Jump to content



Πρόβλημα με fsb σε e6750


Recommended Posts

Λοιπόν όπως καλά θα καταλάβατε έχω πρόβλημα με το fsb του επεξεργαστή μου. Πρόκειται για έναν e6750 o/c στα 3ghz (8*375) . Όταν ανεβάσω το fsb πάνω από το 375 (έστω και στο 376) το pc δεν bootάρει. Η mobo μου είναι μία Asus P5N-E sli . Μήπως έχω κάνει καμιά λάθος ρύθμιση στο bios ή η mobo μου είναι λίγο banana και δεν μου επιτρέπει να το πάω παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν δωσεις περισσοτερες λεπτομεριες απο τις ρυθμισεις τις οποιες εχεις μεχρι στιγμης δεν μπορει κανενας να σε βοηθησει

και κατι γενικο

συχνα πολλοι χρηστες ρωτανε τι δεν παει καλα και δεν μπορουν να "κλοκαρουν" περισσοτερο

παιδια,αν δεν δεινετε πληροφοριες αναλυτικα για το τι εχετε κανει,ποιες ρυ8μισεις εχετε χρησημοποιησει,τι μνημες/τροφοδοτικο/συστημα ψυξης/θερμοκρασιες/κτλ εχετε,δεν μπορει καποιος να βοηθησει και γενικα δεν υπαρχει και μεγαλη διαθεση για βοηθεια,γιατι κανεις δεν ειναι μαντης.

οταν εκφραζετε καποια απορεια,προσπαθηστε να ειστε οσο το δυνατον πιο λεπτομερης στην περιγραφη σας ετσι ωστε να ειναι ευκολο για οποιον ενδοιαφερετε να βοηθησει να το πραξει ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό οπότε αν μου εξηγούσες θα μου ήταν πιο εύκολο να σε βοηθήσω και εγώ.:D

ανοιξε το CPU-z (θα το βρεις στα utilities του forum) και πες μας τι λεει ο δικος σου στο τετραγωνακι της παρακατω φωτο

[ATTACH]1766[/ATTACH]

;)

post-543-1414343054,8237_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις μέσω του bios την αρχική συχνότητα της RAM σου.

Ίσως να μην μπορεί να overclokαρεί παραπάνω ή δώστης παραπάνω τάση αν δεν το έχεις κάνει ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να φταίει η ram. Μάλλον θα είναι η τάση γιατί την έχω ανεβάσει μόλις 1 step από το αρχικό.
Για τις RAM θα είσαι ήσυχος από τα 333*8 και κάτω.όποτε δώσε και εκεί λίγο τάση παραπάνω.
Τελικά ούτε η τάση έφταιγε. Την ανέβασα 4 step από το αρχικό αλλά τίποτα!!! Τζίφος.

Ενα step παραπάνω τάση στο NorthBridge έδωσες?

16.jpg

Επίσης δοκίμασε να παίξεις τις RAMs σε Sync Mode:

20.jpg

Μέτα εδώ θα βάλεις 667

18.jpg

Και εδώ θα ανεβάζεις FSB.

19.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα έχω κάνει εκτός του να δώσω τάση στη ram. Λέτε τελικά η ram να φταίει? Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές όλους σας. Αν πιάσει αυτό με την τάση της ram, πάει στα 3,6 ghz χωρίς πολλά-πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα έχω κάνει εκτός του να δώσω τάση στη ram. Λέτε τελικά η ram να φταίει? Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές όλους σας. Αν πιάσει αυτό με την τάση της ram, πάει στα 3,6 ghz χωρίς πολλά-πολλά.

Δύσκολο να 800αρισουν οι μνήμες stable...

Δοκίμασες με Sync Mode και δεν δούλεψε?

Μην το παρακάνεις με το ρεύμα γιατί θα την ακούσουν οι μνήμες..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας!!! Τελικά έπρπε να ανεβάσω τάση στη ram και να κατεβάσω τη συχνότητα της στα 667. Όλα τώρα λειτουργούν τέλεια. Βρίσκομαι στα 3,54Ghz και τελικός στόχος είναι τα 3,6!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι κατοχος intel, απλα ρωταω για να ξερω πως ρυθμιζεις εδω τις μνημες.

George_Vasil, να ρωτησω κατι, ειπες να βαλεις τις RAM σε Synchronous Mode με το FSB, δηλαδη 1/1 (aka Sync Mode στο bios) . Μετα ομως του λες να δωσει 667 Mhz (γιατι να το κανει αυτο αφου εχει δώσει πριν εντολη, οι μνημες να συχρονιζονται αυτοματα με το FSB - εκτος κι αν δεν σημαινει αυτο το Sync Mode οποτε λαθος καταλαβα). Το 667 ειναι sync με fsb 333, εδω ομως ο johncsj παιζει με 375 fsb αρα 758 θα ειναι το sync. Η ερωτηση μου ειναι, γιατι πρεπει να δωσει ξανα τιμη στο BIOS αφου εχει ενεργοποιησει το Sync Mode; Η δευτερη ερωτηση μου ειναι γιατι υπαρχει επιλογη 1/1 σ το BIOS αφου υπαρχει επιλογη Sync Mode (εκτος κ αν αυτη σημαινει κατι αλλο) ;

ΥΣ: Η ερωτηση ειναι απλα απο περιεργια... επειδη λεω να βαλω κ εγω Intel συστημα οποτε να τα μαθαινω κ αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.