Jump to content



Sparkle GeForce 8600GT 256mb


Recommended Posts

Default:

GPU Clock: 540 MHz

Memory: 700 MHz

Shader 1188 Mhz

Idle Temp: 55C

3DMark06 Score: 4678

Κατα το 3DMark06 η θερμοκρασία εκτινάχθηκε στα 80C.

Τωρα τι overclock να την κανω ; φωτια θα παρει.... και δεν ξερω αν θα συμφερει. Τι λετε οσοι την εχετε/ειχατε εμπειριες ;

Link to comment
Share on other sites

O ανεμιστηρας της ειναι 100% οποτε οτι βλεπω στο RivaTuner.

Ποιο εργαλειο να παω να αγορασω για να βγαλω το fan της, με σκοπο να βαλω θερμοαγώγιμη πάστα ; Υπάρχει καποιο ειδικο, αλλα δεν ξερω πως λέγεται και απο που μπορώ να το αποκτήσω. Οσες φορες εχω δοκιμασει να αλλαξω cooler σε καρτα γραφικων, την εχω καταστρέψει επειδη χτυπαω τα πλαστικα δοντακια που κρατανε το fan/ψυκτρα με το σφυρι. Οποτε δεν το ξανα δοκιμαζω με το σφυρι...

Link to comment
Share on other sites

O ανεμιστηρας της ειναι 100% οποτε οτι βλεπω στο RivaTuner.

Ποιο εργαλειο να παω να αγορασω για να βγαλω το fan της, με σκοπο να βαλω θερμοαγώγιμη πάστα ; Υπάρχει καποιο ειδικο, αλλα δεν ξερω πως λέγεται και απο που μπορώ να το αποκτήσω. Οσες φορες εχω δοκιμασει να αλλαξω cooler σε καρτα γραφικων, την εχω καταστρέψει επειδη χτυπαω τα πλαστικα δοντακια που κρατανε το fan/ψυκτρα με το σφυρι. Οποτε δεν το ξανα δοκιμαζω με το σφυρι...

:erschreckt011::erschreckt011:

Ρε συ are u mad?

Με ένα κατσαβίδι ψηλό βγάζεις τις βίδες που στερεώνουν την ψηκτρα στο PCB(αν έχει).Τα πλαστικά δοντακια με τσιμπιδι μικρο βγαίνουν πανεύκολα.

Μετα βγάζεις το Cooler,καθαρίζεις με οινόπνευμα,βάζεις παστά και μετά ξανα τοποθετείς προσεκτικά την ψήκτρα μην σπάσεις καμιά γωνιά του πύρινα.

Αν δεν μπορείς φερτην στον καφέ την παρασκευή.Κάποιος θα βρεθεί να την κάνει.λολ

Είσαι ικανός να βάλεις πινέζα στον πύρηνα εσύ.banana

Link to comment
Share on other sites

O ανεμιστηρας της ειναι 100% οποτε οτι βλεπω στο RivaTuner.

Ποιο εργαλειο να παω να αγορασω για να βγαλω το fan της, με σκοπο να βαλω θερμοαγώγιμη πάστα ; Υπάρχει καποιο ειδικο, αλλα δεν ξερω πως λέγεται και απο που μπορώ να το αποκτήσω. Οσες φορες εχω δοκιμασει να αλλαξω cooler σε καρτα γραφικων, την εχω καταστρέψει επειδη χτυπαω τα πλαστικα δοντακια που κρατανε το fan/ψυκτρα με το σφυρι. Οποτε δεν το ξανα δοκιμαζω με το σφυρι...

Ελεος με το σφυρί...δεν ήξερες, δεν ρώταγες;

Κατέστρεφες την κάρτα ή την ψύκτρα με το σφυρί;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι δεν εχω τσιμπιδακι λεπτο. Ενα για τα φρυδια εχω την σιστερ μου, αλλα δεν κανει... Προσπαθησα με κατσαβιδι μια φορα με αποτελεσμα να το ξυσω πανω στην πλακετα (μου ξεφυγε) και καταστραφηκε μια ΜΧ440 (εδω που τα λεμε, καλα να παθει η ατοιμη). Μετα σκοτωσα μια FX5200 Gigabyte Ultra με το σφυρι. Την καρτα καταστρεψα, ψυκτρα μια χαρα ειναι.

Για δείτε λιγο το σχετικο thread toolkit που ανοιξα στο Modding forum και προτείνεται καμια τσιμπιδα ή εργαλεια που θα χρειαστω, γιατι δεν την ξανα πατάω με καρτα γραφικων.

Οσο για τρελα εχω μπολικη, ειμαι και ποντιος (ολοκληρος 100% pontium inside).

btw πάστα να βαλω AS5 ή Ceramique ;

Link to comment
Share on other sites

ελα που δεν υπαρχει πενσα στο σπιτι ... καλα οτι ειμαι #$$&@ ναι ειμαι συμφωνο απολυτα. ημουν μικρος και αμπαλος, τώρα μεγαλωσα (λεμε τωρα).

νομιζω μια απο την δυο εχει και συγκολιτικες ιδιότητες.

Link to comment
Share on other sites

εισαι απιστευτος!

ακομα και με χοντρη πενσα βγαινουν!

ποσο μαλλον με πενσα με λεπτη μυτη...

