Jump to content



External HDD αργει πολυ να "ξυπνησει"!


Ioanna

Recommended Posts

Γεια σας :)

Εχω εναν Western Digital 1002FAEX 1TB Caviar BLACK σαν εξωτερικο σκληρο δισκο και τον εχω σε ενα Icy Box enclosure συνδεδεμενο με USB 3.0 με το pc μου.

Ο δισκος μετα απο περιπου 5 λεπτα idle λειτουργιας του κοιμαται, δηλαδη σβηνει εντελως. Το προβλημα μου ειναι οτι μετα μεχρι να παρει παλι μπρος χρειαζεται να περιμενω αρκετα δευτερολεπτα, μιλαμε ισως και 10-12 δευτερολεπτα!!

Γιατι γινεται αυτο? Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ? Εχω το συστημα της υπογραφης μου και Windows 7 Home Premium 64 bit

Ο άλλος μηχανικος δισκος που φαινεται στην υπογραφη ειναι και αυτος σε ενα παλαιο enclosure, εξωτερικος. Ουτε κατα διανοια δεν αργει τοσο! Αυτος, αν και παλιοτερος, ξεκινα σχεδον αμεσως..

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε αλλο USB, σε αλλο pc, αναβάθμισε τους οδηγούς της usb3

Παγια τακτικη μου ειναι να εχω παντα τους τελευταιους drivers (ακομα και firmware, οποτε μπορω), οποτε σε αυτο ειμαι καλυμενη! Σε διαφορετικο USB 3.0 port τα ιδια κανει...

Δυστυχως, μαλλον εχει να κανει με το δισκο :(

Μια μπακαλιστικη λυση ειναι αυτη εδω. Βρηκα ομως και αυτο εδω το αρθρο το οποιο ΙΣΩΣ εχει καποια σχεση με το θεμα μου, αλλα δεν το εχω κατανοησει ακομη πληρως...

Δεν υπαρχει καποιος με εξωτερικο σκληρο δισκο, βρε παιδια, που να του εχει τυχει αυτο που ρωταω?!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό

Disable "Turn off hard disk after" in windows 7 - Super User

Βασικά εμένα καλό μου φαίνεται που στον σβήνει τον δίσκο, αλλά σίγουρα τα 5 λεπτά είναι πρόβλημα. Λέω καλό διότι η θήκη φαίνεται να υποστηρίζει εξοικονόμηση ενέργειας όταν το PC είναι για παράδειγμα κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό

Disable "Turn off hard disk after" in windows 7 - Super User

Βασικά εμένα καλό μου φαίνεται που στον σβήνει τον δίσκο, αλλά σίγουρα τα 5 λεπτά είναι πρόβλημα. Λέω καλό διότι η θήκη φαίνεται να υποστηρίζει εξοικονόμηση ενέργειας όταν το PC είναι για παράδειγμα κλειστό.

Ξεχασα να το πω αλλά στο Power Options εχω ορισει το High Performance plan, για οση ωρα λειτουργει ο υπολογιστης. Απλα εχω δημιουργησει ενα sleep shortcut (το πληκτρο F11, στο pc μου), και οποτε σηκωνομαι απο το γραφειο τον κοιμιζω μονη μου. Στο High Performance plan λοιπον, ειναι ηδη στο "Never" η επιλογη Turn off hard disk drive after. Νομιζω ομως οτι αυτο αναφερεται σε εσωτερικο σκληρο?

Και παρακατω ομως που εχει την επιλογη USB settings, εχω ορισει το USB selective suspend setting στο "Disabled".

