Jump to content



PSU για haswell σύστημα


deninho

Recommended Posts

Το λοιπόν. Ψάχνω τροφοδοτικό για ένα haswell σύστημα (4670k), χωρίς κάρτα γραφικών για το μέλλον (ενώ αν βάλω κάρτα γραφικών αργότερα θα είναι κλάσης 7770, όχι κάτι high end δηλαδής), με 1-2 ssd και 1-2 hdd-αποθήκες. Προϋποθέσεις:

α. Να υποστηρίζει να τα νέα energy states των Haswell

β. Υψηλής αποδοτικότητας

γ. Ήσυχο

δ. Κανένα 60άρι (ξέρω ότι θα πέσει το κλασσικό "αν βάλεις χχ ευρώ παραπάνω παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο" για αυτό ξεκινάω από χαμηλά :p)

ε. Αν είναι και με αποσπώμενα καλώδια, ή/και flat καλώδια, το τερματίζουμε.

Σας μερσώ προκαταβολικώς.

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και ξεκινας απο χαμηλα...

Ας ειμαι ο πρωτος που θα σε ανεβασω λοιπον.:p

Δες αυτο..

http://www.thelab.gr/power-supplies-reviews/cooler-master-v450s-tora-3d-kai-sta-127323.html#content_start

ααα και που 'σαι...ευχαριστα νεα...ο επεξεργαστης δεν εχει αιητς..:p (haswell)

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και ξεκινας απο χαμηλα...

Ας ειμαι ο πρωτος που θα σε ανεβασω λοιπον.:p

Δες αυτο..

http://www.thelab.gr/power-supplies-reviews/cooler-master-v450s-tora-3d-kai-sta-127323.html#content_start

Νίκο είσαι επικίνδυνη παρέα :p Στην Ελλάδα το βρίσκω στα 95€ συν κανένα πεντάευρω ακόμα για τα μεταφορικά. +66% με πας :p

Κάτι φθηνότερο δεν έχεις; ή έστω να μου πεις που το βρίσκεις εσύ πιο φθηνά :p

ααα και που 'σαι...ευχαριστα νεα...ο επεξεργαστης δεν εχει αιητς..:p (haswell)

lol :rofl: Το διορθώνω

Βεβαια δεν ξερω για το πρωτο που γραφεις καθολου τι παιζει. Το ε δεν ισχυει σιγουρα, αλλα προτεινω το Coolermaster B600.

B600 είναι συμβατό σύμφωνα με τη CM, με τα energy states των Haswell.

Οι Haswell έχουν μια ενεργειακή κατάσταση (για τους φίλους C7), όπου ουσιαστικά πέφτουν σε ύπνωση, και τραβάνε ρεύμα της τάξης των 0,05Α. Όταν μιλάμε αποκλειστικά για τη γραμμή +12V, την παλεύουν τα τροφοδοτικά. Όταν, όμως, υπάρχει φορτίο και στις άλλες γραμμές (+3.3V & +5V), τότε (ανάλογα με το τροφοδοτικό) η γραμμή των 12V βγαίνει εκτός ορίων και δίνει παραπάνω τάση. Οπότε, όταν το σύστημα επανέλθει από την ύπνωση, το τροφοδοτικό προκειμένου να μη δώσει μεγάλη τάση και κάψει τα πάντα όλα, κλείνει, και πρέπει να χώνεσαι πίσω από το κουτί, να ανοιγοκλείνεις το διακόπτη του τροφοδοτικού και να κάνεις ριμπουτ.

Αυτό από τα λίγα που θυμάμαι. Ίσως ο [MENTION=403]crmaris[/MENTION] να μπορεί να μας πει αναλυτικότερα ή/και να διορθώσει αν έχω πει μπαρούφα.

Link to comment
Share on other sites

OCZ Technology HIGH-PERFORMANCE MODULAR 750W( OCZ750FTY-UN ), 750 Watt, Τροφοδοτικά, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας

αυτο εχω εγω το οποιο ειναι αρκετα οικονομικο για την ισχυ του και δειχνει ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν κατι χρυσα στη περιοχη των 70καμποσοΕ..αλλα δεν ειναι modular.

fsp aurum ,μπικουτι straight power E9 ,fractal tesla 2..

Σε modular χωρις να ειναι χρυσο δες κανενα μπικουτι L8 -430CM

Be Quiet Pure Power L8 430W | Skroutz.gr

Πεφτεις ομως σε ειδικη περιπτωση που στα 30watt idle που θα εισαι θα πρεπει να ξερεις τι psu αγοραζεις ωστε να μην εισαι κοντα στο 70% ..αλλα στο 80%.

(που και παλι η διαφορα στα watt ειναι περιπου 5..:p..αλλα οκ).

Εκτος αν κανεις τα oc σου και βγαλεις τα eist κλπ ..ωστε να πεφτεις σε καταναλωση πανω απο 50watt..για να παιζεις ειτε στα 85% για τα bronze ειτε στα 90λιγα και αν ..για τα χρυσα.(παλι ενα 5αρι watt πεφτει:p)

Link to comment
Share on other sites

Για Be Quiet έψαχνα κι εγώ τώρα...

Παιζουν κατι χρυσα στη περιοχη των 70καμποσοΕ..αλλα δεν ειναι modular.

fsp aurum ,μπικουτι straight power E9 ,fractal tesla 2..

