Jump to content



Ψάχνω για ένα καλό monitor για το γραφείο μου


nikgr

Recommended Posts

Οι 24'' που έχω στο σπίτι μου φαίνονται πλέον λίγες.

Για το γραφείο μου θα πάω σίγουρα για 27 ίσως και παραπάνω ίντσες.

Χρήση καθαρά για δουλειές γραφείου, όχι παιχνίδια. Θα ήθελα να έχει ενσωματωμένο tunner πάντως.

Κινεζιές του εξωτερικού με 300euro στην πόρτα μου απορρίπτονται δια ροπάλου.

Ειδα σήμερα στο Πλαίσο το παρακάτω imac και μου άρεσε πολύ η οθόνη του!

Apple iMac MD095GR/A - All-in-One - plaisio.gr

Φαντάζομαι είναι ίδια μ' αυτήν ?

APPLE MC914ZE/A THUNDERBOLT DISPLAY 27'' - -

Δεν ξέρω αν μπορώ να βρω κάτι εξίσου καλό με λιγότερα χρήματα.

Θέλω επίσης να είναι όσο το δυνατόν πιο slim . (Οι dell μου φαίνονται αρκετά χοντροκομμένες.)

Αυτή με AH-IPS panel αξίζει??

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.169866

(3d δεν μ' ενδιαφέρει βέβαια)

Ευχαριστώ :banging:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μια γνώμη?

Μπορεί να μου πει κανείς αν αυτή η οθονη της Apple δουλεύει και με windows PC?

Στο site του eshop μιλάει στις απαιτήσεις για Thunderbolt-enabled Mac computer, αν και υπάρχει και thunderbolt to DVI converter...

Γιατί να θέλει μόνο Mac?

Την είδα και φαίνεται καταπληκτική οθόνη! Μου άρεσε πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τα 2 χιλιαρικα που κανει για μενα ειναι κριμα να τα δωσεις μονο και μονο για να ειναι λεπτη.

Δωστου λιγο χρονο δε ξερω ποσοι γνωριζουν τοσο λεπτες οθονες που θες.

Αν θυμαμαι καλα το thunderbolt των mac ειναι παρομοιο με usb, οποτε μαλλον σε κλειδωνει σε mac pc. Τωρα για ανταπτορες και τετοια, googlare το αν παιζει.

Δε κανεις πισω λιγο στο παχος να γλυτωσεις κανα χιλιαρικο και να παρεις μια εξισου ή και καλυτερη οθονη;

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πως αυτη APPLE MC914ZE/A THUNDERBOLT DISPLAY 27'' - - που αναφερεις φοραει ιδιο πανελ με την ντελλ2711 το οποιο πανελ ειναι της LG

με τη μονη διαφορα οτι η ντελλ ειναι ματ ενω του μηλου γυαλιστερη

Πες μας εκτος τις ιντσες τι αναλυση σε ενδιαφερει για να σου προτεινουμε......και τι πανελ θελεις? IPS?

Link to comment
Share on other sites

stemac 1χιλιάρικο κάνει η οθόνη του μήλου και όχι 2. Το link του Πλαισίου έχει την οθόνη με ενσωματωμένο MAC πάνω της, γι' αυτο και κοστίζει τα διπλάσια.

Δεν έχω κόλλημα με την apple. Θα έλεγα μάλιστα ότι είμαι apple hater. Απλά αν τη δεις και μετά δεις τις υπόλοιπες κοινές οθόνες μια κατάθλιψη σε πιάνει.

Ακόμη και χιλια euro ειναι πολλά βέβαια για monitor.

Φυσικά και ψάχνω και για κάτι άλλο εξίσου ποιοτικό και φθηνότερο, οπωσδήποτε με IPS panel.

Aνάλυση θα προτιμούσα 2560 x 1440 pixels BloodMage.

Το θέμα είναι ότι τις μόνες οθόνες που μπορεσα να δω σε Πλαίσιο και Mediamarkt ήταν οι απλές των 300euro οι οποίες είναι decadance μπροστά στο μήλο... :hehe:

Aυτην η 29αρα της Dell λέει τίποτα?

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.161888

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

δες και τα θέματα με «IPS μονιτορς με 300 ευρώ» από Κορέα κι ίσως κι από μερικά ευρωπαϊκά. Κάποια φοράνε το ίδιο panel με την Apple αν θες αυτό το πάνελ τόσο πολύ και δε θες το Dell.

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο τα σαπια της Dell!

Αυτο πηρα προσφατα... τρελο monitor! Ιδιο panel με το Apple cinema! Ειναι καθαρα PC MONITOR...

Περιφερειακά & Οθόνες :: Περιφερειακά Η/Υ :: Οθόνες :: HP 27" LED IPS ZR2740w (XW476A4) - E-Gate | Computer Store

την 2711 της DELL την ξεφτιλίζει!

input_lag1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο τα σαπια της Dell!

Αυτο πηρα προσφατα... τρελο monitor! Ιδιο panel με το Apple cinema! Ειναι καθαρα PC MONITOR...

Περιφερειακά & Οθόνες :: Περιφερειακά Η/Υ :: Οθόνες :: HP 27" LED IPS ZR2740w (XW476A4) - E-Gate | Computer Store

την 2711 της DELL την ξεφτιλίζει!

input_lag1.jpg

Seb το 24αρι ZR2440w λέει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

stemac 1χιλιάρικο κάνει η οθόνη του μήλου και όχι 2. Το link του Πλαισίου έχει την οθόνη με ενσωματωμένο MAC πάνω της, γι' αυτο και κοστίζει τα διπλάσια.

Δεν έχω κόλλημα με την apple. Θα έλεγα μάλιστα ότι είμαι apple hater. Απλά αν τη δεις και μετά δεις τις υπόλοιπες κοινές οθόνες μια κατάθλιψη σε πιάνει.

Ακόμη και χιλια euro ειναι πολλά βέβαια για monitor.

Φυσικά και ψάχνω και για κάτι άλλο εξίσου ποιοτικό και φθηνότερο, οπωσδήποτε με IPS panel.

Aνάλυση θα προτιμούσα 2560 x 1440 pixels BloodMage.

Το θέμα είναι ότι τις μόνες οθόνες που μπορεσα να δω σε Πλαίσιο και Mediamarkt ήταν οι απλές των 300euro οι οποίες είναι decadance μπροστά στο μήλο...

Αν μπορείς να πας Μενίδι, είναι η αντιπροσωπεία της Eizo κι έχει αρκετά μοντέλα να δεις. Το επίπεδο των οθονών είναι στην κατηγορία της Apple, αλλά δίνουν 0px εγγύηση. Θα τις βρεις και στο skroutz αρκετά φθηνότερα από τους επίσημους Dealers, αλλά είναι χωρίς την εγγύηση 0px, γιατί αυτή δεν είναι της Eizo Japan, αλλά της Ελληνικής αντιπροσωπείας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.