Jump to content



Καλώδιο δικτύου 30-35m


karmen1983

Recommended Posts

σε ταχύτητα,

δοκίμασε να μεταφέρεις 500GB αρχεία βίντεο με 30 μέτρα UTP και επανέλαβε πάλι το τέστ με ένα s/ftp καλώδιο και δες το αποτέλεσμα ;)

Για να παραδεχτουμε πως εφτασε η ωρα να ξεχασουμε αυτα που ξεραμε πρεπει να μου πεις με ποιο απωλειομετρο εκανες τις μετρησεις και εβγαλες αυτο το συμπερασμα, καθως και ποια μεγαλα εργα εχεις αναλαβει με επιτυχια ...

Προσωπικα εχω απαντησεις και στα δυο, εσυ;:p

(Σορυ, αλλα ηταν πολυ μπακαλιστικο αυτο που ειπες και δε στεκει καν τεχνικα)

Το ftp βοηθαει μονο οταν υπαρχει χαμηλο s/n και οσο για το περιβοητο cat7 πλεον μιλαμε για enterprice δικτυα...

Αν εναι εργοστασιακα τερματισμενο ειναι καλυτερο και μια τρυπαελαχιστα μεγαλυτερη καλυπτεται μια χαρα με γυψο, στοκο η οποιοδηποτε υλικο

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά σε έτοιμο θα πάω λογικά γιατί ούτε λέει να πάρω πρέσα για ένα καλώδιο, αλλά ούτε να κουβαλάω κάποιον σπίτι για ένα πρεσάρισμα.

Μια τελευταία ερώτηση μόνο πριν προχωρήσω στο εγχείρημα.

Στο ρούτερ είναι συνδεδεμένο ένα switch σαν αυτό

Msystems.gr - Προϊόντα - Cisco 5-port 10/100 Desktop Switch

Δεν είναι το ίδιο αλλά τεσπα δε μπορώ να θυμηθώ το μοντέλο. Το ερώτημα είναι το εξής:

Στο ρούτερ υπάρχει μία διαθέσιμη θύρα απο την οποία με το καλώδιο που λέμε στο θέμα, θα πάμε στο άλλο δωμάτιο. Εκεί αν βάλω switch θα δουλέψει; Θέλω 2 θέσεις για δίκτυο στο μέσα δωμάτιο.

Να πάω 2 καλώδια ή μπορώ και με switch να κάνω δουλειά και να έχω για μελλοντική χρήση και παραπάνω θύρες αν χρειαστεί παίρνοντας ένα switch 4 θέσεων πχ;:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις μια θυρα πως θα πας 2 καλωδια?

Αν παρεις αλλο switch, παρε ενα 8πορτο και βαλτο στη θεση του 5πορτου, και το 5πορτο στην αλλη ακρη.

Ετσι θα εχεις και αλλες 3 θεσεις στην αρχικη θεση.

στο λινκ ειναι 100ρι, το δικο σου ειναι 100ρι ή 1000ρι?

Link to comment
Share on other sites

Απο το switch θα πήγαινα 2 καλώδια βρε. Εγραψα ότι έχω ήδη ένα switch. Ο προβληματισμός μου είναι αν μπορώ να έχω και δεύτερο

στο λινκ ειναι 100ρι, το δικο σου ειναι 100ρι ειναι ή 1000ρι?

Δεν έχω ιδέα :p

Θα βρω το μοντέλο και θα το ποστάρω

Link to comment
Share on other sites

Βάλε όσα switch θέλεις. Κάντο και δέντρο άμα λάχει...

Αγάπη θα σε πάρω τηλ να σου λύσω τις απορείες γιατί βρήκα ευκαιρία να πώ οτι ξέρω κάτι παραπάνω απο εσένα... χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις δυκτιακια με 7 switches πανω σε ενα 8ρι δε θα το ρωτουσες :rolleyes:

Μια χαρα βαζεις οτι θες , απλα με βασικες γνωσεις δικτυων

otsei τότε προχωράω ακάθεκτη. Θα πέσει πολύ γέλοιo :p

Ευχαριστώ και πάλι όλους :)

Βάλε όσα switch θέλεις. Κάντο και δέντρο άμα λάχει...

Αγάπη θα σε πάρω τηλ να σου λύσω τις απορείες γιατί βρήκα ευκαιρία να πώ οτι ξέρω κάτι παραπάνω απο εσένα... χαχαχαχα

Ρε άμα ασχοληθώ και τα καταφέρω με το καλώδιο θα γίνω ξεφτέρι και θα σου κάνω μαθήματα modding Πάνω σε δίκτυα :p

Link to comment
Share on other sites

Στο ρούτερ υπάρχει μία διαθέσιμη θύρα απο την οποία με το καλώδιο που λέμε στο θέμα, θα πάμε στο άλλο δωμάτιο. Εκεί αν βάλω switch θα δουλέψει; Θέλω 2 θέσεις για δίκτυο στο μέσα δωμάτιο.

