Jump to content



Eρχεται η GEFORCE GTX 780 Ti (η απαντηση της Nvidia στην ΑMD R9 290x)


Vasot

Recommended Posts

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply
Απο μεσα βρε.... okcomputers στα 207 ευρω!

Άμα σου ρθει άνοιξε ένα θεματάκι να δούμε τι ψάρια πιάνει οκ!

Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη. Βέβαια εσύ πηγαίνεις εκέι μετά απο Titanium HD..αξίζει??

Και ΑΝ αξίζει μάλλον για audio creation την κόβω περίσσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Άμα σου ρθει άνοιξε ένα θεματάκι να δούμε τι ψάρια πιάνει οκ!

Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη. Βέβαια εσύ πηγαίνεις εκέι μετά απο Titanium HD..αξίζει??

Και ΑΝ αξίζει μάλλον για audio creation την κόβω περίσσοτερο.

Καλα δεν περιμενω να ακουσω παπαδες στην διαφορα... απλα για τα ακουστικά μου ειναι καλυτερη αυτη!

Αν και μαλλον θα παρω καπου παρακατω τα Sennheiser HD 700 (τωρα εχω τα Sennheiser HD598) οποτε καλυτερα αυτη.

Ειδικα εαν δεν βγει το καλο το Maxwell συντομα βλεπω να αραζω με τον Τιτανα ολη την χρονια και να τα σκαω αλλου τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν περιμενω να ακουσω παπαδες στην διαφορα... απλα για τα ακουστικά μου ειναι καλυτερη αυτη!

Αν και μαλλον θα παρω καπου παρακατω τα Sennheiser HD 700 (τωρα εχω τα Sennheiser HD598) οποτε καλυτερα αυτη.

Ειδικα εαν δεν βγει το καλο το Maxwell συντομα βλεπω να αραζω με τον Τιτανα ολη την χρονια και να τα σκαω αλλου τα λεφτα...

Πλάκα μας κάνεις... GTX Τitan είναι υπέρ υπέρ αρκετή για τα ΠΑΝΤΑ! Μην πετάς λεφτά στα γραφικά... στον ήχο μαζί σου! Γενικά και γώ έχω το μικρόβιο με τις GPU αλλά κατάλαβα τελικά ότι κάνεις την δουλειά σου και με λιγότερα χρήματα... Ας μην έχω 100FPS παίζω και με 60 δεν έχω πρόβλημα! Έτοιμος για κάρτα τών 700+ ήμουνα για άλλη μια φορά... αλλά τελικά πήρα κάτι χαλαρό σε σχέση πάντα με τα TOP of the TOP... Καλύτερα να φτιάξεις όλο το PC παρά να πάρεις μία 780Ti/Titan/290Χ/7990 και να την κοιτάς...

Άμα σου ρθει που λές η ΖxR άνοιξε ένα thread να κάνουμε κουβέντα... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να κανω μεταβαση σε Maxwell θα πρεπει να δω 20-25% καλύτερη αποδοση απο την 780ti GHZ Gigabyte (που τρεχει με turbo ρολοι απο μαμα 1200mhz)

Οut of the box η Gigabyte 780ti GHZ ειναι κατα 20-25% ταχυτερη απο το GTX Titan. Οποτε θελω το Maxwell που θα παρω να ειναι 45-50% πανω απο το GTX Titan out of the box.

Capture.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να κανω μεταβαση σε Maxwell θα πρεπει να δω 20-25% καλύτερη αποδοση απο την 780ti GHZ Gigabyte (που τρεχει με turbo ρολοι απο μαμα 1200mhz)

Οut of the box η Gigabyte 780ti GHZ ειναι κατα 20-25% ταχυτερη απο το GTX Titan. Οποτε θελω το Maxwell που θα παρω να ειναι 45-50% πανω απο το GTX Titan out of the box.

Capture.jpg

Oυσιαστικα θες δηλαδη το maxwell στα μαμα του, να ειναι 20-25% ταχυτερο απο 780Ti oced(ghz edition=1200 boost clock)...

Yπερβολικα αισιοδοξο σεναριο, αν περιμενεις να δεις κατι τετοιο μαλλον με την TITAN θα μεινεις:p

Link to comment
Share on other sites

Oυσιστικα θες δηλαδη το maxwell στα μαμα του, να ειναι 20-25% ταχυτερο απο 780Ti oced(ghz edition=1200 boost clock)...

Yπερβολικα αισιοδοξο σεναριο, αν περιμενεις να δεις κατι τετοιο μαλλον με την TITAN θα μεινεις:p

Ισως να παω με την μια στο μεγαλο Maxwell το οποιο θα ειναι 100%+ πανω απο το GTX Titan.

Μην ξεχναμε οτι το GTX TITAN ειναι 100%+ πανω απο το 580 GTX ( BIG KEPLER VS BIG FERMI)

image.jpg

image.jpg

screencast

....ενα παλιο review της GTX Titan.

Zηταω την διαφορά που είχε το 480gtx με την 680gtx (Κοντά στο 45%).

