Jump to content



Αγορα οθονης για γραφειο


stereotype

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

Η ξαδερφη μου μου ζητησε να της στησω ενα pc για δουλειες τεχνικου γραφειου πολιτικου μηχανικου (οσο φτηνοτερα γινεται).

Σκεφτομαι να της στησω κατι αναλογο με το rig της υπογραφης μου, χωρις βεβαια SSD και nVidia GTX.

Ειδε την 22'' LG οθονη μου και της αρεσε (γυρω στα 120Ε την βρισκεις τωρα), οποτε σκεφτομαι αν ειναι καλη επιλογη η αν μπορω να βρω κατι φτηνοτερο και αξιοπιστο. Βασικο κριτηριο ειναι αν θα αποδιδει καλα σε προγραμματα σχεδιασης οπως AutoCAD.

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση!

Μαλλον θα προτιμησω αυτην παλι.

Για να μην ανοιξω αλλο θεμα, θα ηθελα επισης να ρωτησω εδω το εξης για οσους γνωριζουν:

Θα μπορουν να αντεπεξελθουν τα Intel HD Graphics ενος 2πυρηνου Pentium G2030 3.00Ghz σε 2D AutoCAD και 1080p αναλυση οθονης?

Μπας και γλιτωσουμε χρηματα απο discrete καρτα γραφικων...

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι παραπάνω βάλεις σε επεξεργαστή καλό θα είναι.

Σίγουρα ο G2030 δε θα είναι και ο πιο αποδοτικός επεξεργαστής από άποψη παραγωγικότητας (τη δουλειά της εν τέλη θα την κάνει) κι από τη στιγμή που μιλάμε για 'επαγγελματικό' υπολογιστή καλό θα ήταν να πας σε κάτι καλύτερο.

Τώρα αν δεν υπάρχουν περισσότερα χρήματα τί να σου πω... απλά θα προσπαθήσει να βολευτεί με ό,τι μπορεί να αγοράσει.

Μήπως να έλεγες καλύτερα όλα τα κομμάτια που σε ενδιαφέρουν και που περίπου βλέπεις να κυμαίνεται το κόστος για να πάρεις και πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις/προτάσεις;

Φαντάζομαι swatoner ο 2500Κ είναι εξαιρετικά ακριβός για το budget του παλικαριού ακόμη και discrete κάρτα γραφικών να μην αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν συμφωνω σχετικα με την οθονη οστοσο κοιτα κ αυτο οθονη 22 ιντσων - Οθόνες | Skroutz.gr

Η οθονη που μου προτεινες φιλε φαινεται value for money και ειναι και HP.

Διαφωνω ωστοσο ως προς αυτο που λες για την LG, διοτι την χρησιμοποιω εδω και μισο χρονο και δεν με εχει απογοητευσει (εχει μαλιστα IPS panel σε αντιθεση με την HP που ειναι TN, αλλα και εγγυση 0 καμμενων pixels).

Θα την μελετησω βεβαια την προταση σου, ειναι ενδιαφερουσα.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι παραπάνω βάλεις σε επεξεργαστή καλό θα είναι.

Σίγουρα ο G2030 δε θα είναι και ο πιο αποδοτικός επεξεργαστής από άποψη παραγωγικότητας (τη δουλειά της εν τέλη θα την κάνει) κι από τη στιγμή που μιλάμε για 'επαγγελματικό' υπολογιστή καλό θα ήταν να πας σε κάτι καλύτερο.

Τώρα αν δεν υπάρχουν περισσότερα χρήματα τί να σου πω... απλά θα προσπαθήσει να βολευτεί με ό,τι μπορεί να αγοράσει.

Μήπως να έλεγες καλύτερα όλα τα κομμάτια που σε ενδιαφέρουν και που περίπου βλέπεις να κυμαίνεται το κόστος για να πάρεις και πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις/προτάσεις;

Φαντάζομαι swatoner ο 2500Κ είναι εξαιρετικά ακριβός για το budget του παλικαριού ακόμη και discrete κάρτα γραφικών να μην αγοράσει.

Φιλε μου παραθετω εικονα απο e-shop με τις επιλογες μου.

thelab_zps29a2a5bc.jpg

Πιστευω γυρω 300-350Ε χωρις ΦΠΑ ειναι καλα, δεν νομιζω να μπορει να συμπιεστει περισσοτερο το κοστος.

Το PC ειναι περισσοτερο βοηθητικο απο οτι καταλαβα, για διεκπεραιωση δευτερευουσων εργασιων.

Ο 2500K απορριπτεται, εκτοξευεται το κοστος και δεν νομιζω οτι χρειαζεται.

Η δουλεια, δηλαδη Office, λογιστικο software και 2D AutoCAD, νομιζω μπορει να γινει και χωρις Intel Core i-x.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα απο αποψη παραγωγικοτητας δεν ειναι ο,τι καλυτερο να δουλευεις με PENTIUM..!

αν ομως -οπως λες- ειναι για δευτερευων πισι, που κανει βοηθητικες εργασιες, τοτε ΟΚ, εισαι μια χαρουλα...!!!