Sorry, καταλαβα οτι εχεις μια μονο κενη θεση. Οποτε για 2 συσκευες βαζεις 2 καλωδια, εγω θα περναγα και τριτο justin case. Αλλα τοτε πας σε δευτερο switch.

Μπορεις να συνδεσεις μεχρι 253 συσκευές, βρες ποσα switch βγαινουν :T:

Link to comment
Share on other sites

Sorry, καταλαβα οτι εχεις μια μονο κενη θεση. Οποτε για 2 συσκευες βαζεις 2 καλωδια, εγω θα περναγα και τριτο justin case. Αλλα τοτε πας σε δευτερο switch.

Μπορεις να συνδεσεις μεχρι 253 συσκευές, βρες ποσα switch βγαινουν :T:

Μπορεί να συνδέσει πολλά περισσότερα ανάλογα σε ποιο class θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, μπορει να θελει να συνδεσει 254 :fun:

Αν το tcp ip 4 μας περιόριζε στις 253 ips δεν θα "συζητάγαμε" τώρα. Εκτός αν νομίζεις οτι στο internet υπάρχουν μόνο 253 devices συνδεδεμένα.

Link to comment
Share on other sites

otsei τότε προχωράω ακάθεκτη. Θα πέσει πολύ γέλοιo :p

Ευχαριστώ και πάλι όλους :)

Ρε άμα ασχοληθώ και τα καταφέρω με το καλώδιο θα γίνω ξεφτέρι και θα σου κάνω μαθήματα modding Πάνω σε δίκτυα :p

αμα θες και ειναι απογευματακι και βραδάκι να έρθω να στο περάσω σιγά

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς πόσοι πρόθυμοι μαζευτήκαμε...:hehe:

Λοιπόν, Αγάπη, ζητάς φωτό (ολόσωμη, ελαφρά ενδυμασία και με την πένσα ανά χείρας) και κάνεις casting. :snap:

Όπως στα είπαν, δεν θα έχεις θέμα και με απλό utp καλώδιο αλλά μην νομίζεις ότι ο εργοστασιακός τερματισμός είναι πάντα καλύτερος.

Αν πάρεις έτοιμο καλώδιο πρόσεξε:

- μέτρα σωστά (και ξαναμέτρα) την απόσταση με όλες τις γωνίες για να μην έχεις εκπλήξεις. (ξαναμέτρησε την και άλλη μία φορά)

- τύλιξε τις άκρες πολύ καλά επειδή μπορεί να χαλάσει το κλιπσάκι όταν το περνάς μέσα από τοίχους (συν ότι δεν περνάει και εύκολα)

- αν πάρεις πολύ μεγαλύτερο (δεν μέτρησες σωστά βρε και στο είπα τόσες φορές :slap: ) από όσο χρειάζεσαι θα μαζευτεί κουλούρα στο τέλος.

Αν πάρεις απλό καλώδιο.

- δεν θα έχεις το άγχος του μήκους, λίγοι πόντοι παραπάνω ποτέ δεν έβλαψαν (γκούχ-γκούχ)

- αν περισσέψει πολύ το κόβουμε και φτιάχνουμε έξτρα patch cables για να συνδέσεις τα πισί σου

- κάποιος τυχερός θα πιεί καφεδάκι απ' τα χεράκια σου. :):):)

Tέλος:

- τσίμπα ένα χιλιάρι switch για να βάλεις στην άκρη αλλά κοίτα να είναι χιλιάρι και το παλιό διαφορετικά θα σου ρίχνει την ταχύτητα στα 100 (όχι πως θα έχεις θέμα και με τα κατοστάρια) αλλά αν κάνουμε κάτι να το κάνουμε σωστά !!!

Link to comment
Share on other sites

καλά σου λέει, μιας κι είναι πολλά τα μέτρα παρ' το σκέτο και τάξε σαρδέλες, ρακή, να έρθει κάποιο από τα παιδιά με την πένσα. Τους έχεις παραμυθιάσει με τους καφέδες και θα χάσουν τα καλύτερα. Θα τα καταφέρεις ρε συ με το καλώδιο, τα sleeve που κάνεις είναι πιο δύσκολα. Μη βάλεις τίποτα φούξια κανάλια κλπ! Σοβαρότητα! Φωτογραφίες στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.