Jump to content



κουτιά - ποιο προτείνεται;


midkin

Recommended Posts

Τα στακερ και το κανταλφ είναι καλά αλλά θα σου προτείνα να κοιτάξεις και κάτι σε lian-li full tower ie.

http://www.frozencpu.com/products/1518/cst-127/Lian-Li_V_Series_PC-V2000B_Black_Full_Tower_Case.html?tl=g1c295s740

ή

http://www.frozencpu.com/products/4076/cst-416/Lian-Li_Silent_Series_PC-201B_Full_Tower_Case_Black.html?tl=g1c295s740#blank

ή αν θές κάτι πιό αποτελεσματικό για 4 καρτούλες γραφικών π.χ.

το lian-li armorsuit PC-P80 είναι καλό απλώς μακρία απο mid-cases

Link to comment
Share on other sites

Lian Li A70...

το πήρα και το χαζεύω με τις ώρες...

απίστευτες λεπτομέριες που κάνουν τη διαφορά...

και από χώρο... ότι θέλεις...

του βάζω μέσα ένα διπλό και ένα μονό thermochill χωρίς να μοντάρω τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά...με το συμπάθιο κι όλας...τι καλό έχουν αυτά τα κουτιά που μου προτείνετε; Τα είδα και τα 3, και δεν μπορώ να πω πως μου άρεσαν...

Ναι είναι ευρύχωρα αλλά μόνο αυτό είναι το θετικό τους!

Αυτό π.χ έχει θέση για 9x120mm ανεμιστήρες...

Αυτό από την άλλη έχει 2x250mm και 1x120mm

Κάποια σαν αυτό έχουν ενσωματομένη υδρόψυξη... αυτά που μου προτείνεται μου φαίνονται πολύ κοινά...διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

καμία απολύτως σχέση η ποιότητα κατασκευής των coolermaster με τα Lian Li...

μα καμία...

έχω δει από κοντά το stacker και ξενέρωσα...

προχειρότητα στις συνδέσεις, δεν είναι όλο από αλουμίνιο όπως λέει...

και δεν είναι και ευρύχωρο εσωτερικά όσο θα έπρεπε να είναι σύμφωνα με τον όγκο του...

Link to comment
Share on other sites

αααααααααααααα! πολύ καλό :) !!!!!!!!

Άμα πάρω το STACKER, βάλλω 9 ποιοτικούς 120mm ανεμιστήρες, αγοράσω την ASUS SILENT KNIGHT 2 την THERMALTAKE CL-G0102 DUORB και τέλος τη θερμαγωγική πάστα Thermal Paste Liquid Pro θα δω μεγάλη διαφορά; Αξίζει τα λεφτά η μήπως να επενδύσω σε ένα κουτί με ενσωματομένη υδρόψυξη;

Επίσης μια διευκρίνιση. ASUS SILENT KNIGHT 2 ή ZALMAN CNPS9700 NT LED ή THERMALRIGHT IFX-14 COOLER+3 ανεμιστηράκια που μπορεί να πάρει;

Link to comment
Share on other sites

και εγω stacker προτεινω

οσο για τις 9 θεσεις για ανεμηστηρες , αυτοι εχουν μαζι τους και μετατροπεις για να τους συνδεεις στο psu οποτε δεν εχεις προβλημα

ασε που δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις ανεμηστηρα οπου υπαρχει θεση :D

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για αυτά τι προτείνετε;

Άμα πάρω το STACKER, βάλλω 9 ποιοτικούς 120mm ανεμιστήρες, αγοράσω την ASUS SILENT KNIGHT 2 την THERMALTAKE CL-G0102 DUORB και τέλος τη θερμαγωγική πάστα Thermal Paste Liquid Pro θα δω μεγάλη διαφορά; Αξίζει τα λεφτά η μήπως να επενδύσω σε ένα κουτί με ενσωματομένη υδρόψυξη;

Αερόψυξη με όλα τα παραπάνω ή υδρόψυξη;

Επίσης μια διευκρίνιση. ASUS SILENT KNIGHT 2 ή ZALMAN CNPS9700 NT LED ή THERMALRIGHT IFX-14 COOLER+και τα 3 ανεμιστηράκια που μπορεί να πάρει;

Link to comment
Share on other sites

Αερόψυξη με όλα τα παραπάνω ή υδρόψυξη;

το θεμα ειναι τι θελεις να κανεις με τον υπολογιστη και ποσα χρηματα διαθετεις.

γιατι ετσι μπορουμε να προτεινουμε απειρα πραγματα...

;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν κολάω τόσο στα χρήματα, όσο σε δείκτη τιμής/απόδοσης...

Να καταλάβεις μέχρι και για Phase ψύνομαι αλλά με πρίζει ο πατέρας μου να μην πάρω...(θα κάνει πολύ θόρυβο, θα ανατιναχτεί καμια ώρα και τέτοια :p)

Οπότε να διατυπώσω αλλιώς την ερώτηση...

