με boarders ΠΡΟΣΟΧΗ! Έχω χάσει crew από απροσεξία μου σε 2 συνεχόμενες μάχες. :suicide:<-genius

με το pilot subsystem ακόμα κι αν ο πιλότος σου φύγει από το δωμάτιο θα συνεχίσει να λειτουργεί (δεν θα σταματήσει το FTL charging) αλλά θα έχεις το μισό evasion bonus.

Επίσης είναι σημαντικό να κάνεις παιχνίδι με το energy που έχεις ανοιγοκλείνοντας συστήματα. πχ πολλές φορές κλείνω το οξυγόνο για να δώσω το power αλλού. Το medbay πάντα χωρίς power εκτός από όταν χρειάζεται heal (συνήθως στο τέλος μιας μάχης), έχεις missile incoming; βγάζεις ενέργεια από όπου μπορείς για να δώσεις σε engines για max evasion chance, etc

Έγινε επεξεργασία από EraserheadX
Link to comment
Share on other sites

το παιχνίδι με τις ενεργείες νομίζω όλοι το κάνουμε.Και ειναι ψιλοαναγκαιο.

Εσυ δλδ το pilot subsystem το ανεβάζεις?

Έγινε επεξεργασία από artyom
Link to comment
Share on other sites

το παιχνίδι με τις ενεργείες νομίζω όλοι το κάνουμε.Και ειναι ψιλοαναγκαιο.

Εσυ δλδ το pilot subsystem το ανεβάζεις?

Συνήθως του κάνω ένα upgrade για να μην χαλάει με το πρώτο χτύπημα και χάνω και όλο το evasion. Τον πιλότο όμως σπάνια τον βγάζω έξω.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως του κάνω ένα upgrade για να μην χαλάει με το πρώτο χτύπημα και χάνω και όλο το evasion. Τον πιλότο όμως σπάνια τον βγάζω έξω.

Εγώ είμαι γύφτος. Βάζω τον "καπετάνιο" να κάνει όλα τα repairs μετά τις μάχες για να ανεβάσει repair skill για αυτόν τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 7 months later...

βοηθεια , θα αρχισω τα ναρκωτικα ετσι οπως παει με αυτο το παιχνιδι , δεν το αντεχω , ειναι βιασμος . Εχω το kestrel type A/B και το Torus type A/B , μαρεσει να παιζω με το kesterB + torusB , χθες μετα απο ΠΟΛΛΕΣ προσπαθειες εφτασα με το δευτερο , στο τελευταιο εχθρικο πλοιο , περιττο να πω πως με πετσωσαν κανονικα ....

δεν ξερω τι να κανω πλεον ....

μαζευω ασπιδες (3-4) , κανονακια και κανα drone για περιπτωση αναγκης....

ερωτηση , στην τελευταια πιστα υπαρχει καποιος περιορισμος ? γιατι μια φορα μου ειπε πως εχασα χωρις καν να εχω βαρεσει τους κακους

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.