Jump to content



Αγορά SSD 128GB


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι να αγορασω εναν ssd για το P/C.Απο την μερα που εστησα το μηχανιμα(τουμπανο τοτε και τωρα ακομη μπορω να πω) αργουσε και αργει να μπει στα windows 7 παρα πολυ.Με κουρασε αυτο και γενικα θελω να κανω μια μικρη αναβαθμιση και σκέφτηκα να βαλω εναν ssd μιας και διαβασα οτι βλεπεις μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα. Εχω τις εξης αποριες η τοποθετηση ειναι τοσο απλη οπως και του hdd,ποιον ssd μου πρωτεινετε??εγω βρηκα αυτον CORSAIR CSSD-F128GBGS-BK 128GB 2.5'' SSD SATA3 FORCE GS SERIES - - ειναι καλος?:computer:

Link to comment
Share on other sites

Λετε??:hm:Αλλα βλεπω οτι εχει μικροτερη χωρητικότητα(αυτο με απασχολη περρισοτερο) και λιγοτερα MB/s αναγνωσης/εγγραφης σε σχεση με αυτον που λεω εγω.Βεβαια 20Ε ειναι αυτα συμφωνω,αλλα μια φορα θα παρω τετοιο σκληρο και θελω να ειναι καλος απο ολες τις αποψεις καταλαβαινετε τ εννοω..

Link to comment
Share on other sites

Λετε??:hm:Αλλα βλεπω οτι εχει μικροτερη χωρητικότητα(αυτο με απασχολη περρισοτερο) και λιγοτερα MB/s αναγνωσης/εγγραφης σε σχεση με αυτον που λεω εγω.Βεβαια 20Ε ειναι αυτα συμφωνω,αλλα μια φορα θα παρω τετοιο σκληρο και θελω να ειναι καλος απο ολες τις αποψεις καταλαβαινετε τ εννοω..

Για να στο λενε 2 ατομα κατι ξερουν.

Και αυτα τα ΜΒ Αναγνωσης/γραφης που λες, ανετα τον δινει ο EVO τον Force και ας ειναι λιγοτερα.

Sandforce controllers = bad.

Ειναι απο τους πρωτους controller με αρκετα θεματα και γενικα αν βλεπεις τα Read/Write στους SSD χωρις να βλεπεις controller δεν θα κανεις καλη αγορα.

Αυτη την στιγμη δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο Samsung EVO για αποδοση/τιμη κυριως γιατι η διαφορα Pro με ΕVO δεν ειναι εμφανη, ακομα και στα τεστ ειναι πολυ μικρη και ειναι αρκετα ποιο ακριβοι, απλα κερδιζεις εγγυηση, νομιζω 5 χρονια αντι για 3.

Αν τοσο πολυ θες για χωρο, κοιτα για 840 EVO 250E και για Plextor M5 , Intel 525, Sandisk Ultra Plus στα 250-256GB.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Samsung 850 EVO/PRO στα 120/128GB αντίστοιχα. Σε επιδόσεις είναι σχεδόν ίδιοι, με τον PRO να είναι λίγο καλύτερος γενικότερα αν δεν κάνω λάθος. Όποιον και από τους 2 να πάρεις θα είναι κορυφαία αγορά. :banging:

Link to comment
Share on other sites

Sandforce controllers = bad.

Eτσι οπως το γραφεις ..χτυπαει καπως ασχημα.

Κακοι δεν ειναι..το μονο σιγουρο..και ο συγκεκριμενο με toggle flash ειναι καλη υλοποιηση..αλλα οχι για 120Ε.

Αυτο που περιεγραψε ο jax πιο πανω με βρισκει απολυτα συμφωνο. ("Πολύ ακριβος χωρίς ιδιαίτερο λόγο").

