Jump to content



Καλώδιο δικτύου 30-35m


karmen1983

Recommended Posts

Παίδες μια ερώτηση μη με πιάσουν κώτσο :p

Θέλουμε να καλέσουμε ηλεκτρολόγο ( ??? ) να περάσει ένα καλώδιο δικτύου -cat5/6???- σε σπίτι απο ένα δωμάτιο σε ένα άλλο. η απόσταση χονδρικά είναι 30-40 μέτρα τοίχο τοίχο που λένε :p

Εχει κανείς εμπειρία να μου πει τι τιμές παίζουν;

Το καλώδιο δε το έχω. Να το αγοράσω εγώ ή αυτός;

Τι καλώδιο ζητάω;

Καλώ ηλεκτρολόγο ή κάποια άλλη ειδικότητα μάστορα;

Thanks :)

ΥΓ αν το καλώδιο το πουλάνε έτοιμο/σπαστό ή what ever πείτε πρόταση αν ειναι να το περάσω μόνη μου

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

μπορεις ανετα να παρεις utp cat6 η ακομα και ftp (αν και ειναι υπερβολη για σπιτι αφου η θωρακιση του ειναι για πιο "θορυβωδη" περιβαλλοντα)και να το περασεις με καναλακι.

Υπαρχει καναλι που ειναι σχεδον αορατο και εχει δπλης οψης ταινια, οπως υπαρχουν καναλια σε διαφορα χρωματα που μπορουν να χρησιμοποιηθουν και ως ντεκορ ή απλα να βαφτουν.

Τους τερματισμους αν εχεις πρεσσα τους κανεις μονη σου ή αν δεν εχεις λες και στους κανει το καταστημα.

Αν παλι καλεσεις ηλεκτρολογο να ξερεις οτι η τιμη του καλωδιου ειναι μηδαμινη...

Link to comment
Share on other sites

Αν το καλώδιο θα περαστεί κοντά από μπρίζες/καλώδια ρεύματος πάρε shielded (sftp), αν όχι απλό utp cat6 κάνει. Νομίζω τα 50μ utp cat6 έχουν κανά 45-50άρι

χμμμ για απλες πριζες δεν τρεχει τιποτα, θωρακιση μπαινει οταν ειναι για αρκετο μηκος παραλληλα και πολυ κοντα με καλωδια ρευματος.

H τιμη του cat6 ειναι 0.3-0.35 το μετρο και 160-180 το χιλιομετρο

Link to comment
Share on other sites

πωπωπω σφαίρα πάτε :D

ευχαριστώ!!!

Αρα υποθέτω ότι 50 μέτρα καλώδιο με ένα ~50άρι σε ευρά και καθάρισα. Κανάλια έχω μπόλικα άρα δε καλώ μάστορα!

τελευταίο για να το επιβεβαιώσω. Αγοράζω cat6 έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Nick μπορείς να μου βρεις αυτό το Shield plz να ρίξω παραγγελία;

4 μέτρα θα περάσουν απο βεράντα οπότε λογικά κάτι τέτοιο θα θέλω :)

edit: Ετούτο είναι;

https://www.skroutz.gr/s/3905680/Valueline-SFTP-C6-30.html?keyphrase=cat6+sftp+30

Link to comment
Share on other sites

Nick μπορείς να μου βρεις αυτό το Shield plz να ρίξω παραγγελία;

4 μέτρα θα περάσουν απο βεράντα οπότε λογικά κάτι τέτοιο θα θέλω :)

edit: Ετούτο είναι;

https://www.skroutz.gr/s/3905680/Valueline-SFTP-C6-30.html?keyphrase=cat6+sftp+30

αυτο ειναι, και στο εχουν ετοιμο τερματισμενο εργοστασιακα οποτε ειναι ενταξει η τιμη του.

Τετοιο χρησιμοποιω σε εγκαταστασεις που περναναι απο μηχανοστασια με φουλ παρασσιτα και ηλεκτρονικο θορυβο γι αυτο ειπα για σπιτι πως ειναι overkill αλλα σιγουρα το καλυτερο δεν πειραζει

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να πας σε μαγαζί με ηλεκτρονικά και να αγοράσεις με το μέτρο. Απλά θα χρειαστείς πένσα για να βάλεις τα βύσματα (παλιά αν τους ελεγες να σου βάλουν 2 βύσματα, δεν λέγαν όχι).

Απλό utp 30 λεπτά το μέτρο έχει, για shielded νομίζω κανά 50άρι. Εγώ πάντως επειδή μια φορά το περνάς στον τοίχο, θα έπαιρνα shielded cat 6. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, αν πάρεις ήδη τερματισμένο καλώδιο θα πρέπει να κάνεις μεγαλύτερες τρύπες στους τοίχους για να περνάει και η μπρίζα και δεν πολυλέει...

Το απλό/μικρό καναλάκι με την αυτοκόλλητη ταινία είναι λύση αλλά έχει την κακή συνήθεια να ξεκολλάει μετά από χ χρονικό διάστημα οπότε καλό είναι να του περνάς και βίδες ανά 1-2 μέτρα για σταθερότητα.

Δεν χρειάζεσαι ftp για οικιακή εγκατάσταση, μην δώσεις παραπάνω λεφτά.

