Jump to content



AMD platform & Intel SSD


Ταμτάκος

Recommended Posts

Θα βάλω έναν Intel SSD σε AMD μητρική. Να χρησιμοποιήσω τους AHCI drivers της AMD, της Msoft ή της Intel (μέσω toolbox)? Επίσης το Intel Rapid Storage Technology δουλεύει σε AMD μητρική?

Link to comment
Share on other sites

To Intel Rapid Storage Utility δεν μπαίνει σε AMD μητρική.

Επίσης το Intel SSD Toolbox είναι άσχετο με drivers. Αυτό που προσφέρει είναι utilities και optimization για τον SSD. Αν έχεις SSD θα δουλέψει. Αν όχι, δεν δουλεύει τίποτα.

Βάλε τους AHCI drivers της AMD.

Link to comment
Share on other sites

To Intel Rapid Storage Utility δεν μπαίνει σε AMD μητρική.

Επίσης το Intel SSD Toolbox είναι άσχετο με drivers. Αυτό που προσφέρει είναι utilities και optimization για τον SSD. Αν έχεις SSD θα δουλέψει. Αν όχι, δεν δουλεύει τίποτα.

Βάλε τους AHCI drivers της AMD.

άν λειτουργήσουν!!!

υπάρχει περίπτωση με το που τους βάλεις, σε κάθε boot που θα κάνεις να έχεις είτε BSOD ή να κάνει πάνω απο 30 λεπτά να ανοίξει ο υπολογιστής σου, οπότε πρίν τους βάλεις κάνε ένα restore point για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μήν παιδεύεσαι μετά με Format. Περισσότερα με το πρόβλημα που ανέφερα εδώ ( το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλα τα λειτουργικά συστήματα, όχι μόνο στα windows 8 )

Link to comment
Share on other sites

άν λειτουργήσουν!!!

υπάρχει περίπτωση με το που τους βάλεις, σε κάθε boot που θα κάνεις να έχεις είτε BSOD ή να κάνει πάνω απο 30 λεπτά να ανοίξει ο υπολογιστής σου, οπότε πρίν τους βάλεις κάνε ένα restore point για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μήν παιδεύεσαι μετά με Format. Περισσότερα με το πρόβλημα που ανέφερα εδώ ( το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλα τα λειτουργικά συστήματα, όχι μόνο στα windows 8 )

Αυτό το είχα πάθει και εγώ κάποια στιγμή όταν η AMD έβγαλε τον πρώτο driver 12.X .

Όμως εχει διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα αυτό όντως εμφανίστηκε απο την σειρά 12.Χ, αλλα δυστηχώς δεν διορθώθηκε ποτέ για μερικούς, γεγονός που το αποδεικνύει το παραπάνω link αλλα και το γεγονός οτι και εγώ έχω το πρόβλημα αυτό.

Προσωπικά σε εμένα το πρόβλημα εμφανίζεται ακόμα μέχρι και τον οδηγό 13.9 που δοκίμασα, στην τωρινή μου μητρική που έχει SB 950, αλλά και στην προηγούμενη με SB 700. Σύμφωνα με το παραπάνω link πάντα, μιάς και είναι ότι πιο αξιόπιστο βρήκα εγώ σε πληροφορίες για το θέμα, μάλλον πρόκειται για κάποια ασυμβατότητα με τους Drivers και κάποιον HDD, στην δική μου περίπτωση υποθέτω οτι έιναι κάποιο θέμα με τον SSD μου που κατα τύχη είναι και INTEL, μιάς και είναι το μόνο εξάρτημα που κράτησα ίδιο απο το προηγούμενο PC μου.

Link to comment
Share on other sites

msi 790fx raid 5 =OK !

asus m5a97 r2.0 ahci ssd = OK !

MSI A75MA-G55 AHCI hdd(μετα μπηκε ssd)= OK !

της υπογραφης με ahci + ssd = OK !

gigabyte GA-78LMT-USB3 ahci με velociraptor = OK !

και αρκετες ακομα που τωρα δεν με ερχονται στο μυαλο αλλα ολες δουλεψαν ΟΚ !

Μια asus με nvidia chipset και μηχανικο δισκο ειχε το προβλημα του αργου boot

οπως και μια msi 785.Στην δευτερη μαλλον κατι παιζοτανε με τον μηχανικο δισκο

μιας και οταν τον αλλαξα (wd-->seagate)εξαφανιστηκε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα αυτό όντως εμφανίστηκε απο την σειρά 12.Χ, αλλα δυστηχώς δεν διορθώθηκε ποτέ για μερικούς, γεγονός που το αποδεικνύει το παραπάνω link αλλα και το γεγονός οτι και εγώ έχω το πρόβλημα αυτό.

Προσωπικά σε εμένα το πρόβλημα εμφανίζεται ακόμα μέχρι και τον οδηγό 13.9 που δοκίμασα, στην τωρινή μου μητρική που έχει SB 950, αλλά και στην προηγούμενη με SB 700. Σύμφωνα με το παραπάνω link πάντα, μιάς και είναι ότι πιο αξιόπιστο βρήκα εγώ σε πληροφορίες για το θέμα, μάλλον πρόκειται για κάποια ασυμβατότητα με τους Drivers και κάποιον HDD, στην δική μου περίπτωση υποθέτω οτι έιναι κάποιο θέμα με τον SSD μου που κατα τύχη είναι και INTEL, μιάς και είναι το μόνο εξάρτημα που κράτησα ίδιο απο το προηγούμενο PC μου.

Εγώ δεν έχω δει κάτι σε καμιά με SB 950 μητρική.

Εχω την 990FXA-UD7 όπως βλέπεις και την 990FXA-UD3 στο δεύτερο pc.

Εχω φορεμένους

SEAGATE, 2X SUMSUNG, 2X W.D. HITACHI + CRUCIAL M4 356GB επάνω σε AHCI και με AMD DRIVER και δεν έχω κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι drivers της Msoft μου φαίνονται λίγο γρηγορότεροι από αυτούς της AMD (τουλάχιστον έτσι έδειξε το AS SSD benchmark). Όσον αφορά το θέμα με την αργή εκκίνηση των W7, το συνάντησα κι εγώ αλλά το πρόβλημα ήταν ένας HD της Western Digital της σειράς green όπου δεν δεχόταν να παίξει με AHCI και χρειαζόταν 1,5 λεπτό να φορτώσουν τα W7. Με το που τον έβγαλα, φόρτωμα στα 15-20 δευτερόλεπτα. Γιατί γίνεται αυτό δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος WD δουλεύει κανονικά, οπότε το πρόβλημα εστιάζεται μόνο στον green. Επειδή τον χρειάζομαι τον δίσκο, θα δοκιμάσω να τον βάλω σε άλλο Η/Υ με intel chipset για να δω αν φταίει ο δίσκος ή είναι μη συμβατός με την AMD πλατφόρμα.

Edit: Παρατήρησα από την "διαχείριση συσκευών" πως ο green δουλεύει σε PIO 4 mode όταν χρησιμοποιώ AHCI και σε ULTRA DMA 6 mode όταν χρησιμοποιώ IDE.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.