Jump to content



Eρχεται η GEFORCE GTX 780 Ti (η απαντηση της Nvidia στην ΑMD R9 290x)


Recommended Posts

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οι 83 βαθμοί ήταν με το fan σε κανονική λειτουργία...

Οχι ρε οταν τρεχεις bench fan 100% και το πολύ θα εχρις 75-77

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε οταν τρεχεις bench fan 100% και το πολύ θα εχρις 75-77

Το κουτί πάντως είναι πολύ καλά στημένο και έχει καλό air flow...

H 670 ποτέ δεν πήγε πάνω από 70 βαθμούς και ήταν reference.

Link to comment
Share on other sites

Το fanaki βάλε το να σκαρφαλώνει στο 65% όταν παίζεις games με profile και θα είσαι στους 65-70 βαθμούς...

Θα το δω το απόγευμα. Thanx!

*** Πάντως, επιτρέψτε μου να σχολιάσω - τι απίστευτη ποιότητα κατασκευής έχει η 780 Ti !!! Εχθές είχα μείνει. Την κοίταγα πόση ώρα πριν τη βάλω στο κουτί...

Σε λειτουργία είναι τελείως αθόρυβη - όλα δείχνουν πολύ καλή κατασκευή. Χαίρεσαι που την έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω το απόγευμα. Thanx!

*** Πάντως, επιτρέψτε μου να σχολιάσω - τι απίστευτη ποιότητα κατασκευής έχει η 780 Ti !!! Εχθές είχα μείνει. Την κοίταγα πόση ώρα πριν τη βάλω στο κουτί...

Σε λειτουργία είναι τελείως αθόρυβη - όλα δείχνουν πολύ καλή κατασκευή. Χαίρεσαι που την έχεις!

Να ξερεις οτι εαν δεν αλλαξεις το temp target throttle (απο 80 σε 85-90) ή αν δεν ανεβάσεις το fanaki ωστε να την κραταει κατω απο 80 βαθμους απο εκει και πανω σου τρώει (ρίχνει) τα turbo clock μέχρι να ισορροπήσει στους 82-83 βαθμούς. Η Nvidia θελει να ειναι silent η καρτα....

....τα εχουμε πει 1.000.000 φορες εδω μεσα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

....τα εχουμε πει 1.000.000 φορες εδω μεσα αυτα!

Καλά, μη μαλώνεις... δεν είχα χρειαστεί να κάνω κάτι τέτοιο έως σήμερα. Τώρα με την 780 θα το κοιτάξω. Μαθαίνω... :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μη μαλώνεις... δεν είχα χρειαστεί να κάνω κάτι τέτοιο έως σήμερα. Τώρα με την 780 θα το κοιτάξω. Μαθαίνω... :T:

εκτος εαν στο bios που εχεις, κανεις base clock = boost clock με το kepler bios editor και ξαναφλασαρεις.

Τοτε δεν θα εχεις mhz throttle οταν περναει τους 80 βαθμους.

δες εδω απο την gtx titan μου

image.jpg

image.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ρε ξαναλέω. . Κάντε κανα οδηγό για τα φλασαρισματα. Και οι μεν κ οι δε!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο εύκολο να φτιάξει κάποιος έναν οδηγό για φλασάρισμα κάρτας.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο το φλασάρισμα bios μιας μητρικής,όπου τα πράγματα είναι απλά,αλλά το δίνει και η ίδια η αντιπροσωπία της μητρικής.Με τρεις απλούς τροπους το περνάς (usb flach-dos-internet)Και ο μόνος κίνδυνος που υπάρχει είναι η διακοπή ρεύματος κατά την διαδικασία,

Στις κάρτες είναι πολύ πιο πολύπλοκα τα πράγματα.Άλλο bios για την κάθε σειρά αλλά ίσως και για την κάθε συγκεκριμένη κάρτα.Από που θα το βρεις,με ποιες οδηγίες,με ποιο πρόγραμμα για το κάθε ένα. Δεν θελω να επεκταθώ παραπάνω σε αυτό μιας και μπορεί να μην επιτρέπετε λόγο του ότι δεν προέρχονται από τις αντιπροσωπείες.

Το κυριότερο όμως που πρέπει να λάβει υπόψιν του αυτός που θα το κάνει τον οδηγό,είναι τον κίνδυνο και το ρίσκο που βάζει αυτόν που θα ακολουθήσει τις οδηγίες του.Αν δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις ισως το αποτέλεσμα να ειναι ζημια στο bios της κάρτας,αν όχι στην ίδια την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο εύκολο να φτιάξει κάποιος έναν οδηγό για φλασάρισμα κάρτας.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο το φλασάρισμα bios μιας μητρικής,όπου τα πράγματα είναι απλά,αλλά το δίνει και η ίδια η αντιπροσωπία της μητρικής.Με τρεις απλούς τροπους το περνάς (usb flach-dos-internet)Και ο μόνος κίνδυνος που υπάρχει είναι η διακοπή ρεύματος κατά την διαδικασία,

Στις κάρτες είναι πολύ πιο πολύπλοκα τα πράγματα.Άλλο bios για την κάθε σειρά αλλά ίσως και για την κάθε συγκεκριμένη κάρτα.Από που θα το βρεις,με ποιες οδηγίες,με ποιο πρόγραμμα για το κάθε ένα. Δεν θελω να επεκταθώ παραπάνω σε αυτό μιας και μπορεί να μην επιτρέπετε λόγο του ότι δεν προέρχονται από τις αντιπροσωπείες.

