Jump to content



External HDD αργει πολυ να "ξυπνησει"!


Ioanna

Recommended Posts

Παιδια γεια σας :)

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, το προβλημα λυθηκε τελικα: εγραψα στην Raidsonic και σημερα μου απαντησαν. Μου εστειλαν ενα rar αρχειο, που οταν το ξεζιπαρα ειχε μεσα μια εφαρμογη με το ονομα MultiPortConfigure Eep! Την εγκατεστησα και μετα, ακολουθωντας καποιες τυπικες οδηγιες που μου εστειλαν, άλλαξα το Automatic Suspend Timer στο "disabled" (αν θυμαμαι καλα...). Ειχε και καποιες άλλες επιλογες, οπως μια που ελεγε "Timer minute mode (unit 30 min), αλλα δεν τις χρησιμοποιησα διοτι δεν καταλαβαινα επακριβως τι κανουν.

Οποτε τωρα ο σκληρος δεν κλεινει ποτε καθολη την διαρκεια που λειτουργει το PC μου! Αν θεσω εγω το PC σε sleep state τοτε σβηνει μεν το μπλε φωτακι του ICY BOX, αλλά το μοτερ του δισκου συνεχιζει να λειτουργει! Και φυσικα με το που θα επαναλειτουργησω το computer ο δισκος ανταποκρινεται ταχυτατα!

Οποτε ολα καλα! :)

Σχετικα με τα σχολια-ερωτησεις των φιλων slalom και cabdik, ναι παιδια το configuration μου ειναι αυτο της υπογραφης, και ναι εχω 2 εξωτερικους μηχανικους σκληρους σε θηκες. Ο λογος ειναι οτι εχω δροσεροτερο PC, ασφαλεστερα δεδομενα, λιγοτερη χρηση (wearing) των δισκων διοτι τους αναβω και τους σβηνω οποτε θελω, δεν λειτουργουν συνεχεια, αλλα και επισης....ενας σημαντικος λογος ειναι οτι...προσφατα ειχα παθει ενα μεγαλο πατατρακ οπου εχασα ολα μου τα δεδομενα απο δυο Samsung Spinpoint 1TB εκαστος που ηταν μεσα στο μηχανημα, οποτε τωρα προτιμω τις αποθηκες εξω απο το PC. Ισως η επομενη αποθηκη να μπει παλι μεσα, αλλα για τωρα ετσι το λειτουργω το συστημα μου.

Να ειστε ολοι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ιωαννα. ευτυχως που η RAIDSONIC σου εδωσε λυση στο προβλημα σου..!!

για τα υπολοιπα θα μου επιτρεψεις να μην συμφωνησω..!

1 δροσεροτερο πισι δεν νομιζω να εχεις, καθως οταν εχεις καλο κουτι -κι εσυ εχεις- δεν εχεις κανενα θεμα με θερμοκρασιες..!!

2 ασφαλεστερα δεδομενα...., κι αυτο ειναι πολυυυ σχετικο...!! μονο με εξωτερικο ΝΑS πιστευω οτι εχεις μια σχετικα καλη ασφαλεια..!!

3 λιγοτερη χρηση των δισκων? πως? αφου και οι εσωτερικοι δισκοι, επισης "κλεινουν", οπως και οι εξωτερικοι...!! αρα ποια η διαφορα?

4 πιανουν χωρο οι εξωτερικοι δισκοι, και στην δικη σου περιπτωση, χωρις λογο -κατα την γνωμη μου..!

πατατρακ, μπορεις να παθεις με οτιδηποτε ηλεκτρονικο..! 100% ασφαλεια, δεν υπαρχει...δυστυχως..!! απλα λαμβανουμε μετρα προφυλαξης..!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.