(αν θεωρήσουμε οτι 480gtx = gtx titan, 580gtx = 780ti ghz, 680gtx= Maxwell)

680gtx 145%

580gtx 120%

480gtx 100% με βαση

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο Maxwel θα αργησει εκτος αν το mantle και τα pirate islands δημιουργησουν προβλημα εντονο στις πωλησεις.

....ας ειναι τουλαχιστον το GM104 40% πανω απο GTX Titan που κανονικα ετσι πρεπει να ειναι! Το GM110 θα παει για διπλασιασμο αποδοσης....

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο Maxwel θα αργησει εκτος αν το mantle και τα pirate islands δημιουργησουν προβλημα εντονο στις πωλησεις.

Aπο οσα εχουν ακουστει τελευταια για το mantle δεν ειναι αυτο που φανταζονται για την 290 και 290Χ. Αλλου θα ωφελήσει...

Link to comment
Share on other sites

που?

Ολα αυτα ειναι rumours, η ωφέλεια θα ειναι γι αυτους που δεν εχουν τοπ κάρτες γραφικών στην συνολική εμπειρία για καλύτερο smooth gameplay...

Koντη γιορτη για το Mantle...

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα ειναι rumours, η ωφέλεια θα ειναι γι αυτους που δεν εχουν τοπ κάρτες γραφικών στην συνολική εμπειρία για καλύτερο smooth gameplay...

Koντη γιορτη για το Mantle...

Όυτε ΚΑΝ!

Το mantle θα παίξει ανάμεσα σε DX και GCN!

Δεν αντικαθιστά κανένα άλλο API..."τουλάχιστον πρός το παρόν"... (Θέλει να φέρει το επίπεδο optimization των consoles στο PC)

Από κεί και πέρα να περιμένεις ΟΝΤΩΣ σημαντικές έως σοβαρά αισθητές διαφορές σε επιδόσεις ανάλογα πάντα την εκάστοτε GPU!

Μην σου φανεί παράξενο αν η Nvidia θελήσει να ζητήσει να πάρει μέρος και αυτή αργότερα στο party του Mantle... Αν πιάσει το API όπως υπολογίζεται όχι μόνον απο την AMD αλλά και απο τους game developers τότε δεν θα έχει "άλλη" επιλογή η Πρασινούλα απο το να ζητήσει να το υποστηρίξει και εκείνη!

Σκέψου μία 280Χ με Mantle να ρίχνει στα αυτιά στην Titan... Εμένα προσωπικά άμα γίνει σωστή αξιοποίηση της GCN θα χαρώ πολύ να δώ άλλα 15-20 FPS παραπάνω ανεξάρτητα με το ποιά κάρτα έχω σήμερα και το ποιά θα έχω αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Όυτε ΚΑΝ!

Σκέψου μία 280Χ με Mantle να ρίχνει στα αυτιά στην Titan...

image.jpg

Ασε που το BF IV κοβει απίστευτα την Nvidia... Στο BF III η GTX Titan ειναι 50%+ ταχύτερη απο την 680gtx και στο BF IV η διαφορά πέφτει στο 25%.

Μονο οι παπατζήδες της ΕΑ θα μπορουσαν να το κανουν αυτο....

Στο BF III τρώει η παπατζο AMD κλωτσομπουνιδια και ξαφνικά το σαπακι στο BF IV ισοφάρισε!

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

image.jpg

Out of the box τα fps που τις χωρίζουν δεν είναι τόσα πολλά για να μην μπορεί το Mantle να κλείσει την ψαλίδα ή έστω να την ελαχιστοποιήση... επίτηδες σου έβαλα την 280Χ επειδή είναι ένα μόνον επίπεδο κάτω σαν κατηγορία GPU.

Link to comment
Share on other sites

Out of the box τα fps που τις χωρίζουν δεν είναι τόσα πολλά για να μην μπορεί το Mantle να κλείσει την ψαλίδα ή έστω να την ελαχιστοποιήση... επίτηδες σου έβαλα την 280Χ επειδή είναι ένα μόνον επίπεδο κάτω σαν κατηγορία GPU.

Στο BF IV κοψανε το GK110. Δεν γινεται στο BF III το GTX TITAN να ειναι 55% ταχυτερο απο το 680gtx και ξαφνικά στο BFIV να ειναι μονο 25% .

Μantle, papatzomantle, επεσε ψαλιδι στις nvidia καρτες....για το BF IV συγκεκριμενα! Σπρωξε σπρώξε μπορει το κάρο η AMD να ανέβει την ανηφόρα....

Link to comment
Share on other sites

Στο BF IV κοψανε το GK110. Δεν γινεται στο BF III το GTX TITAN να ειναι 55% ταχυτερο απο το 680gtx και ξαφνικά στο BFIV να ειναι μονο 25% .

Μantle, papatzomantle, επεσε ψαλιδι στις nvidia καρτες....για το BF IV συγκεκριμενα! Σπρωξε σπρώξε μπορει το κάρο η AMD να ανέβει την ανηφόρα....

Τα M-MS461_CE-D001_p.jpg δίνουν και παίρνουν στα PC games... Μην πάμε εκεί την κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.