Αν ένα μέρος του καλωδίου περάνει από βεράντα το αφήνεις ως έχει και το καρφώνεις με

αυτά τα ματζαφλαράκια με το καρφάκι (που ποτέ δεν θυμάμαι πως λέγονται) ή το περνάς και αυτό μέσα από κανάλι για έξτρα προστασία.

Πάρε απλό καλώδιο και αν δεν βρείς άλλον εθελοντή στείλε μου ένα pm να περάσω να στα τερματίσω εγώ.

Έναν καφέ θα σου κοστίσει. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη πάρε απλό cat6 και όχι shielded. Στο μπαλκόνι πέρασε το με ρόκα καρφωτό.

Μην πάρεις τερματισμένο.

1ον δεν ξέρεις πόσο θα χρειαστείς γιατί θα το περάσεις και γύρω απο πόρτες κλπ. Αν χρειαστεί να τρυπήσεις τοίχο πρέπει να περάσεις με το βύσμα απο τον τοίχο άρα μεγαλύτερη τρύπα που στο τέλος θα είναι κενό και θα μπάζει κιόλλας.

2ον Όπως είπαν επίσης κ ποιο πάνω το κανάλι το αυτοκόλητο βολεύει στην τοποθέτηση αλλά πέρνα του και βίδες κάθε 1-2 μέτρα. Δεν ξέρω αν έχεις ήδη κανάλι ψιλό αν δεν έχεις αγόρασε kouvidis που θα βρείς εύκολα στην αγορά, είναι μεν ακριβό αλλά έχει μακράν διαφορά ποιότητος απο τα άλλα. Παίζει άλλη μια εταιρεία που προτιμώ προσωπικά αλλά δε θυμάμαι ακριβώς μάρκα (δεν συνεργάζεται ο έμπορος της εταιρείας).

3ον Πάρε απο όπου πάρεις καλώδιο και τα jack. Το κατηγορίας 6 δε τερματίζει πάντα με cat5 rj45. Προσωπικά δε κατάφερα ποτέ αλλά κάποιος εδώ το έχει κάνει και έχει άμεσσα σχέση με το πάχος του μονόκλονου.

Δεν προλαβαίνω να πέρναγα να στο τοποθετούσα, έχω πήξει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει s/ftp CAT 7 της draka (με το μέτρο).

1,2Ευρώ/μέτρο πάει, και έχει θωράκιση και στο σύνολο και στο κάθε ζεύγος, είναι η καλύτερη λύση. Πήρα 40 μέτρα γιατί 1 φορά θα τη κάνω την εγκατάσταση, και 1Gbit η 10Gbit να θέλω στο μέλλον να μην έχω πρόβλημα.

Το UTP χάνει, ειδικά αν το χρησιμοποιήσεις σε 1Gbit δίκτυο και έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια.

Ο ηλεκτρολόγος θα σου πάρει 40-60Ευρώ ανάλογα σε ποιόν θα πέσεις.

Για s/ftp, ftp, stp καλώδια αγοράζεις ανάλογες μεταλικές stp cat 6 πρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι ftp για οικιακή εγκατάσταση, μην δώσεις παραπάνω λεφτά.

Αν ένα μέρος του καλωδίου περάνει από βεράντα το αφήνεις ως έχει και το καρφώνεις με

αυτά τα ματζαφλαράκια με το καρφάκι (που ποτέ δεν θυμάμαι πως λέγονται) ή το περνάς και αυτό μέσα από κανάλι για έξτρα προστασία.

Ροκα λεγεται αυτο, οπως το χορτο.

Εγώ έχω πάρει s/ftp CAT 7 της draka (με το μέτρο).

1,2Ευρώ/μέτρο πάει, και έχει θωράκιση και στο σύνολο και στο κάθε ζεύγος, είναι η καλύτερη λύση. Πήρα 40 μέτρα γιατί 1 φορά θα τη κάνω την εγκατάσταση, και 1Gbit η 10Gbit να θέλω στο μέλλον να μην έχω πρόβλημα.

Το UTP χάνει, ειδικά αν το χρησιμοποιήσεις σε 1Gbit δίκτυο και έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια.

Το cat6 ειναι μια χαρά τουλαχιστον σε 1Gbit δίκτυο δε χανει τιποτα. Για 10Gbit λένε εδω Category 6 cable - Wikipedia, the free encyclopedia

When used for 10GBASE-T, Cat 6 cable's maximum length is 55 meters (180 ft) 
in a favourable alien crosstalk environment, but only 37 meters (121 ft) in
a hostile alien crosstalk environment, such as when many cables are bundled
together. However, because the effects of alien crosstalk environments on cables
are difficult to determine prior to installation, it is highly recommended that
all Cat6 cables being used for 10GBASE-T are electrically tested once installed.
With its improved specifications, Cat6A does not have this limitation and can
run 10GBASE-T at 100 meters (330 ft) without electronic testing.

Κυκλοφορει σε κουλουρες των 300m με αριθμηση στο μηκος, οποτε ζητάς 40m και σου το κοβει.

Αν θες βοηθεια, εδω ειμαστε, εχω και αδεια αυτες τις μερες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.