Jump to content



Αγορά SSD 128GB


Recommended Posts

Βάλε τον ssd σε κάποια native sata θύρα του ICH, τις κόκκινες δηλαδή. Εκεί θα δεις τις καλύτερες επιδόσεις. Οι άλλες που έχεις κυκλώσει είναι του onboard controller και έχει περισσότερο latency, θα βλέπεις χειρότερες επιδόσεις. Μια χαρά είναι οι sata2 του ICH, με ένα πρόσθετο sata3 controller θα έχει υψηλότερες σειριακές αναγνώσεις και εγγραφές αλλά δε θα το δεις πουθενά στη καθημερινότητα αυτό, εκτός αν έχεις κάποια άλλη συσκευή πχ. άλλο ssd που μπορεί να δώσει 300+MB/s και αντιγράφεις μεγάλα αρχεία από και προς τον ssd όλη μέρα. Άσε που θα παιδευτείς να βρεις controller που να είναι και bootable.

Ευχαριστω φιλε για την αμεση απαντηση σου..Οκ!δεν το πειραζω το αφηνω οπως εχει..Οσο για τα save των παιχνιδιων ξερεις πως μπορω να τα κρατησω?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει στα bios να έχεις ενεργοποιημένη μια εντολή.Με το όνομα AHCI.Πχ δες εδώ Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://3.bp.blogspot.com/-5-k1fFgG7OM/UaR8kRjykbI/AAAAAAAAAIc/qY5jGGVNSKs/s1600/bios_sata_ahci.png

Αν είναι ήδη ενεργοποιημένο δεν κάνεις τίποτα.Αν όχι πρώτα θα το ενεργοποιήσεις και μετά εγκατάσταση των windows.θα κάνεις format σωστά?

Ok φιλε το αλλαξα αυτο στα bios ολα μια χαρα.Παει σφαίρα σε σχεση με πριν τωρα δεν ξερω τα αποτελεσματα τ δειχνουν 62y6.png

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ταχύτητες sata 2!!Είσαι μια χαρά!Στο μέλλον αν κάνεις αναβάθμιση θα δεις και μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά νομίζω πως αν σε καλύπτει σε ότι κάνεις το μηχάνημα και αυτές είναι ικανοποιητικές.Και πάλι βλέπεις τι διαφορές έχει με έναν μηχανικό δίσκο!!Καλορίζικος!!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ταχύτητες sata 2!!Είσαι μια χαρά!Στο μέλλον αν κάνεις αναβάθμιση θα δεις και μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά νομίζω πως αν σε καλύπτει σε ότι κάνεις το μηχάνημα και αυτές είναι ικανοποιητικές.Και πάλι βλέπεις τι διαφορές έχει με έναν μηχανικό δίσκο!!Καλορίζικος!!

Ευχαριστω φιλε.Δηλ ποσο ποιο γρηγορα μπορει να πηγαινει με sata6 σσσφαιρα ε??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και παλιιιι παλικαρια.Ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα.Πριν βαλω τον ssd επανω ειχα εναν HDD 640GB με περασμενα τα windows 7. Πλεον τωρα καθετε και ειπα να τον καθαρισω. Ερωτηση πως μπορω να τον καθαρισω ωστε να ειναι αδειος?

Link to comment
Share on other sites

Να τον καθαρίσεις από την προηγούμενη εγκατάσταση των windows ή total wipeout?

Άκυρο είπες άδειος.Format μέσα από το disk management των windows.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Να τον καθαρίσεις από την προηγούμενη εγκατάσταση των windows ή total wipeout?

Άκυρο είπες άδειος.Format μέσα από το disk management των windows.

Δεν καταλαβα φιλε μου λιγο πιο αναλυτικα αν θελεις.. Ευχαριστώ για την αμεση απαντ..

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιστής (δεξί κλικ) / διαχείριση / διαχείριση δίσκων... και κάνεις την δουλειά σου!

To εκανα φιλε αυτο,αλλα δεν μου ανοιγε καν την διαχειριση..Τεπσα εκανα το εξης εβαλα σε λειτουργια τον σκληρο ως δευτερο και μου εβγαλε 3 σκληρους (κουφο) .Ο πρωτος ειναι αυτος που εχω τα windows ο δευτερος ειχε 100MB και ο τριτος ηταν ο σκληρος που ηθελα να αδειασω και εκανα δεξι κλικ διαμορφωση.Εκανα τπτ ή μπα??

