Jump to content



CROSSHAIR IV FORMULA am3 ερώτηση !


ARMAGEDDON

Recommended Posts

παίδες καλησπέρα έχω την εξής απορία πριν την δώσω (μιας και της amd τα cpu) έχουν μπλέξει τα μπούτια τους γιατί δεν βγάζουν καινούργια socket να ξέρουμε τι μας γίνετε!

ας μπω στο ψητό

CROSSHAIR IV FORMULA - Motherboards - ASUS

μπορώ να της βάλω πάνω τον ΑMD FX-6100 3.3GHZ 6-CORE BLACK EDITION

βλέπω όμως το εξής στο site της asus

FX-6100(FD6100WMW6KGU),3.3GHz,6C,95W,rev.B2G,AM3+ ALL bios 3027 GO Beta Support only και με ανυσηχεί το beta !

πάμε και στο δεύτερο bios update θα κάνω έχοντας τον cpu 6100 ή θα χρειαστώ άλλο cpu ?

Link to comment
Share on other sites

Το beta ειναι γιατι απο οσο θυμαμαι ελεγαν οτι δεν θα βγαλουν για καμια 8xx μητρικη υποστηριξη για FX επεξεργαστες και αφου καποιος εβγαλε στο νετ με μονταρισμενο bios μετα απο λιγο καιρο εμφανιστηκαν και αυτα τα beta...

πρακτικα σημαινει πως δεν θα εχεις support καθως το βαζεις με δικη σου ευθυνη...μπορει να μην εχει προβληματα,αλλα αν εχει δεν θα βγαλουν σιγουρα stable version η καποια που να τα λυνει...

απο οσο θυμαμαι εχω δει 2 ατομα να τρεχουν FX-8xxx cpu στη μητρικη αυτη...ο In.Fra.Red και ενα αλλο τυπακι (στο XtremeSystems )που ψυχει με single stage αλλα σκαλωνω με το nickname αυτη τη στιγμη...(μετα απο 1 μπουκαλι ζεος και λιγο πριν κοιμηθω τι περιμενει κανεις???)

αλλο cpu θα χρειαστεις για να κανεις την αναβαθμιση ,αφου πριν απο αυτην μαλλον δεν θα τον αναγνωριζει...

Link to comment
Share on other sites

Α! θα πεξει πηστευω αλλα ενταξει αν ειναι να δωσεις χρηματα μη την παρεις παρε αλλη. αυτη ειναι η γνωμη μου γιατι ειναι καινουριο το cpu δεν εχει update bios προσφατο το τελευταιο ειναι το 2012

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επανέρχομαι :

In.FraR.ed : Crosshair IV (bios 3029) + FX8350 5.31GHz at 1.56V --> link

Punisher! : ASUS M4A89GTD (bios 3029) + 8350 : link

wez : link (Εχει την CHIV Extreme)

eagle 101 : Crosshair IV Extreme + FX-8350 : link (με phase change , αλλά δεν νομίζω ότι το δούλεψε και πολύ καλά, εδώ καλά καλά δεν κατάφερε να το δουλέψει με 8 πυρήνες, λειτουργούσαν μόνο οι 6)

supercoolin : Crosshair IV Extreme + FX-8350 : link

Nομίζω ότι το πιο κοντινό αποτέλεσμα σε αυτά που θες είναι το πρώτο, σημαντική πληροφορία είναι δε, ότι έχει full νερά στην μητρική για να ψύχονται τα VRM και NB/SB καλύτερα. Oι FX είναι απαιτητικοί σε ρεύμα.

Γιαυτό το λόγο θέλει προσοχή και το OC μην το παρακάνεις... Δες και αυτό το θέμα που έχει αρκετές πληροφορίες -> link

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν το θέλω για μένα το μηχάνημα ούτε o/c πρόκειται να γίνει !

απλά επειδή ο ξάδερφος μου τυχαίνει να έχει αυτήν την μητρική στο κουτί της μπας και μπορούσα να κουμπώσω πάνω τον 6100 για να μην χρειαστεί να δίνει άλλα 70 ευρω για μητρική !

για αυτό και γίνεται όλη αυτή η συζήτηση ....

ας πάμε παρακάτω έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει bios update με μη υποστηριζόμενο επεξεργαστή ο οποίος θα υποστηρίζεται μετά το bios update ?

Link to comment
Share on other sites

Aπό όσα λέγονται στα παραπάνω linκs, κατα 98% δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η μόνη περίπτωση είναι να μην έχεις καλή ψύξη ή να πρέπει να ρυθμίσεις το bios ώστε να λειτουργεί απροβλημάτιστα ( ΤurboCore On/Off κλπ) .Ισως θέλει λίγο ψάξιμο αλλά θεωρώ πως δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

ok ας πάμε ένα βήμα παρακάτω μόλις βάλω τον 6100 πάνω και πάω να bootarw χωρίς να ξέρω τι bios έχει μιας και δεν έχει χρησιμοποιηθεί (λογικά θα έχει το πρώτο bios το εργοστασιακό) τι θα γίνει ?

α. θα ανοίξει θα κάνω bios update και όλα καλά

b. θα ανοίξει και θα σου βγάζει ένα μήνυμα not supported cpu

c. θα ανατιναχθεί καίγοντας τα πάντα

:tomato:

τι λέτε να συμβεί ?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμουν να κάνω αυτό

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=pLEQoWRq41k]Asus Crosshair V Formula Bios Chip Update - YouTube[/ame]

αλλά πως δεν θα διαλύσω την βλακεία τούτην εδώ αν πάω και της περάσω το bios ???

1376200_729723733720066_115761088_n.jpg?oh=572245c9db38585fcd32d913a3b9f017&oe=524BA4BB&__gda__=1380759255_285834440a3691bbcec3e9ecb9fab1a0

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.