Και παλι ομως ο εξωτερικος μου δισκος στην θηκη του, κανει του κεφαλιου του! Μετα απο 5 λεπτα περιπου σβηνει παντελως και κατοπιν χρειαζεται γυρω στα 20 δευτερολεπτα (!) μεχρι να παρει μπρος! Καλη η εξοικονομηση ενεργειας αλλα εμενα προσωπικα δεν μου χρειαζεται διοτι τον κλεινω απο το κουμπι του Icy Box, οταν δεν τον χρειαζομαι. Οταν ομως πχ. βλεπω μια ταινια και αναγκαζομαι να διακοψω για 5-10 λεπτα, να κανω ενα διαλλειμα ή να μιλησω στο τηλεφωνο, μετα την "εχασα" την ταινια! Ή πρεπει να ξαναρχισω απο την αρχη και να θυμαμαι που εφτανα ή θα κολλησει ο player, και τελος παντων ειναι σπαστικο! Επισης, καθε φορα που ξυπναει χρειαζεται αρκετη ωρα για να διαβασει ολο το δισκο! Τελος, ουτε κατα διανοια δεν σκεφτομαι ποσο θα με καθυστερουσε στο boot!

Βασικα, δεν ξερω ποια ειναι τα sleep states του συγκεκριμενου δισκου και πως αυτα αναιρουνται, preferably με εντολες (και οχι με πειραγμα jumpers)...

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί εξωτερικοί δίσκοι κλείνουν μετά από μερικά λεπτά σε idle ασχέτως των Power options.. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με κάποιο κύκλωμα στο enclosure.

Τρόπο να αλλάξω ή να καταργήσω αυτό το sleep δεν έχω βρει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί εξωτερικοί δίσκοι κλείνουν μετά από μερικά λεπτά σε idle ασχέτως των Power options.. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με κάποιο κύκλωμα στο enclosure.

Τρόπο να αλλάξω ή να καταργήσω αυτό το sleep δεν έχω βρει ακόμα.

Ουτε και 'γω :(

Και επισης, εγω δεν εχω κατανοησει ακομη γιατι, για παραδειγμα, κλεινουν οι δισκοι και δεν μπαινουν σε ενα stand-by mode, υψηλοτερης μεν καταναλωσης απο την κατασταση power off, αλλα σαφεστατα πιο γρηγορης επαναλειτουργιας! Επισης, οπως ειπα δεν ξερω τα sleep states τους.

Πφφφ.... μαλλον για την μπακαλιστικη λυση με βλεπω :(

Διοτι το προβλημα ειναι πραγματικο! Ακουω πχ. μουσικη απο τα mp3 μου και αν το σταματησω λιγο, οταν επιστρεφω πρεπει να περιμενω 15-20 seconds για να ξαναρχισει! Ουφ!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες σε αλλο pc? Είχα παρόμοιο πρόβλημα κ τελικα έφταιγε κάτι στους drivers του δίσκου.

Οχι, δεν δοκιμασα σε άλλο PC διοτι, δυστυχως, δεν εχουμε ολοι την δυνατοτητα ενος δευτερου λειτουργικου computer μονο και μονο για δοκιμες. Με το "drivers του δισκου" εννοεις τους drivers της Microsoft που φαινονται απο τα properties του δισκου? Αυτοι ειναι καποιοι generic drivers απο το 2006. Οι USB drivers μου, οπως προειπα, ειναι ενημερωμενοι.

Εγω παντως τελικα κατεληξα (προσωρινα?) στην "λυση" του NoSleepHD που ανεφερα και παραπανω. Προς το παρων λειτουργει με επιτυχια στον εξωτερικο σκληρο που με ενδιαφερει. Ο δισκος λειτουργει συνεχεια και μονο οταν εγω θετω το μηχανημα σε sleep ο σκληρος σβηνει.

Μεγαλη εντυπωση μου κανει, παντως, που δεν παραπονιεται ο κοσμος για αυτο το θεμα! Νομιζα οτι υπαρχουν πολλοι που χρησιμοποιουν εξωτερικους σκληρους σαν αποθηκες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη εντυπωση μου κανει, παντως, που δεν παραπονιεται ο κοσμος για αυτο το θεμα! Νομιζα οτι υπαρχουν πολλοι που χρησιμοποιουν εξωτερικους σκληρους σαν αποθηκες κλπ.