Link to comment
Share on other sites

To εκανα φιλε αυτο,αλλα δεν μου ανοιγε καν την διαχειριση..Τεπσα εκανα το εξης εβαλα σε λειτουργια τον σκληρο ως δευτερο και μου εβγαλε 3 σκληρους (κουφο) .Ο πρωτος ειναι αυτος που εχω τα windows ο δευτερος ειχε 100MB και ο τριτος ηταν ο σκληρος που ηθελα να αδειασω και εκανα δεξι κλικ διαμορφωση.Εκανα τπτ ή μπα??

Κάνε διαγραφή ή συρρίκνωση των επιπλέον τόμων (π.χ του F και του άλλου των 100ΜΒ) ώστε να μείνει μόνο ο τόμος C. Στήν συνέχεια "διαμόρφωση" ώστε να γίνει πλήρες format του HDD..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε διαγραφή ή συρρίκνωση των επιπλέον τόμων (π.χ του F και του άλλου των 100ΜΒ) ώστε να μείνει μόνο ο τόμος C. Στήν συνέχεια "διαμόρφωση" ώστε να γίνει πλήρες format του HDD..

Πως το κανω αυτο που λες???:hm:

Link to comment
Share on other sites

Πως το κανω αυτο που λες???:hm:

Τοποθέτησε το ποντίκι πάνω σε κάθε τόμο του HDD που θέλεις να κάνεις format.

Κάνε δεξί κλικ και θα εμφανισθεί "παράθυρο" με επιλογές (εκεί θα βρεις και "διαγραφή τόμου")

Χρησιμοποίησε τις επιλογές του παραθύρου για κάθε τόμο ξεχωριστά, ώστε να μείνει μόνο το C.

Τέλος από τις επιλογές (που εμφανίζονται είπαμε με δεξί κλικ) κάνεις και την τελική διαμόρφωση του C, οπότε και έχεις έναν "καθαρό" hdd....

Link to comment
Share on other sites

Ώπα γιατί βιαζόμαστε λίγο. Αν σβήσει τον τόμο των 100MB, το πιο πιθανό είναι πως δεν θα ανοίξουν ξανά τα windows.

Στο εδάφιο 48 πιο πάνω, αναφέρει ότι τον θέλει τελείως άδειο, αφού πλέον το λειτουργικό του τρέχει από τον SSD.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις δει screenshot από το Disk Management δεν ξέρεις αν το partition ανήκει στον SSD ή στον HDD. Σε περίπτωση που σβήσει το κρυφό partition των Windows, θα πας από εκεί να το φτιάξεις;

Δεν μπορώ να πάω να τον φτιάξω, επειδή είμαι μακρυά, αλλά για μένα είναι απολύτως σαφή αυτά που αναφέρει ο Σταύρος (και για τον λόγο αυτό αναφέρω την γνώμη μου)...

Εάν διαβάσεις πιο προσεκτικά το 52, Θα διαπιστώσεις ότι μιλάει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τον HDD ( και όχι τον SSD), στον οποίο HDD εμφανίζονται τρία (3) υποτμήματα (λογικό είναι και όχι κουφό, που λέει ο Σταύρος)...

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος, εάν πάντως κάνω λάθος, ΜΟΝΟ ο Σταύρος θα μας διαφωτίσει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.Να σας δωσω να καταλαβετε πριν παρω τον ssd ειχα επανω στο μηχανημα εναν hdd για τα windows και εναν hdd για αποθηκευση.Τωρα ομως εχω βγαλει τον hdd που ειχα τα windows και εβαλα εναν ssd και κρατησα τον δευετερο hdd οπως τον ειχα για την αποθηκευση.Αποτελεσμα ο hdd που ειχα τα windows να καθετε.Αποφασισα λοιπον να τον αδειασω.Αυτο που παρατηρησα και εχω αναφερει ειναι οτι με το που κούμπωσα ως δευτερο τον hdd που ειχα τα windows μου εμφάνισε συνολο 3 σκληρους(περιεργο),ο ενας ειναι ssd(λογικο) ο δευτερος ειναι 100mb οπου λεει τα 76,2Mb χρησιμοποιουντε και ο τριτος που ειχα τα windows,τον εκανα διαμορφωση και απ'οτι ειδα αδειασε..43g3.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.