Ο evo ειναι σιγουρα μια απο τις καλυτερες αγορες που μπορει να κανει καποιος μιας και ειναι αρκετα οικονομικος.(παιζει να ειναι και ο πιο οικονομικος χωρις να υπολειπεται σε επιδοσεις)

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε poti δεν αντιλεγω..Απλα αυτο που διαβασα αυτο ειπα..Ωραια εκει θα παω ευχαριστω παιδια.Και το αλλο το ερωτημα για την τοποθετηση ειναι η ιδια?

Έγινε επεξεργασία από Stavros Apo
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε poti δεν αντιλεγω..Απλα αυτο που διαβασα αυτο ειπα..Ωραια εκει θα παω ευχαριστω παιδια.Και το αλλο το ερωτημα για την τοποθετηση ειναι η ιδια?

Δεν ειναι κατι διαφορετικο απο το να βαζεις HDD εκτος απο οτι ειναι 2.5 inch ο SSD και αν δεν εχεις brackets στο κουτι, κοιτα να παρεις ενα.

https://www.skroutz.gr/c/681/aksesouar-case.html?from=catspan&keyphrase=3.5+bracket

Αυτο ειναι γενικα ωστα να μην ειναι στον αερα.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημος. Γενικά συνηθίζεται να είναι το λειτουργικό και οι εφαρμογές που χρησιμοοποιείς πιο συχνά στον SSD και τα multimedia σε μηχανικό δίσκο όπως αυτόν που έχεις τώρα. Γενικά και με 128 GB για casual χρήση δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 11 μαγαζιά στο skroutz.gr Που τον έχουν πιο φθηνά. Γιατί δεν αγοράζεις από εκεί;

https://www.skroutz.gr/s/3731573/Samsung-840-Series-Evo-250GB.html

Εχεις δίκαιο φιλε απλα ειναι διπλα στο σπιτι μου το e-shop και γενικα ειμαι ευχαριστημενος σε οτι και να εχω παραγγείλει..Βέβαια αν βρω κατι το οποιο εχει μεγαλη διαφορά τιμης οκ τοτε παω πασο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημος. Γενικά συνηθίζεται να είναι το λειτουργικό και οι εφαρμογές που χρησιμοοποιείς πιο συχνά στον SSD και τα multimedia σε μηχανικό δίσκο όπως αυτόν που έχεις τώρα. Γενικά και με 128 GB για casual χρήση δεν θα έχεις πρόβλημα.

Οντος ειναι καλα τα 120giga και 80€ πιο κατω αλλα λεω το μεγαλο μικραίνει το μικρο ομως δεν..:nono:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο site να την αγορασω απο εξω και να ειναι αξιοπιστο site?εκτος ebay και amazon,γιατι η τιμη ειναι πολυ κοντα με την Ελληνικη και δε με συμφερει και πολυ.Ευχαριστω παιδια για ολα..:agree:

Link to comment
Share on other sites

Οντος ειναι καλα τα 120giga και 80€ πιο κατω αλλα λεω το μεγαλο μικραίνει το μικρο ομως δεν..:nono:

Εξαρτάται τις ανάγκες σου. Πλέον οι τιμές των 250-256 έχουν πέσει αρκετά. Προσωπικά με λειτουργικό και χρήσιμες εφαρμογές μόνο σε SSD έχω 70-80GB ελέυθερα. Και 1-2 παιχνίδια να βάλω και περισσότερες εφαρμογές στο μέλλον θα έχω χώρο και υπάρχουν πάντα και οι μηχανικοί δίσκοι στο σύστημα να βοηθάνε.

Εξαρτάται από τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα παιδια περιμενω τον samsung ssd 250..Η απορια μου ειναι η εξης.Οταν τον κουμπωσω επανω στο συστημα θα χρειαστει να κανω καποια ρυθμιση στα bios ?και επειδή παιζω καποια παιχνιδακια πως μπορω τα save να τα μεταφερω στον ssd?

Έγινε επεξεργασία από Stavros Apo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.