Ιωάννα καλησπέρα!

Μην σου κάνει εντύπωση, εγώ ας πούμε έχω τρεις εξωτερικούς δίσκους (ο ένας είναι σε κουτί σαν το δικό σου) , αλλά ποτέ δεν είχα αυτό το πρόβλημα που ανέφερες.

Οι δίσκοι -όταν είναι συνδεδεμένοι (είναι ενεργά τα data /USB ) δουλεύουν συνεχώς, χωρίς να το ρίχνουν στον ύπνο!

Και δεν θυμάμαι να έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο.

'Ίσως στην περίπτωσή σου, να συμβαίνει κάτι σε σχέση με το firmware δίσκου και θήκης !

Αλλά απέχω πολύ του να είμαι η χρησιμότερη πηγή πληροφοριών :)

Αφού έδωσες μια λύση, χαλαρά και κάτι θα προκύψει ενδεχομένως καλύτερο!

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα καλησπέρα!

Μην σου κάνει εντύπωση, εγώ ας πούμε έχω τρεις εξωτερικούς δίσκους (ο ένας είναι σε κουτί σαν το δικό σου) , αλλά ποτέ δεν είχα αυτό το πρόβλημα που ανέφερες.

Οι δίσκοι -όταν είναι συνδεδεμένοι (είναι ενεργά τα data /USB ) δουλεύουν συνεχώς, χωρίς να το ρίχνουν στον ύπνο!

Και δεν θυμάμαι να έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο.

'Ίσως στην περίπτωσή σου, να συμβαίνει κάτι σε σχέση με το firmware δίσκου και θήκης !

Αλλά απέχω πολύ του να είμαι η χρησιμότερη πηγή πληροφοριών :)

Αφού έδωσες μια λύση, χαλαρά και κάτι θα προκύψει ενδεχομένως καλύτερο!

Καλή συνέχεια! :)

Γεια σου Seafalco, ευχαριστω για την απαντηση σου :)

Και ναι, τελικα μαλλον στην μπακαλιστικη λυση της συνεχους εγγραφης (καθε 2 λεπτα το εχω ορισει) ενος text αρχειου στον δισκο μπορω μονο να βασιστω. Μονο σε αυτην καθοτι, παρ' ολο που το εψαξα αρκετα σημερα το πρωι, λυση δεν βρηκα καμία... :(

- Βρηκα το firmware του δισκου μου αλλά δεν μπορεσα να βρω πουθενα (!) ΠΩΣ (στη ευχη!) αναβαθμιζεται! ΟΥΤΕ καν αν υπαρχει νεωτερο firmware δεν βρηκα! :Ο (τωρα φοραει το 05.01D05)

- Βρηκα διαφορα προγραμματακια που ταχα μου σεταρουν το APM στους δισκους, κολοκυθια τουμπανα και φουμαρα παχια, ΤΙΠΟΤΑ δεν κανουν στον δισκο μου... Ασε που νομιζω οτι δεν παρεχει feature να σεταρεις το APM ουτε το AAM, οχι οτι αυτο το χρειαζομαι, απλα λεμε τωρα..

Οποτε...αυτα :(

Και παλι καλα να λεμε που δεν ειναι 2 terabyte ο δισκος, LOL + LMAO! Εκει να δεις αναμονη, χα-ΧΑ-ΧΑ!

Την καλημερα μου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το αναφέρεις, σκέφτομαι ότι ίσως είναι κάτι που στους δικούς μου δίσκους βοηθάει να μην το ρίχνουν στον "ύπνο".

Και στους τρεις τρέχει κάποιο πρόγραμμα για backup, όχι το κλασικό, αλλά ξέρεις σαν Instant copy οποιουδήποτε νέου αρχείου καποιου συγκεκριμένου τύπου (data , photo κλπ).

Αυτά τα προγράμματα προφανώς χρειάζονται το δίσκο σε "εγρήγορση"!

