Jump to content



Catalyst Driver Crash & Recover


felix

Recommended Posts

Χαιρετώ !

Έχει κάποιος ιδέα σε τί μπορεί να οφείλεται αυτό :

Event Type: Information

Event Source: ACEEventLogSource

Event Category: None

Event ID: 0

Date: 25/9/2013

Time: 2:47:27 AM

User: N/A

Computer: ACHILLES

Description:

0000000091: 2013-09-25 02:47:27:953 FAILED: ADL.ADL.ADL_Display_ImageExpansion_Get

Error Called by: ATI.ACE.CLI.Aspect.DeviceCRT.Graphics.Runtime.RT_DeviceCRT:: Parse processID:00336 threadID: ( ) domainName: (ccc.exe ) assemblyName: (CLI.Aspect.DeviceCRT.Graphics.Runtime, Version=2.0.4703.26456, Culture=neutral, PublicKeyToken=90ba9c70f846762e)

Εϊναι σε HD3870 με 13.1 catalyst σε XP Pro x64.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι, αφού σε σχετικό θέμα (http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/yperxronismos-6950-1gb-pote-ksana-xfx-127219.html) από τις απαντήσεις των [MENTION=699]ΝTG[/MENTION] και [MENTION=9179]atiman[/MENTION] ,

μου μπήκε στο μυαλό ότι μπόρει η κάρτα να μην γυρνάει μόνιμα στο mode που πρέπει για κάποιο πρόγραμμα με αποτέλεσμα να ανεβοκατεβαίνουν τα clocks των μνημών ή του πυρήνα.

Tο πρόβλημα υπήρχε σε ένα 3D σχεδιαστικό πρόγραμμα το οποίο λειτουργούσε κανονικά προτού πειράξω την κάρτα

και κατόπιν των mod, σε διαφορετικό σημείο κάθε φορά και ανεξαρτήτως του load, γινόταν VPU Recover.

Με το GPU-Z δεν φαινόταν αυτή η μεταβολή των ρολογιών, οπότε και δεν πήγε το μυαλό μου ποτέ εκεί.

Κατόπιν αναζήτησης για άλλο θέμα με άλλη κάρτα γραφικών, χρησιμοποίησα το GPU Shark το οποίο δείχνει και τα στιγμιαία clocks.

Έτσι διαπίστωσα πως η κάρτα δεν κλειδώνει στα max 3D clocks (860/1250) , αλλά παίζει από 300/1126 έως και 860/1250.

Όταν έβαλα το bios από την αντίστοιχη sapphire δεν πίστεψα ότι χρειάζεται κάποια άλλη αλλαγή, καθώς ήταν η ίδια κάρτα, δεν μου πέρασε από το μυαλό κάποιο τέτοιο conflict.

Τελικά, φτιάχνοντας ένα profile από τον CCC και πειράζοντας τα διάφορα ρολόγια , κατέληξα πως το πρόβλημα το δημιουργούσε η μεγάλη διαφορά ρολογιών στις μνήμες (από 1126 σε 1250)

μεταξύ των διαφόρων modes, οπότε και ρυθμίζοντας τις μνήμες στο χαμηλό state από 1126 στα 1200 (300/1126 σε 300/1200) η μεταβολή ήταν πιο ομαλή και πλέον όσο και να το ζόριζα δεν κράσαρε.

Οπότε, για να λυθεί το θέμα, θα χρησιμοποιήσω πάλι το Radeon Bios Editor που χρησιμοποίησα και πρίν, για να κάνω μόνιμη την αλλαγή αυτή στις μνήμες κάνοντας edit όλα τα modes που είναι 300/1126 σε 300/1200.

0-Boot-th_zps91d3264e.png~original1-PowerSaving-High-Optimal-OverdriveTemplate-th_zps4b6fba90.png~original

2-PowerSaving-High-Optimal-th_zps952896fe.png~original3-UVD-th_zps23538fe7.png~original

Ερωτήσεις:

1) Υπάρχει νόημα να αυξήσω τα χαμηλά core clocks π.χ. από 300 σε 450-500 για καλύτερη λειτουργία/απόκριση σε χαλαρές καταστάσεις (όχι 3D)?

2) Τι benchmark/tool να χρησιμοποιήσω για να είμαι εντελώς stable και artifact free ( καλοδεχούμενη κάθε πρόταση :fun:)

Προς το παρόν έχω τρέξει 3DMark06, OCCT GPU, Atitool, Unigine Tropics & Sanctuary Demo, MSI Kombustor, με max temp 55C.

