Jump to content



Αγορά monitor 24"/27"


paris_rx8

Recommended Posts

Μιάς κ παρέδωσε πνεύμα μετά απο 5 χρόνια το samsung p2370hd tv/monitor που είχα κ καθώς καίγομαι για αγορά καινούργιου monitor full hd,σάν άμπαλος τελείως στο θέμα εικόνα θα ήθελα πολύ την βοήθειά σας για να αποφευχθεί κάποια τελείως άκυρη αγορά που μπορεί να κάνω...

Το χρηματικό είναι μέχρι 350€ max κ η χρήση του είναι καθάρα περισσότερο για gaming.Εξ αρχής έξαχνα για 27αρι

στα ίδια χρήματα όμως διαβαζω προβλήματα με ghosting στα low budget monitor.

Δέν έχω ιδέα τί να κοιτάξω σάν κανόνα αγοράς...Τα hz,τις ίντσες,άν θα είναι ips/tn,τον χρόνο απόκρισης ή την αντίθεση που θα έχει????

Please guys τα φώτα σας...έχω χάσει την μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για tv-monitor με καλά panels (όχι tn δηλαδή) κοίτα τα παρακάτω:

24", va panel:

lg m2452d-pz ips

24", ips panel, passive 3d:

lg 24ma53d

Αντίστοιχα υπάρχουν και 27ρια tv-monitors με ips πάνελς 2d/3d από την LG που κοστίζουν λίγο κάτω από τα 300 ευρώ.

Να ξέρεις ότι το 1080p είναι λίγο για τις 27" αν κάθεσαι σε μικρή απόσταση από την οθόνη. Αλλιώς no problem.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αρκετές 27άρες και 24άρες διάφορων τύπων και μπορώ να σε πω υποκειμενικά τι παίζει με τις οθόνες.

Υπάρχει μια επιλογή που πρέπει να κάνεις πριν πάρεις οθόνη, πρέπει να διαλέξεις ταχύτητα ή καλύτερη απεικόνιση των χρωμάτων και γωνίες θέασης. Αν θές το πρώτο πας σε 120Hz ΤΝ (πχ Benq XL2420T, XL2411, ASUS VG248QE), αν θες το δεύτερο πας σε IPS panel (πχ Dell U2412M [απο τα γρηγορότερα 60Hz IPS]).

Τα 120Hz θα τα γουστάρεις στα FPS games και σε κάθε τι που έχει κίνηση (ακόμα και στον κέρσορα του mouse).

To IPS έχει καλύτερα χρώματα (υποκειμενικό αυτό, ένα καλό TN πανελ με σωστές ρυθμίσεις μια χαρά δείχνει), αλλά οι γωνίες θέασης είναι πολύ θετικό (αν και υπάρχει IPS glow).

Επίσης υπάρχει και η ανάλυση, όλα τα 120, 144Hz βγαίνουν σε 1080p σε 24 και 27". Τα IPS/PLS βγαίνουν και σε 1440p στις 27" που κάνουν τα πάντα να δείχνουν με απίστευτη λεπτομέρεια και σε συνδυασμό με την τεχνολογία IPS/PLS το αποτέλεσμα είναι απίστευτα όμορφο για τα μάτια σου. Δεν συγκρίνεται το οπτικό αποτέλεσμα με κανένα ΤΝ/120Hz πανελ, αλλά υπάρχουν και τα αρνητικά: Κοστίζουν αρκετά λεφτά, έχουν αυξημένο lag (οκ δεν το νιώθεις, αλλά υπάρχει) και θέλουν αρκετά καλή κάρτα γραφικών για να μπορέσεις να παίξεις ικανοποιητικά. Τέτοια panel είναι το U2713HM, Viewsonic VP2770, BenQ BL2710PT, ASUS PB278Q.

Όπως καταλαβαίνεις το καλύτερο δυνατό θα ήταν μια οθόνη με 2560x1440 ανάλυση, 120Hz, IPS ή PLS panel σε 27". Σε κάτι τέτοιο υπάρχουν μόνο τα Κορεάτικα που στην ουσία είναι IPS πανελς overclocked στα 120Hz, αλλά δεν ξέρεις σε πόσο καλό κομμάτι θα πέσεις, αν θα βγάλει τα 120Hz, αν εχει bleeding, αν δεν έχει ghosting ή κάνει skiping frames, είναι ρίσκο καθώς την εγγύηση την ξεχνάς.