Ίσως δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να βάλεις κάτι ανάλογο, στο βαθμό που έχεις χώρο και η χρήση σου φαίνεται καλή.

Πάντως, -νομίζω- δεν χάνεις τίποτε να πάρεις το δίσκο παραμάσχαλα και να πας σε κάποιου άλλου, το pc. ( ;) )

Δεν είναι απαραίτητο να είναι δικό σου! :)

Εκτός κι αν έχεις ενδοιασμούς ασφαλείας ! (για "γ'ιους" και "κόρες" :-O )

Καλή συνέχεια ! :)

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε καμιά ματιά εδώ

www.icyboxnas.com • View topic - IB-3640SU3 sleep timer

και ίσως θα ήταν καλή ιδέα και ένα mail στην raidsonic αν δεν βρείτε λύση διότι το πρόβλημα φαίνεται να το έχουν/είχαν και άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το αναφέρεις, σκέφτομαι ότι ίσως είναι κάτι που στους δικούς μου δίσκους βοηθάει να μην το ρίχνουν στον "ύπνο".

Και στους τρεις τρέχει κάποιο πρόγραμμα για backup, όχι το κλασικό, αλλά ξέρεις σαν Instant copy οποιουδήποτε νέου αρχείου καποιου συγκεκριμένου τύπου (data , photo κλπ).

Αυτά τα προγράμματα προφανώς χρειάζονται το δίσκο σε "εγρήγορση"!

Ίσως δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να βάλεις κάτι ανάλογο, στο βαθμό που έχεις χώρο και η χρήση σου φαίνεται καλή.

Πάντως, -νομίζω- δεν χάνεις τίποτε να πάρεις το δίσκο παραμάσχαλα και να πας σε κάποιου άλλου, το pc. ( ;) )

Δεν είναι απαραίτητο να είναι δικό σου! :)

Εκτός κι αν έχεις ενδοιασμούς ασφαλείας ! (για "γ'ιους" και "κόρες" :-O )

Καλή συνέχεια ! :)

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για το ενδιαφερον σου! :) Να εισαι καλα!

Σχετικα με το προβληματακι μου, μαλλον θα το αφησω οπως ειναι: με την χρηση του NoSleepHD. Μετα απο ολες μου τις προσπαθειες εχω αρχισει να πιστευω οτι δεν υπαρχει λυση... Ισως ομως να ειναι καλο να αγοραζονται δισκοι που να υποστηριζουν Advanced Power Management? Υπαρχει δυνατοτητα να το δει καποιος αυτο απο τα specs του δισκου πριν τον αγορασει?

Ή μηπως ΔΕΝ εχει να κανει με τον σκληρο δισκο?

Τρεχοντας το Hard Disk Sentinel 4.30 βλεπω (στα ATA Features) οτι κανεις απο τους δυο εξωτερικους σκληρους δισκους μου δεν υποστηριζει APM, ουτε και Extended Power Management. Παιζει καποιο ρολο αυτο μηπως? Ο δευτερος σκληρος μου, δες υπογραφη, ειναι και αυτος σε enclosure, ενα Cooler Master XCraft. Αρκετα παλιο αλλά καλο. Η διαφορα του με το τωρινο μου, δηλαδη το RAIDSONIC ICY BOX IB-351STU3S-B ειναι οτι το Icy κλεινει εντελως τον δισκο, ενω το X-Craft αφηνει να λειτουργει το μοτερ του. Γι' αυτο και ξυπναει πιο γρηγορα.

Ισως τα ATA Features δεν εχουν καποια σχεση (εκτος και αν χρησιμοποιειται ενας δισκος ως εσωτερικος?) και αρα εχει να κανει με το firmware του ICY BOX, και ευχαριστω πολυ τον φιλο yanni για την επισημανση!! :)

Δυστυχως, δεν βρηκα νεο firmware για το μοντελο μου στο site της Raidsonic, οποτε μαλλον θα τους γραψω e-mail.

