Jump to content



Ποια καρτα ηχου να παρω...


krisiun82

Recommended Posts

Εχω εδω και πολυ καιρο μια αθλια παλια καρτα ηχου της Creative και ηρθε η ωρα να παω σε κατι νεο και καλυτερο...

Δεν με ενδιαφερει να εχει fireware και της παναγιας τα ματια..

Θελω να ακουω μουσικη και να παιζω κανα game ( να εκμεταλαευομαι τα εφε του) ..

Ηχεια εχω τα Altec Lansing 621 και ακουστικα τα Zalman 5.1....

Mεχρι τωρα και μετα απο συμβουλες φιλων κλεινω προς την

CREATIVE LIVE AUDIGY 2 BULK στα 67ε

CREATIVE SOUNDBLASTER AUDIGY ES - BULK στα 38ε...

Tiι λετε???

Link to comment
Share on other sites

Tην φτηνη...

Αφου με την επομενη αναβαθμηση θα παρεις μια ΜΟΒΟ με 7,1 οn board,ας πουμε,ποιος ο λογος να τα ακουμπισεις?Να πω οτι θα καταλαβαινες κ καμια διαφορα στον ηχο....

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα προτεινα την 1η.......

30ευρω δεν ειναι τρελη διαφορα και για καρτα ηχου δεν τα δινεις και καθε χρονο.........αρκετοι που κλοκαρουνε τους υπολογιστες τους χρησιμοποιουν ξεχωριστη καρτα ηχου

και δεν προτιμουν την onboard καθως τρωει πολλους πορους απο το συστημα και συνηθως υπαρχουν και ασυμβατοτητες με αρκετα πολυκαναλα ηχεια high-end εταιριων........

απο τη στιγμη που εχει και τα συγκεκριμενα αλτεκ πιστευω καλυτερα ηχο θα εχει με την 1η καρτα αφου ειναι και ΤΗΧ λεπτομερεια οποια κανει την διαφορα για μενα στα εφε και γενικοτερα στην καθαροτητα του ηχου.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η πάρε την ακριβή ή μην παίρνεις καμία. Αν είναι να ξοδέψεις σήμερα λεφτά για κάρτα ήχου δώστα ώστε να πάρεις κάτι καλό. Αλλιώς και με μια μητρική που να έχει καλό κύκλωμα ήχου ( Soundstorm, VIA Envy24 ή το καινούριο της Intel ) θα είσαι πλήρως καλυμμένος.

Για να καταλάβεις διαφορές θα πρέπει να έχεις καταπληκτικά ηχεία, καλό αυτί και βέβαια κουφούς γείτονες, αλλά θα συμφωνήσω με τον greekfragma στο θέμα της συμβατότητας όχι μόνο για τα ηχεία αλλά κυρίως στο θέμα software.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Θα συμφωνήσω με το Samael. Πάρε την δευτερή. Δεν θα δεις διαφορές

Η ΤΗΧ δεν κάνει και καμια τεράστια διαφορά. Τουλάχιστον εγώ δεν την αντιλαμβάνομαι.

Μια πιστοποίηση της πλάκας είναι!!!

Μην χαλάς τα λεφτά σου για τον Lucas

Link to comment
Share on other sites

Βασικα παιζουν ρολο τι ηχεια εχεις,δηλαδη Altec Lansing 621 (εννοω ειναι "καλα"???) ή αν θα παρεις καποια στιγμη καλυτερα....

Εγω εχω τα teac powermax 2000 και πηρα πριν λιγο μια audigy 2 ZS,πεταμενα παραπανω χρηματα αλλα ελπιζω οτι καποια στιγμη θα αναβαθμισω τα ηχεια μου....οχι πως δεν ειμαι ικανοποιημενος αλλα εχουν παλιωσει λιγο.......;) (ελλειψη THX,DTS)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα τόσο απλά τα πράγματα.....

Επειδή έχω τα Creative Megaworks THX 250D που είναι 2.1 αλλά με 300 WRMS συνολική ισχύ, μπορώ να πώ με συγουριά ότι υπάρχει αρκετή διαφορά ανάμεσα σε onboard ήχο και στην CREATIVE AUDIGY 2 .....

Bέβαια βασική προυπόθεση είναι για να καταλάβεις αυτή τη διαφορά, πρέπει να έχεις και ηχεία που ξεπερνούν τον μέσο όρο ποιότητας γιατί διαφορετικά ότι κάρτα ήχου και να βάλεις από τενεκέδες μόνο ROBOT VOICE θα ακούς..... :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.