Αξίζει τα λευτά της η υδρόψυξη; Η παραπάνω λύση που ούτε λίγο όυτε πολύ θα έχω 10 ανεμιστήρες μέσα στο κουτί θα είναι εξίσου αποδοτική;

Επίσης με ενδιαφέρει πολύ τα πράγματα που θα πάρω να είναι συμβατά με πολλά πράγματα(CPU, M/Bs, VGAs) μιας και σε λιγότερο από ένα χρόνο ίσως πάρω νέο σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε post ένα link ενός lian-li αντάξιου του Stacker, και εξήγησε αν είναι εύκολο για πιο λόγο είναι ανταξιο του τη στιγμη που το Stacker χρησημοποιεί αλουμίνιο και 9 ανεμιστηρες 120mm.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό κί'άγιο το στακερ αλλά η lian-li είναι αλλο πράμα και έτσι κι'αλλιώς και η υδρόψυξη κάνει θόρυβο χρησιμοποιηεί κι'αυτή ανεμιστήρια

Το θεμα ειναι οτι με την υδροψυξη μπορεις να χαμηλωσεις τις στροφες απο τα ανεμιστηρια του ψυγειου και παλι να εχεις καλυτερη ψυξη απο οτι με την χρηση αεροψυξης.

Κάνε post ένα link ενός lian-li αντάξιου του Stacker, και εξήγησε αν είναι εύκολο για πιο λόγο είναι ανταξιο του τη στιγμη που το Stacker χρησημοποιεί αλουμίνιο και 9 ανεμιστηρες 120mm.

Ευχαριστώ.

Οι θεσεις για fan δεν ειναι ενδεικτικο ποιοτητας του κουτιου. Η εσωτερικη σχεδιαση , οι ευκολιες , ο τροπος που τοποθετουνται τα εξαρτηματα, το κοψιμο της λαμαρινας-αλουμινιο και η ποιοτητα τους ειναι ενδεικτικα του ποσο ενα κουτι ειναι "καλο". Ολα τα κουτια που ειδες ειναι καλα το ποιο τελικα σου αρεσει και εχει καλυτερη προκτικη εφαρμογη σε σενα ειναι θεμα προσωπικου γουστου-επιλογης. Επελεξε ενα κουτι που θα καλυψει τις αναγκες σου σε τοποθετηση δισκων , θα εχει καλες αποστασεις απο cage και καρτες γραφικων , και 8α χωρεσει με ευκολο τροπο μια υδροψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...λοιπόν θέλω κάποιος υπεύθυνα να μου πει αν η παρακάτω σύνθεση αξίζει τα λεφτά της, ή εαν είναι καλύτερη επιλογή η υδρόψυξη.

STACKER, με 9 ποιοτικούς 120mm ανεμιστήρες, ASUS SILENT KNIGHT 2, THERMALTAKE CL-G0102 DUORB και τέλος θερμαγωγική πάστα Thermal Paste Liquid Pro

Επίσης μια απορεία που κανείς δεν μου έχει λύση. ASUS SILENT KNIGHT 2 ή ZALMAN CNPS9700 NT LED ή THERMALRIGHT IFX-14 COOLER+3 ανεμιστηράκια που μπορεί να πάρει;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...λοιπόν θέλω κάποιος υπεύθυνα να μου πει αν η παρακάτω σύνθεση αξίζει τα λεφτά της, ή εαν είναι καλύτερη επιλογή η υδρόψυξη.

STACKER, με 9 ποιοτικούς 120mm ανεμιστήρες, ASUS SILENT KNIGHT 2, THERMALTAKE CL-G0102 DUORB και τέλος θερμαγωγική πάστα Thermal Paste Liquid Pro

Επίσης μια απορεία που κανείς δεν μου έχει λύση. ASUS SILENT KNIGHT 2 ή ZALMAN CNPS9700 NT LED ή THERMALRIGHT IFX-14 COOLER+3 ανεμιστηράκια που μπορεί να πάρει;

Εαν εισαι διαθετειμενος να "κοπιασεις" για να στησεις μια υδροψυξη και φυσικα να αποδεχθεις τους οποιους κινδυνους τοτε h2ο ftw. Για το ποιο ειναι καλυτερο απο το αλλο ειναι λιγο δυσκολο να απαντηθει για τον απλουστατο λογο οτι στην κατηγορια της αεροψυξης υπαρχουν παρα πολλες λυσεις παυ πρακτικα κανεις δεν μπορει να τις δοκιμασει. Δοκιμασε να βρεις καποιο roundup για αερο ψηκτρες στο google.

Link to comment
Share on other sites

Και επιπλεον,αν σκοπευεις να παρεις κουτι και να προσθεσεις σε αυτο 9 12αρηδες ανεμηστηρες,δλδ να σκασεις ~50-90 ευρω (αναλογα το τι ανεμιστηρες επιλεξεις) + το κοστος των αεροψυκτρων για cpu & vga,ισως θα ταν καλυτερα να σκεφτεις την λυση της υδροψυξης....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.