Jump to content



Υπάρχει πάστα που να κολλάει, αλλά όχι μόνιμα?


Ilias83

Recommended Posts

Η ερώτηση νομίζω τα λέει όλα...

Θέλω ένα θερμοαγώγιμο υλικό με το οποίο να κολλήσω μια ψύκτρα πάνω στο Northbridge.

Θέλω να κολλάει γιατί απλούστατα η ψύκτρα που θέλω να βάλω δεν έχω βιδούλες για να πιάσει δεξιά αριστερά...

Το πρόβλημα είναι οτι δεν θέλω να μην ξεκολλάει μετά...

Με λίγη προσπάθεια να μπορώ να την ξεκολλήσω...

Οι Silver adhesive και Alumina adhesive έχουν μόνιμα αποτελέσματα...

Η ψύκτρα είχε πριν ένα αυτοκόλλητο με μια στρώση αλουμινένια ενδιάμεσα και το οποίο την κράταγε πολύ καλά (αν και εκεί που ήτνα έπιαναν και τα δοντάκαι και στηριζόταν) αλλά δεν νομίζω οτι έχει τα ίδια αποτελέσματα με μια καλή πάστα.

Κάπου είχα διαβάσει για μίξη Αlumina με Ceramique που κόλλαγε αλλά όχι μόνιμα...

Αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα πια...

Έχω διαβάσει επίσης το Voudas way για τα ψυκτράκια πάνω στις RAM, αλλά θεωρώ οτι ίσως είναι καλύτερη η μίξη δυο προϊόνταν κατάλληλα για αγωγή θερμότητας, παρά ενός από αυτών με σιλικόνη...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα βαλεις κ πολυ σιλικονη στο voudas way.....αμα νομιζεις οτι δεν θα ειναι καλος ο συνδιασμος...βαλε θερμοαγωγιμη κ σιλικονη+θερμοαγωγιμη μονο στις δυο ακρουλες του chip.....αλλιως βρες θερμοαγωγιμη ταινια που εχουν πολλοι...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο το ερωτημα και γω το εχω....

Διοτι θα βαλω νερακι στο chipset της abit nf7-s και θελω να βαλω το ανεμιστηρακι του chipset στο Northbridge.(chipset=southbridge ε?μπερδευτηκα)

Θερμοαγωγιμη ταινια που θα βρω???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.