Link to comment
Share on other sites

δουλευω Autocad. Μηχανολογος γαρ. Βρες ενα καλο μεταχειρισμενο πυργο με QXXX η με Ι3 στην καλυτερη περιπτωση και αμα ψαξεις και 23 αρα που ειναι υπεραρκετη για Autocad βρεισκεις με 160 euro.Απλα προτημεισε μεγαλο ρυθμο αναναιωσης για τα ματια

Link to comment
Share on other sites

δουλευω Autocad. Μηχανολογος γαρ. Βρες ενα καλο μεταχειρισμενο πυργο με QXXX η με Ι3 στην καλυτερη περιπτωση και αμα ψαξεις και 23 αρα που ειναι υπεραρκετη για Autocad βρεισκεις με 160 euro.Απλα προτημεισε μεγαλο ρυθμο αναναιωσης για τα ματια

Νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος, καθως οι pentium της σειρας sandy bridge ειναι ανωτεροι απο τους παλιοτερους intel core quad.

Τονιζω και παλι οτι η χρηση θα ειναι απλη γραφειακη, με το Autocad να περιοριζεται σε 2D σχεδια και οχι 3D (η εμπειρια μου εχει δειξει οτι το σηκωνουν και πολυ παλιοτερα συστηματα).

Σκεφτηκα οτι ισως να ειναι καλυτερη λυση να στραφω σε AMD A6 5400K επειδη εχει σαφως ανωτερη iGPU (Radeon HD 7540D).

Μαζι με μια απλη μητρικη FM2 βγαινει στα ιδια περιπου λεφτα με συστημα Intel και η αποδοση σε γραφικα θα ειναι καλυτερη.

Δεν εχω ασχοληθει βεβαια ποτε στο παρελθον με AMD, ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου παραθετω εικονα απο e-shop με τις επιλογες μου.

thelab_zps29a2a5bc.jpg

Πιστευω γυρω 300-350Ε χωρις ΦΠΑ ειναι καλα, δεν νομιζω να μπορει να συμπιεστει περισσοτερο το κοστος.

Το PC ειναι περισσοτερο βοηθητικο απο οτι καταλαβα, για διεκπεραιωση δευτερευουσων εργασιων.

Ο 2500K απορριπτεται, εκτοξευεται το κοστος και δεν νομιζω οτι χρειαζεται.

Η δουλεια, δηλαδη Office, λογιστικο software και 2D AutoCAD, νομιζω μπορει να γινει και χωρις Intel Core i-x.

Αξίζει πραγματικά να επιλέξετε επεξεργαστή στο νεώτατο socket 1150, με αυτό το motherboard και αυτόν τον επεξεργαστή - και φυσικά 1600άρα μνήμη, καθώς το υπερβάλλον κόστος των 27€ είναι αμελητέο. Πραγματικά απορώ για τον λόγο, για τον οποίο κυκλοφορούν ακόμη motherboard με intel H61.

Επίσης, θεωρώ απαράδεκτο να αγοράσετε συμβατικό 500άρη δίσκο, ο οποίος (τολμώ να μαντέψω ότι) θα είναι σχεδόν αδειανός για τα επόμενα 3 χρόνια τουλάχιστον. Είναι ασύγκριτα προτιμώτερος ένας 60άρης SSD, του οποίου η ταχύτητα είναι μακράν ανώτερη και χωρίς προβλήματα χώρου. Αν και όταν χρειαστεί χώρος, τότε μπορεί να προστεθεί ένας 1000άρης συμβατικός για να φιλοξενεί τα αρχεία. Είναι τέτοια η ταχύτητα ακόμη κι ενός μικρού SSD των 60GB και τόσο χαμηλή η τιμή του πλέον, που δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία, ακόμη και σε φθηνούς υπολογιστές.

Τέλος, όσον αφορά το Autocad, ένας διπύρηνος pentium τα πάει καλά με Autocad 2004, αλλά με το Aurocad 2013 θα έχει προβλήματα ταχύτητας, ακόμη και σε όχι πολύ φορτωμένα αρχεία 2D. Μπορείτε όμως να τον αφήσετε μόνο του, κι αν δεν ικανοποιήσει η ταχύτητα των γραφικών του, μπορεί να προστεθεί μια κάρτα των 100€ εκ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την κατατοπιστικοτατη απαντηση!

Οντως, αξιζει να παει σε Haswell, δεν μου περασε καν απο το μυαλο, ισως γιατι ντορος γινεται μονο για τους i5 - i7.

(Αν ειχε και usb3 η μητρικη, θα εδενε το γλυκο).

Γνωριζεις εαν τα ενσωματωμενα γραφικα των Pentium G αποδιδουν καλυτερα σε σχεση με τα αντιστοιχα 3rd gen HD graphics?

Γιατι δεν μιλαμε φυσικα για HD4600.

Για τον SSD εχεις επισης απολυτο δικιο, απλα πρεπει να σιγουρευτω οτι δεν εχει αναγκη απο μεγαλη χωρητικοτητα.

Μια ερωτηση ακομα: η επιλογη AMD A6 5400K δεν σου φαινεται συνολικα καλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα όχι. Ο Α6 έχει πολύ μικρή cache, μόλις 1ΜΒ συνολικά για 2 πυρήνες. Δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή της AMD για τόσο μικρή cache στη φθηνή γκάμα της. Χώρος υπάρχει μέσα στο chip, απόδειξη ο Α8 5600Κ, που είναι βέβαια ακριβώτερος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.