[ATTACH]1960[/ATTACH]

ιδιες ειναι...

says who? :p

προσωπικα προτιμω την ceramique επειδη ειναι πιθο ευχρηστη

και εχει κ ελαχιστα καλυτερη αποδοση απο την ac5 + δεν χρειαζεται να στρωσει ;)

Link to comment
Share on other sites

says who? :p

προσωπικα προτιμω την ceramique επειδη ειναι πιθο ευχρηστη

και εχει κ ελαχιστα καλυτερη αποδοση απο την ac5 + δεν χρειαζεται να στρωσει ;)

100-300 ώρες θέλει για να στρώσει η ceramique σύμφωνα με τον κατασκευαστή ;)

http://www.arcticsilver.com/ceramique.htm

Link to comment
Share on other sites

says who? :p

προσωπικα προτιμω την ceramique επειδη ειναι πιθο ευχρηστη

και εχει κ ελαχιστα καλυτερη αποδοση απο την ac5 + δεν χρειαζεται να στρωσει ;)

Kαι συμφωνα με τον κατασκευαστη AS5>Ceramicue..:sauer001:

Ceramicue

Performance:

2 to 10 degrees centigrade lower CPU full load core temperatures than standard thermal compounds or thermal pads when measured with a calibrated thermal diode imbedded in the CPU core.

Arctic Silver 5

Performance:

3 to 12 degrees centigrade lower CPU full load core temperatures than standard thermal compounds or thermal pads when measured with a calibrated thermal diode imbedded in the CPU core.

Και μην πεταχτεί κανένας και πει οτι η AS5 ειναι καλώς αγωγός του ηλεκτρισμού..γιατί..

Arctic Silver 5 was formulated to conduct heat, not electricity.

Απλα δεν κάνει για subzero..:rauch003:

Link to comment
Share on other sites

ok αυριο θα τσιμπησω την ceramique. Μια ερωτηση, ποσο παστα βαζω πανω στο τσιπ ;

καπως ετσι ;

Ceramique.jpg

ή θα ηταν προτιμοτερο να βαλω στο κεντρο μπολικο και μετα να το απλωσω με το χερι μου (οχι μεχρι τις ακρες ομως γιατι νομιζω οτι υπαρχει πιθανότητα να ξεχυλισει και να βγει εξω απο το socket).

Link to comment
Share on other sites

ok αυριο θα τσιμπησω την ceramique. Μια ερωτηση, ποσο παστα βαζω πανω στο τσιπ ;

καπως ετσι ;

ή θα ηταν προτιμοτερο να βαλω στο κεντρο μπολικο και μετα να το απλωσω με το χερι μου (οχι μεχρι τις ακρες ομως γιατι νομιζω οτι υπαρχει πιθανότητα να ξεχυλισει και να βγει εξω απο το socket).

Mε την μόνη διαφορά ότι αν βγάλεις την ψήκτρα θα αντικρίσεις κάτι τέτοιο:

Peltier8.jpg

Θα βάλεις ποσότητα ενός ''ρυζιού'' όπως είπε και ο Τζώρτζης από πάνω απλώνοντας το με σκοπό να δημιουργήσεις ένα λεπτό φιλμ πάνω από τον πυρηνα...;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριτω παιδια για τις απαντησεις σας. Αυτο θα κανω λοιπον και ειδωμεν.

Επειδη προκειται να στησω και ενα pc μες το ΣΚ:

Η ποσοτητα που θα βαλω στο τσιπ της καρτα γραφικων είναι ίδια με αυτή που θα βαλω στον επεξεργαστή (A64 3400+ ) ή στον επεξεργαστή θα βαλω περισσότερο επειδη έχει μεγαλύτερη επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

η ποσότητα της πάστας εξαρτάται πάντα από την επιφάνεια που θέλεις να καλύψεις.

αν δεν είσαι σίγουρος, βάζεις όση πιστεύεις, βάζεις την ψύκτρα και την ξαναβγάζεις.

κρίνεις εκ του αποτελέσματος, όπως είπε κι ο Gv, θέλεις μόνο μια λεπτή στρώση.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ πως μπαίνει η πάστα http://www.youtube.com/watch?v=y6KdNj5FjMA

Το εχω δει το βιντεακια παιδια τα σπαει.

Στην καρτα γραφικων, αν προσεξα καλα, εχετε βαλει θερμοαγωγιμα και εκτος chipset πανω στην πλακετα, λογικα είναι η επιφανεια που καλύπτει η ψύκτρα. Να το κανω κ εγω αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει το βιντεακια παιδια τα σπαει.

Στην καρτα γραφικων, αν προσεξα καλα, εχετε βαλει θερμοαγωγιμα και εκτος chipset πανω στην πλακετα, λογικα είναι η επιφανεια που καλύπτει η ψύκτρα. Να το κανω κ εγω αυτο ;

Όπου προϋπάρχει πάστα βάζεις.Τοο Easy.;)

Και μην πάρεις κανένα μανό και πασαλείψεις την κάρτα όπως στο video..

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτα γραφικων, αν προσεξα καλα, εχετε βαλει θερμοαγωγιμα και εκτος chipset πανω στην πλακετα, λογικα είναι η επιφανεια που καλύπτει η ψύκτρα. Να το κανω κ εγω αυτο ;

δεν ειναι Ceramique αυτο! :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.