Με τα λεφτά που δίνεις εγώ θα έπαιρνα την δεύτερη έκδοση του XL2420T ή αλλιώς XL2420Te στις 24". Το δίλημμα θα ήταν για μένα αν έδινες 500+ ευρώ στις 27" για την 1440p ανάλυση καθώς εκεί αξίζει να το σκεφτείς να θυσιάσεις τα Hz. Αν δεις τα 120Hz και δεις και την 1440p θα σε αρέσουν και τα 2, το θέμα είναι ότι πρέπει να επιλέξεις 1 απο τα 2. Και επειδή δεν έχεις το budget για το 1440p πάρε 24αρι 120Hz. Δεν αξίζει για μένα το 24άρι ή το 27αρι IPS σε 1080p.

*Τέλος μην πάρεις TV-Monitor, καλύτερα με αποκωδικοποιητή εξωτερικό να βλέπεις TV.

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από tn.

Τόσα χρόνια τα κράζαμε για τα χρώματα και τις γωνίες θέασης, τώρα κάποιοι τα παινεύουν για τα 120hz???Δεν το καταλαβαίνω αυτό!!!

Για μένα αν δεν είναι pva τουλάχιστον ή κάνα καλό ips τότε μείνε με το laptop!:p

Κοίτα ή για κάνα 27άρι ips ή για κάνα 24άρι pva.

Ακόμα καλύτερα αν είναι και m-pva.

Αλλά όπως ξέρεις για μένα οι 24" είναι λίγες!

Link to comment
Share on other sites

Για τις dell να σας πω κάποια πραγματάκια να τα έχετε υπόψιν σας.

την αγαπάω σαν εταιρία και δε το έχω κρύψει.

πρόσφατα χρειάστηκα το πολύ καλό RMA support τους.

Δεν κούνησα απο τη καρέκλα μου και για ένα μήνα περίπου ήμουν με 2 monitor στην κατοχή μου για να δω ποιο απο τα δύο θα είναι οκ και να κρατήσω,,,,,,,,,,,,,, τεσπα...

επι του θέματος

Για 27άρα IPS απο μεριάς DELL κοιτάτε ΜΟΝΟ u2711

u2713HM και H μακριά

Το ghosting ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙ ακόμα και σε χρήση σε browser.

Με το καιρό συνήθισα για να είμαι ειλικρινής, αλλά όταν η u2713h αντικατέστησε την u2711h είχα υπαρξιακές ανησυχίες.

Αυτά απο μία οπαδό πραγματικά της Dell

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να θεωρώ τον εαυτό μου επίσης φίλο της Dell και για το support της, αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω για τις προβληματικές οθόνες της και τις άπειρες αντικαταστάσεις λόγο διάφορων προβλημάτων στα πάνελ της σε πάρα πολλά φόρουμ ακόμα και εδώ.

Μπορεί ναι μεν να είναι καλή οθόνη αλλά από κει και πέρα έχει να κάνει κατά πόσο θα πέσεις σε καλό κομμάτι ή απλά μετά θα τρέχεις με το καλό της support για να σου έρθει το καλό.

Ο καθένας επιλέγει από κει και πέρα!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω κι εγώ νέο θέμα, είμαι σε αναζήτηση νέας οθόνης 24"-27".

Χρήση: Αρκετές ώρες browsing.

Games δεν παίζω καθόλου στο pc.

Επίσης οι γωνίες θέασης δεν είναι κάτι το οποίο (νομίζω) με επηρεάζει μιας και είμαι πάντα μπροστά στην οθόνη (ταινίες κτλ, βλέπω απο την TV).

Budget 250€ (max. 300€)

Διαβάζω παντού καλά λόγια για την Dell UltraSharp U2412M.

Δεν είναι αλλαγή που πρέπει να γίνει άμεσα, οπότε αν πρόκειται να κυκλοφορήσουν νέα μοντέλα στην αγορά, θα προτιμούσα να περιμένω.

Περιμένω τις προτάσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.