Jump to content



Z87 vs H87


deninho

Recommended Posts

Ψάχνοντας δεν έχω βρει κάποια σαφή απάντηση στο ερώτημά μου. Τι παραπάνω προσφέρει στον τομέα του overclocking το z87; ότι μπορείς να ανεβάσεις τον πολλαπλασιαστή σε ξεκλείδωτους επεξεργαστές, ή έχει γενικότερα περισσότερες ρυθμίσεις;

Εν κατακλείδι, με μία H87 και έναν 4440 μπορείς να κάνεις το κλασσικό αγαπημένο overclocking - undervolting;

Link to comment
Share on other sites

κανονικα, oc κανεις μονο με το Z87, καποιοι κατασκευαστες επετρεπαν oc και με το H87 αλλα η intel με αναβαθμιση του microcode το εκοψε.

Είναι σίγουρο αυτό? γιατί αν το έκανε μόνο με αναβάθμιση του microcode, υποθέτω αρκετοί κατασκευαστές συνειδητά θα επέλεγαν να μείνουν σε παλιότερο revision του. (εκτός αν προκύψει κάποιο σημαντικό fix)

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] το σίγουρο είναι ότι επειδή είναι πιο "value" μητρικές οι Η87, θα έχουν -συνήθως- ποιο αδύναμη τροφοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι σιγουρο εχει γινει εδω και κατι μηνες.

Δε νομιζω οτι οι κατασκευαστες θα εκαναν χαλαστρα στην intel για να πουλησουν μερικες H87 μητρικες παραπανω.

Αν θες να κλοκαρεις δε νομιζω οτι η χρηματικη διαφορα αξιζει τη ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

Το "plans" το διαβασε κανεις στη πρωτη σειρα??

Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καπου να υπαρχει μπλοκαρισμα.

Με 4440 μονο ταση μπορεις να πειραξεις.(δε ξερω αν μπορεις να χρησιμοποιησεις τους turbo πολλαπλασιαστες...-απλα δεν ξερω..οχι οτι γινεται/δεν γινεται)

Για proper οc, Κ επεξεργαστες ειναι προαπαιτουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πως εισαι σιγουρος για το μηνα απο τη στιγμη που τοτε υπηρχε η σκεψη?

Επισης το microcode...μου υποδεικυεις με καποιο λινκ οτι θα ειναι στον επεξεργαστη?

Σαν πατσαρισμα το αναφερουν ειτε απο bios στη μητρικη ειτε απο λειτουργικο...οπου εχω δει.

Therefore the possibility to overclock on H87 or B85 Express is not sustainable, because if the updated firmware is usually via a bios update (optional so) it is not the only way. So even if the manufacturers do not integrate the new firmware microcode in their bios that could still be updated at time or another by a patch to the operating system on the occasion of the release of a firmware fixes a critical bug. Finally, it is likely that processors manufactured in a few weeks it will integrate automatically microcode.

(απο το λινκ που εδωσες το παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

NTG κολησες σε ενα αρθρο (απο τα πολλα που εχει το Link) , ενα απο τα πολλα που τα λενε καλυτερα New Haswell microcode to block overclocking on non-Z87 mobos - The Tech Report

edit, για σιγουρια μπορει παντα καποιος να παρει εναν K με ημερομηνια κατασκευης 08/13 και μετα και μια μητρικη H87 να δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται δεν ξερετε να διαβαζετε..

Στο ιδιο λινκ οδηγει το νεο λινκ..και απλα αναφερει οτι θα βγαλει μικροκωδικα που θα αποτρεπει το oc στους Κ επεξεργαστες σε νον Ζ87 μητρικες.

Δεν αναφερει και ουτε βγαινει συμπερασμα οτι θα ειναι στον επεξεργαστη.

Μη ξανακανω copy paste.

Παλι σε αυτο το λινκ οδηγει..

Intel will block K OC on H87/B85 Express - Motherboard - HardWare.fr

Το εχω δει πολλακις το θεμα.

ΠΡος το παρων δεν εχει αναφερθει κατι περι μπλοκαρισματος...και οτι εχει αναφερθει θα ειναι ειτε απο βιος ειτε απο os.

Αυτο τουλαχιστον ισχυει μεχρι τωρα δλδ..Δε το ειδα στη γυαλινη μπαλα.

Link to comment
Share on other sites

μα το microcode.. το φορτώνει κάθε φορά στο boot από τη μητρική (διορθώστε με αν κάνω λάθος), οπότε -θεωρητικά-... μπορεί να παίξει mod με το τελευταιό bios/uefi, αλλά με παλιότερο microcode. Πρακτικά βλέπω ότι μια microcode έκδοση(Rev12) έχει η Intel για Haswell (στο site της... με ημερομηνία 2/7/2013.. οπότε ίσως έχει το κλείδωμα) αλλά ευτυχώς αλλού τουλάχιστον υπάρχουν παλιότερες εκδόσεις (Rev10)

Link to comment
Share on other sites

OΚ, μαλλον καταλαβαινω λαθος, οποτε δεν εχουμε παρα καποιος να αγορασει ενα νεο K επεξεργαστη και να τον βαλει πανω σε H87 να δουμε εαν λειτουργει το multi.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] το σίγουρο είναι ότι επειδή είναι πιο "value" μητρικές οι Η87, θα έχουν -συνήθως- ποιο αδύναμη τροφοδοσία.

Eδω παντως 4-phase μητρικουλα πηγε 4670Κ στα 4.3Ghz

Kαι υπαρχει και η πολυ καλη, για H87, asrock H87 performance με 8-phase (οπως αρκετες ζ87) που δεν ειχε προβλημα να παει 4770Κ @4.8

(οκ..στα αδυτα της ασροκ αυτο..αλλα εκει περα περισσοτερο θεμα cpu ειναι παρα μητρικης.)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=vLrk5WAA0Y8]Are you kidding!? Non-Z OC lets you overclock with H87, B85 motherboards - YouTube[/ame]

εδιτ

Προφανως ..αν μπορεις να ξεφυγεις απο τα 90€ που εχει η συγκεκριμενη ασροκ και να πας στα 115€ της z87Μ extreme4 θα εισαι πλεον σιγουρος για το μελλον.

(εχω μια ταση για matx..ασχετα αμα κανω στραβα ματια για την performance.Yπαρχει και η atx εκδοση @~125€ ..)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

πέρα από την asrock h87 fatality υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά (τοπ 100€) με h87;

με z87 μέχρι 120-130€ τι αξιόλογο υπάρχει; δεδομένου ότι αργά ή γρήγορα μπορεί να μπει 4670K πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για να κουμπωσει επεξεργαστης-μνημες προφανως σου κανει οτιδηποτε :p..

Προσωπικα ετσι για το μαμωτο θα επαιρνα Η87 ,αλλιως z87m extreme4 ..μπας και το γυρισω καποτε σε ματχ κουτακια...εφοσον βεβαια στο ιδιο σκεπτικο θα ειχα απορριψει Asrock Z87E-ITX

(ω ναι ..σιχαινομαι τα μεγαλα κουτια)

Link to comment
Share on other sites

Χάζευα αυτήν εδώ.

α. Απόψεις;

β. Λέει 5 χρόνια εγγύηση, αλλά το ok computers & το you λένε 3. Εκ παραδρομής, ή παίζει κάτι άλλο π.χ. με την αντιπροσωπία; τα υπόλοιπα 2 τι γίνονται;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.