Jump to content



PSU για 7970 Matrix


denz

Recommended Posts

Τα πράγματα έχουν ως εξής:

Υπάρχει το SST-ST85F και μια νεαποκτηθείσα 7970 Matrix.

Η Asus στο κουτί αναγράφει Minimum recommended 12V 42A.

Το τροφοδοτικό στη 12V έχει 35A.

Δεν την έχω τοποθετήσει ακόμα. Είμαι εκτός ορίων;

Επίσης επειδή έχω χάσει τα καλώδια (χρησιμοποιούσα τα ελάχιστα που χρειαζόντουσαν και τώρα που βρέθηκε ανάγκη για 2ο pci-e δεν τα βρίσκω) πήγα και αγόρασα ένα 6pin to 8pin pci-e cable. Το οποίο όμως δεν ταιριάζει σε καμιά από τις δύο 6pin pci-e υποδοχές του PSU, αλλά ταιριάζει σε μια διπλάνη 6pin που αναγράφει από πάνω "6pin AUX" (εμφανισιακά δείχνει όμοια της Pci-e). Εννοείται δεν έχω δοκιμάσει να το ανάψω συνδεμένο με 1 στην 6pin pci-e και 1 στην 6pin aux και θέλω να ρωτήσω αν είναι εφικτό και ακίνδυνο (βέβαια όλα αυτά εφόσον είμαι εντός ορίων στα A της 12V)

Σε περίπτωση που δεν προτείνεται να το δοκιμάσω , θα ήθελα να με συμβουλέψετε για αγορά PSU που να καλύπτει αυτή την απαίτηση κοντά στα 100€. Ενδεικτικά είμαι ανάμεσα από HX650/RM650/RM750.

Υγ. Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από 3770 o/ced, 16GB ram, 1 sdd, 1hdd.

Link to comment
Share on other sites

το psu σου έχει 2 12άρες από 35Α, μιά χαρά θα είσαι.

ΟΚ καλό αυτό!

Όσον αφορά την σύνδεση; Μπορώ να συνδέσω 1 καλώδιο στην 6pin pci-e (καταλήγει σε 8pin στην gpu) και 1 στην 6pin Aux (καταλήγει σε 6+2pin στην gpu) του τροφοδοτικού;

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνο AUX που θυμάμαι τα κουμπώναμε πάνω στις μητρικές παλιά στο Texas!

Για 6-8pin τροφοδοσία για vga μόνο αντάπτορες από molex έχω δει (έχουν 1-2 μέσα στην συσκευασία οι κάρτες συνήθως).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ φαίνεται αυτό που λέω, η τέρμα αριστέρα πάνω γράφει AUX 6pin.

image.jpg

Όπως είπα και παραπάνω, το καλώδιο που αγόρασα ταιριάζει στην AUX και όχι σε μία από τις δύο pci-e που θα ήταν το λογικό. Οι 12V ξέρω ότι είναι πάνω στις 2 pci-e όμως. Η "AUX" τι ρεύμα θα βγάλει; Εκεί είναι το προβλημά μου.

Δίνω ακόμα μια εικόνα για να καταλάβετε πως μπορώ να κάνω την σύνδεση με τα υπάρχοντα καλώδια.

18122710385l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Silverstone Strider 850w ST85F PSU

Από overclock3d.net:

• Dual +12V with continuous 64A combined output

Από site:

Max.(Amps) +12 V= 67A

Peak (Amps) +12V = 72A

combined +12V = 804W/67A(Peak 72A)

Από manuall:

850W(ST85F-P)

Voltage Over Current Limit (Iout limit)

+12V 70A minimum; 100A maximum

Διαλέγεις και παίρνεις!!! :)

Η λέξη κλειδί είναι το combined ! :rolleyes:

Καλή συνέχεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Silverstone Strider 850w ST85F PSU

Από overclock3d.net:

• Dual +12V with continuous 64A combined output

Από site:

Max.(Amps) +12 V= 67A

Peak (Amps) +12V = 72A

combined +12V = 804W/67A(Peak 72A)

Από manuall:

850W(ST85F-P)

Voltage Over Current Limit (Iout limit)

+12V 70A minimum; 100A maximum

Διαλέγεις και παίρνεις!!! :)

Η λέξη κλειδί είναι το combined ! :rolleyes:

Καλή συνέχεια!!!!!

Το combined προφανώς είναι για τις 2 pci-e θύρες που έχουν από μία 12V rail. Το σύνδεσα σε AUX και PCI-E και δεν ανοίγει καν το PC.

Link to comment
Share on other sites

Eχουν βγει πολλα strider ..για αυτο και τα διαφορετικα νουμερα στο post του seafalco.

Δεν παιρνω και ορκο..βρες 12v απο μια κοινη γραμμη με κοινη γειωση και παρε απο εκει τροφοδοσια για την καρτα.Ισως να το "περναει" σαν βραχυκυκλωμα ετσι οπως το εχεις για αυτο και δεν ανοιγει.

Παιζει να χρειαστεις adaptora απο μολεξ σε pcie..το οποιο ειναι ευκολο ..αρκει να βεβαιωθεις οτι τα molex δεν ειναι στη γραμμη που πηγαινει στο cpu.Θα πρεπει να δεις manual.

Παιζει να μη δε γινει και τιποτα αν δεν εισαι οced..30αμπ ειναι καλα για cpu και καρτα ...απλα θα εχεις τη μια 12αρα να καθεται.

Για αυτο θα πρεπει να βρεις απο ποια γραμμη τροφοδοτεις το οτιδηποτε.

Συνηθως βοηθαει το manual ειτε τα μαμα-καλωδια...με τον ισως διαφορετικο χρωματισμο τους (ή ταμπελακια).

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε αυτό και μόνο αν σου κάνει κουλά το αλλάζεις. Επίσης ΑΝ πεις να το αλλάξεις τι Watt θέλεις και μέχρι τι ποσό θες να διαθέσεις. Επιπλέον σε ενοχλεί αν κάνει σαματά ή οχι, αν είναι modular ή όχι κτλ.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε αυτό και μόνο αν σου κάνει κουλά το αλλάζεις. Επίσης ΑΝ πεις να το αλλάξεις τι Watt θέλεις και μέχρι τι ποσό θες να διαθέσεις. Επιπλέον σε ενοχλεί αν κάνει σαματά ή οχι, αν είναι modular ή όχι κτλ.

modular και ήσυχο με ενδιαφέρει κυρίως. Το σύστημα είναι με i7 oc/ed, 16gb ram, 1ssd 2hdds, 7970 oc/ed. Ένα 650άρι gold με καλύπτει ή να πάμε πιο πάνω; Λεφτά διαθέτω μέχρι 120-130€.

Link to comment
Share on other sites

650 ίσως είσαι στα όρια με oced σύστημα γιατί τόσο η 7970 όσο και ο i7 είναι φαγάνες. 750W και άνω θα πήγαινα εγώ εκτός και αν έβρισκα κάνα AX650 ή Seasonic X-650/660 που στην ουσία έχουν τα ίδια σωθικά με τα 750/850W μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.