Το κυριότερο όμως που πρέπει να λάβει υπόψιν του αυτός που θα το κάνει τον οδηγό,είναι τον κίνδυνο και το ρίσκο που βάζει αυτόν που θα ακολουθήσει τις οδηγίες του.Αν δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις ισως το αποτέλεσμα να ειναι ζημια στο bios της κάρτας,αν όχι στην ίδια την κάρτα.

Nvidia VGAs

1. δημιουγρια bootable usb με HP USB tool to create a USB MS-DOS

2. Πεταμε μεσα στο usb που φτιαξαμε την τελευταια εκδοση NVFLASH

NVFlash download version 5.141.0.1

3. Πεταμε μεσα το bios που θέλουμε απο

Video Bios Collection | techPowerUp

4. Κάνουμε boot απο το usb και δίνουμε την εντολή nvflash_-4_-5_-6_όνομαbios.rom και πατάμε YES (Μια καρτα καθε φορα στο πρωτο slot)

5. Τhe end.

Για αλλαγες στα bios μπορείτε να τις κανετε με την τελευταία εκδοση παντα του kepler bios editor...

μια photo απο τον Τιτανα μου

image.jpg

Oλα στο στόμα με το κουταλι τα θελετε.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Η ουσιαστική διαφορά μεταξύ της EVGA 780ti reference με την 780ti SC reference ποια είναι ??

Είναι μόνο ο εργοστασιακός υπερχρονισμός και τίποτα άλλο ή υπάρχουν και άλλες διαφορές του στυλ οτι είναι ποιο "διαλεχτά" κομμάτια για να αντέχουν υψηλότερους χρονισμούς???

Έχω καταλήξει ανάμεσα σε αυτά τα 2 κομμάτια και δεν ξέρω αν πρέπει να πληρώσω αυτή την διαφορά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Η ουσιαστική διαφορά μεταξύ της EVGA 780ti reference με την 780ti SC reference ποια είναι ??

Είναι μόνο ο εργοστασιακός υπερχρονισμός και τίποτα άλλο ή υπάρχουν και άλλες διαφορές του στυλ οτι είναι ποιο "διαλεχτά" κομμάτια για να αντέχουν υψηλότερους χρονισμούς???

Έχω καταλήξει ανάμεσα σε αυτά τα 2 κομμάτια και δεν ξέρω αν πρέπει να πληρώσω αυτή την διαφορά ή όχι.

To bios ειναι μονο.. Το τι κομματι θα σου κατσει ειναι θεμα ASIC και τυχης καθαρα.

FYI.

780ti: 1020mhz boost default.

780ti sc: 1124mhz boost default.

Link to comment
Share on other sites

To bios ειναι μονο.. Το τι κομματι θα σου κατσει ειναι θεμα ASIC και τυχης καθαρα.

FYI.

780ti: 1020mhz boost default.

780ti sc: 1124mhz boost default.

Άρα μόνο για το bios δεν αξίζει την διαφορά τιμής...σωστά ???

Επειδή είμαι και άσχετος το ASIC τι είναι ?:cry:

Link to comment
Share on other sites

Άρα μόνο για το bios δεν αξίζει την διαφορά τιμής...σωστά ???

Επειδή είμαι και άσχετος το ASIC τι είναι ?:cry:

http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/asic-quality-125164.html

Και εδώ...

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2225474

Έγινε επεξεργασία από CENTRAL
Link to comment
Share on other sites

Nvidia VGAs

1. δημιουγρια bootable usb με HP USB tool to create a USB MS-DOS

2. Πεταμε μεσα στο usb που φτιαξαμε την τελευταια εκδοση NVFLASH

NVFlash download version 5.141.0.1

3. Πεταμε μεσα το bios που θέλουμε απο

Video Bios Collection | techPowerUp

4. Κάνουμε boot απο το usb και δίνουμε την εντολή nvflash_-4_-5_-6_όνομαbios.rom και πατάμε YES (Μια καρτα καθε φορα στο πρωτο slot)

5. Τhe end.

Για αλλαγες στα bios μπορείτε να τις κανετε με την τελευταία εκδοση παντα του kepler bios editor...

μια photo απο τον Τιτανα μου

image.jpg

Oλα στο στόμα με το κουταλι τα θελετε.

Ξεχασες πρωτα παταμε nvflash --protectoff να βγαλουμε την προστασια της καρτας αν ειναι διαφορετικο το size του bios.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ με λίγα λόγια το τι κομμάτι θα σου πέσει είναι καθάρα θέμα τύχης...ok, αλλά για ποιον λόγο η evga να βγάζει μια ακριβότερη κάρτα σε σχέση με την απλή όταν δεν έχει καμία ουσιαστική διαφορά πέραν του εργοστασιακού overclock που μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε ???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.