Aυτά...Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον [MENTION=699]ΝTG[/MENTION] και [MENTION=9179]atiman[/MENTION] για τις πληροφορίες που έγραψαν στο άλλο θέμα.... :T:

Link to comment
Share on other sites

1)oχι ..

Αν σε ενδιαφερει σαν καταναλωση, μπορεις αν αλλαξεις μαζι clock ινφο 1 + 4

και να βαλεις 250 px με πολυ χαμηλη ταση.(1.026) .Μη κατεβεις με τη μια εκει(στη ταση).Σταδιακα.

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι ιδιες οι τιμες στα 1+4 (και αντιστοιχα στα 2+5 και 3+6 αλλα δε μας νοιαζει σε αυτο).

Πριν παιξεις με την ταση...κατεβασε εστω και 1 mhz για να βεβαιωθεις οτι τα αντιστοιχα clock info παιζουν μονο οταν βλεπεις desktop χωρις τιποτα αλλο.

Ομοιως μπορεις να κανεις στα CI 2+5 για να βρεις μια ταση πιο μικρη.

(και αντιστοιχα CI 3+6 για να βρεις μεγιστες συχνοτητες με τις μεγιστες τασεις :p )

2)Υποθετω το παλιο παραδοσιακο furmark θα εχει μετατραπει σε ενα απο αυτα.

Αλλιως πολυωρο gaming με το αγαπημενο σου παιχνιδι.

Αλλα καλο θα ηταν να το εκανες καλοκαιρι μιας και οι μνημες ειναι πιο ευπαθεις.

(οτι βρεις τωρα δλδ..το καλοκαιρι μπορεις να βλεπεις γραμμες και λοιπα artifacts).

(προφανως παιζεις απο win με τα αντιστοιχα προγραμματα για να βρεις τασεις συχνοτητες πριν αρχισεις τα απανωτα φλασαρισματα..)

Πυρηνα στοχευε ψηλα για oc...αλλιως δεν εχει νοημα..Πανω απο 950 δλδ..αλλιως τζαμπα η ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

1)oχι ..

Αν σε ενδιαφερει σαν καταναλωση, μπορεις αν αλλαξεις μαζι clock ινφο 1 + 4

και να βαλεις 250 px με πολυ χαμηλη ταση.(1.026) .Μη κατεβεις με τη μια εκει(στη ταση).Σταδιακα.

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι ιδιες οι τιμες στα 1+4 (και αντιστοιχα στα 2+5 και 3+6 αλλα δε μας νοιαζει σε αυτο).

Πριν παιξεις με την ταση...κατεβασε εστω και 1 mhz για να βεβαιωθεις οτι τα αντιστοιχα clock info παιζουν μονο οταν βλεπεις desktop χωρις τιποτα αλλο.

Ομοιως μπορεις να κανεις στα CI 2+5 για να βρεις μια ταση πιο μικρη.

(και αντιστοιχα CI 3+6 για να βρεις μεγιστες συχνοτητες με τις μεγιστες τασεις :p )

2)Υποθετω το παλιο παραδοσιακο furmark θα εχει μετατραπει σε ενα απο αυτα.

Αλλιως πολυωρο gaming με το αγαπημενο σου παιχνιδι.

Αλλα καλο θα ηταν να το εκανες καλοκαιρι μιας και οι μνημες ειναι πιο ευπαθεις.

(οτι βρεις τωρα δλδ..το καλοκαιρι μπορεις να βλεπεις γραμμες και λοιπα artifacts).

(προφανως παιζεις απο win με τα αντιστοιχα προγραμματα για να βρεις τασεις συχνοτητες πριν αρχισεις τα απανωτα φλασαρισματα..)

Πυρηνα στοχευε ψηλα για oc...αλλιως δεν εχει νοημα..Πανω απο 950 δλδ..αλλιως τζαμπα η ταλαιπωρια.

Ήδη έχω τεστάρει CB11.5 και Furmark και 3DMark06 στα 999/1250 νομίζω, στα 960/1246 είμαι σταθερός παντού από τότε που έκανα το προφίλ με τις μνήμες 1200 στα 300άρια modes...

...αγαπημένο παιχνίδι δεν έχω, καθώς....δεν παίζω παιχνίδια...ή μάλλον δεν έχω ασχοληθεί και ποτέ...

..μπορεί να ενδώσω στην προτροπή του [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION], για το νέο GTA

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν παιζεις παιχνιδια ...βρες ελαχιστες καταναλωσεις 4 fun .:p

(χωρις να σε περιοριζει καπου ...browsing klp)

Eτσι περνουσαν οι τελευταιες ημερες μιας 4890 ..μεχρι που της φορεσα παλι το μαμα και την εδωσα να την χαρει αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.