Αν ξερει καποιος εαν κανει και καποιο άλλο firmware ή αν μπορει να διαφωτισει περαιτερω πανω στα ATA Features και ιδιαιτερα στα Acoustic και Power Management των μηχανικων δισκων, ειναι πολυ ευπροσδεκτος να το κανει!! :)

Αποθηκες (μεγαλες) θα αγοραζουμε παντα ολοι!

Να ειστε καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Με firmwares καλό είναι να μην παίζουμε αν αυτά έχουν άμεση ή έμμεση σχέση με δίσκο. Μπορεί να βάλεις π.χ. κάποιο firmware στο icy box που και καλά κάποιος δοκίμασε και κάνει και όντως φαινομενικά να δουλεύει καλά.

Μετά μια ωραία πρωία μπορεί να βρεις μερικά αρχεία στον δίσκο corrupted.

Link to comment
Share on other sites

Με firmwares καλό είναι να μην παίζουμε αν αυτά έχουν άμεση ή έμμεση σχέση με δίσκο. Μπορεί να βάλεις π.χ. κάποιο firmware στο icy box που και καλά κάποιος δοκίμασε και κάνει και όντως φαινομενικά να δουλεύει καλά.

Μετά μια ωραία πρωία μπορεί να βρεις μερικά αρχεία στον δίσκο corrupted.

Okay, point taken, δεν ειχα σκοπο να παιξω, απλα ρωτησα :)

Εστειλα πριν απο λιγο e-mail στο support της Raidsonic περιγραφοντας το προβλημα. Confirmation e-mail παντως δεν ελαβα ακομη.

Μια ερωτηση (σημαντικη για μενα): υπαρχει τροπος να δω απο καπου πληροφοριες για αυτο το enclosure? Για παραδειγμα τι firmware φοραει ή άλλες πληροφοριες?

Οπως υπαρχει το Hard Disk Sentinel, για παραδειγμα, που δειχνει πολλες πληροφοριες για τους σκληρους δισκους, υπαρχει αντιστοιχο software για εξωτερικες θηκες δισκων?

Ευχαριστω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα, γεια σου.

μια ερωτηση-διευκρινηση. αν δεν κανω λαθος, εχεις 2 SSD εσωτερικους και τους HDD τους εχεις σε θηκες, εξωτερικους. γιατι? εχεις προβλημα χωρου?

επισης, εχεις παρεις εναν γρηγορο δισκο 1TB Caviar BLACK, για να τον εχεις σε θηκη εξωτερικο? αυτον τουλαχιστον, θα τον εβαζα εσωτερικο..!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα

Το θέμα σου λύνεται πολύ εύκολα με το ίδιο το HD Sentinel. Είχα το ίδιο θέμα με τους δίσκους του home server μου, όπου έχω το HD Sentinel και παρατήρησα ότι οι δίσκοι ΔΕΝ έμπαιναν σε sleep state. Υποπτεύθηκα το HD Sentinel, και ψάχνοντας στο φόρουμ του, βρήκα αμέσως απάντηση από τους ίδιους τους developers, οι οποίοι είχαν απαντήσει ότι το πρόγραμμα χρειάζεται να ρωτά (query) τους δίσκους για την κατάστασή τους και επομένως ΔΕΝ τους αφήνει να "κοιμηθούν". Ποιο είναι το καλό στην όλη ιστορία; Ότι το διάστημα του query ρυθμίζεται στις επιλογές του προγράμματος! Αν λοιπόν το HD Sentinel βλέπει την θήκη και τον δίσκο σου μέσα σ' αυτή (που υποθέτω ότι το κάνει) τότε βάζοντας τη ρύθμιση αυτή π.χ. στα 2 ή 3 λεπτά, ο δίσκος δεν θα σβήνει ποτέ! Το default της ρύθμισης, που λέγεται Detection Frequency, είναι στα 5 λεπτά. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.