Jump to content



converter ταινιών - Δύσκολη υπόθεση.


theosdor

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum. Έψαξα και δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα όποτε και το ανέβασα.

Έχω αγοράσει 10 ταινίες dvd (5 κανονικές και 5 blu-ray) και θέλω να τις περάσω σε σκληρό δίσκο - server που έχω στο σπίτι μου ή σε έναν

εξωτερικό σκληρό δίσκο έτσι ώστε όταν είμαι σε κάποιο ταξίδι να μπορώ να τις δω.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως πρώτον δεν θέλω να αλλοιωθεί καθόλου η ποιότητα τους και δεύτερον να μπορώ να τις αναπαράγω

σε οποιαδήποτε συσκευή (π.χ έχω μια τηλεόραση samsung συνδεμένη με το δίκτυο).

Δοκιμάζοντας με το shrink κατάφερα να τις περάσω αναλλοίωτες αλλά στον σκληρό δίσκο μου τις περνάει με φακέλους audio_ts και video_ts, έτσι όπως είναι δηλαδή και το dvd

με αποτέλεσμα η τηλεόραση να μην μπορεί να κάνει αναπαραγωγή. Στο pc μέσω του VLC μπορώ και τις βλέπω κανονικά. Ένα πρόβλημα ακόμα είναι πως θέλω την ταινία αυτούσια

μαζί με το κεντρικό menu, δηλαδή να μπορώ να πατάω και τις επιλογές για υπότιτλους και όχι να μετατρέψω μόνο την κύρια ταινία όπως κάνουν τα converters.

Οπότε ψάχνω κάποιο converter που να μετατρέψει την ταινία σε μια ενιαία μορφή ολόκληρη, τύπου π.χ avi ή mkv για τα bluray και να μπορεί να γίνει αναπαραγωγή σε όλες τις πηγές.

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ και να μην σας μπέρδεψα.

Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.