Jump to content



πως φτιάχνονται τα newsletters?


Recommended Posts

όλοι έχουμε λάβει mail απο εταιρείες , με ενημέρωση για τα προιοντα τους κλπ..

όταν στέλνουν.. δεν στέλνουν απλά ένα κείμενο, αλλά έχει εικόνα κλπ..

δεν μπορώ να το περιγράψω γιατι δεν ξέρω κάν πως λέγεται η φάση..

η ερώτηση μου είναι "τι ειναι αυτο" και "πως γίνεται" ..

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

οκ.

οπότε αν θέλω να κάνω το εξής. αντι να έχω ένα απλό κείμενο, να του έχω ένα φόντο πχ , χρειάζεται να μάθω όλη τη γλώσσα προγραμαμτισμού? ή υπάρχουν απλές εντολές / εργαλεια?

Link to comment
Share on other sites

E όχι μονο την html. Πρέπει να μάθεις ΚΑΙ CSS. :p

Λογικά υπάρχουν "προκατ" φόρμες, αν και δεν έχω κάτι συγκεκριμένο υπ όψιν .

Ρίξε μια ματια εδώ, σε περίπτωση που θες να ασχοληθείς.

W3Schools Online Web Tutorials

Link to comment
Share on other sites

ωραία μπορώ να πω ότι απογοητέυτηκα! χαχαχα

αν έχεις κάποιος κάτι σε "προκατ" φόρμες... πλζ ας στείλει κάτι.

γιατί δεν έχω ιδέα απο προγραμαματισμό!~

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το mailchimp About | MailChimp

Εχει ετοιμα templates και δεν χρειάζεται πολλες γνωσεις.

Επισης η html δεν ειναι γλωσσα προγραμματισμου :p, αλλα ναι ειναι χασιμο χρονου να κατσεις να μαθεις html και css μονο και μονο για ενα newsletter.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Mailchimp ( το χρησιμοποιώ προσωπικά ) , Aweber , GetResponse είναι τα 3 μεγαλύτερα και διασημότερα platforms για e-mail marketing automization. Ρίξε μια ματιά και επέλεξε αυτό που ταιριάζει στις ανάγκες σου. Σε συνδιασμό με καλαίσθητα CTA ( Call To Action ) όπως το Optinmonster ή το Sumome θα έχεις ένα αρκετά ολοκληρωμένο e-mail marketing εργαλείο για την ιστοσελίδα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χρήσιμη πληροφορία δεν είναι ποτέ περιττή και ας έγινε ερώτηση πάνω σε αυτήν πριν 3 χρόνια. Αν πιστεύω ότι έχω κάτι να προσφέρω στην απάντηση μιας ερώτησης το γράφω. Τώρα από εκεί και πέρα μπορείς να μην το διαβάσεις αν νομίζεις ότι είναι κάτι άχρηστο. Εφόσον παραμένει ανοιχτό μπορώ να απαντήσω χώρια του ότι είμαι στο φόρουμ λιγότερο από 1 εβδομάδα και όχι από το 2013 για να απαντήσω τότε.

 

Και δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε κάποια  χρονομηχανή!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και η πληροφορία δεν είναι ποτέ άχρηστη ή περιττή!!

Αν έχεις κάποιες γνώσεις περι SEO,newsletters,hosting,publishing κτλ και θέλεις να τις μοιραστείς μαζί μας

για να μην χάνονται στα διάφορα post συγκέντρωσε τες και άνοιξε ένα θεματάκι να μας τις παρουσιάσεις .

Πιθανόν και να φανεί χρήσιμο σε παρόντες αλλά  και σε μελλοντικούς αναγνώστες της σελίδας μας .

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω σύντομα καθώς επίσης θα δημιουργήσω και μια ιστοσελίδα αφιερωμένη στο internet marketing και πιο συγκεκριμένα σε ένα κομμάτι αυτού , και θα συμπεριλάβω μέσα SEO , e-mail marketing , content marketing και πολλά άλλα και φυσικά όλες οι πληροφορίες θα είναι διαθέσιμες και στο φόρουμ. Δυστυχώς με λύπη διαπίστωσα ότι ενώ υπάρχουν άπειρες πληροφορίες για προγραμματισμό , κατασκευή ιστοσελίδων , βάσεις δεδομένων και όλα τα συναφή υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες για το " μετά " . Ελπίζω όσο μπορώ και γνωρίζω να παρέχω χρήστικες συμβουλές σε αυτό το θέμα και να έχουμε πολλά sticky posts ως τροφή για συζήτηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.