Σε modular χωρις να ειναι χρυσο δες κανενα μπικουτι L8 -430CM

Be Quiet Pure Power L8 430W | Skroutz.gr

Πεφτεις ομως σε ειδικη περιπτωση που στα 30watt idle που θα εισαι θα πρεπει να ξερεις τι psu αγοραζεις ωστε να μην εισαι κοντα στο 70% ..αλλα στο 80%.

Το συγκεκριμένο Be Quiet είναι κοντά στο 80% άραγε, στα 30w? :...:

Σε αυτά τα λεφτά παίζει και ένα be quiet 500w, silver 90%, συμβατό με haswell κλπ.

be quiet! Silent PSU & Cooling for your PC

System Power είναι μόνο για κατασκευαστές pc κι όχι για end users σύμφωνα με την Be Quiet :p

Βέβαια,

straight power e9 = 5 χρόνια εγγύηση

ενώ pure power l8 & system power = 3 χρόνια εγγύηση

Παίζει παραγγελία απ'έξω; Απ'ότι καταλαβαίνω κι αυτοί που τα "έχουν" εδώ, παραγγελία απ'έξω θα κάνουν (4-7+ μέρες βλέπω)

Επίσης, από εγγύηση τι παίζει; Είναι γρήγορη και σοβαρή η be quiet;

Link to comment
Share on other sites

κανένα group regulated δεν είναι Haswell Ready και ας λένε οι εταιρίες ότι θέλουν!

group regulated = το βρίσκουμε σε review;

ή πιο απλά τι προτείνεις; :p

ΥΓ Ουσιαστικά, στα review σου, ψάχνουμε στα crossload tests το ripple του +12V, στα χαμηλά να είναι όσο πιο μικρό γίνεται; ή έχω καταλάβει λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Kαπου στο 75% ειναι..

Δεν ειναι και ασχημα παντως..ειναι υπερβολικα λιγα τα watt που θες ωστε να βρεις κατι που να σε καλυπτει σε ολα..(και αυτο το 60€ χτυπαει ασχημα με ολα τα υπολοιπα:p)

Aκομα και αυτο..

Be Quiet System Power 7 300W | Skroutz.gr

που ειναι "μικρο" σαν τροφοδοτικο παλι 75-76 βγαζει στα 30watt.

(αν και ειναι στα 110V ..οποτε ισως να παιξει στα ~78% για 220V..)

(συνηθιζεται να μετρανε πλεον και στο 10% της ισχυος τους και για το συγκεκριμενο ειναι 30watt..οποτε υπαρχει σαν μετρηση)

To καλο με αυτα βεβαια ειναι

dB(A) at 20% load 13.9

dB(A) at 50% load 14.7

dB(A) at 100% load 20.7

edit

btw..ασχετο(οχι τοσο) ..τι σοι oc εχεις σκοπο να κανεις στον 4670?

Link to comment
Share on other sites

btw..ασχετο(οχι τοσο) ..τι σοι oc εχεις σκοπο να κανεις στον 4670?

έλα ντε. Πρώτη φορά (θα) έχω ξεκλείδωτο επεξεργαστή :p Το σίγουρο είναι όχι κάτι extreme. Πάγια τακτική μου είναι να βρίσκω ένα ψυχολογικό όριο που να μ'αρέσει (3,8; 4; ποιος ξέρει), και μετά θα βρω τη χαμηλότερη τάση που θα παίζει χωρίς πρόβλημα, οπότε λογικά κάτι τέτοιο θα κάνω και τώρα

Link to comment
Share on other sites

group regulated = το βρίσκουμε σε review;

ή πιο απλά τι προτείνεις; :p

ΥΓ Ουσιαστικά, στα review σου, ψάχνουμε στα crossload tests το ripple του +12V, στα χαμηλά να είναι όσο πιο μικρό γίνεται; ή έχω καταλάβει λάθος;

βλέπεις τα αποτελέσματα του CL1 test. Αν δεν υπάρχει τίποτα κόκκινο τότε όλα είναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

έλα ντε. Πρώτη φορά (θα) έχω ξεκλείδωτο επεξεργαστή :p Το σίγουρο είναι όχι κάτι extreme. Πάγια τακτική μου είναι να βρίσκω ένα ψυχολογικό όριο που να μ'αρέσει (3,8; 4; ποιος ξέρει), και μετά θα βρω τη χαμηλότερη τάση που θα παίζει χωρίς πρόβλημα, οπότε λογικά κάτι τέτοιο θα κάνω και τώρα

Για τα 3.8 μην ξεκινησεις καν να ασχοληθεις

Tζαμπα το λεπτο που θα ξοδεψεις..:p

Απο τα 4 ξεκινει το ψυχολογικο..και μεχρι τα 4.5 θα εισαι σε λογικα watt.Ουτε καν 200..@load.

Για τα 4 αν φτασεις 150..θαυμα θα ειναι.

Κρατα και ενα 200αρι για καμμια 270χ :p...οποτε το system power του chroma ειναι καλη επιλογη:p

Link to comment
Share on other sites

έχω καταλήξει στα εξής:

Corsair RM450 (gold, fully modular) Ελλάδα (93,75 [MENTION=9976]vis[/MENTION]ionstudio.gr)

Be Quiet! Straight Power E9 480W CM (gold, semi modular) Ελλάδα (99,13 @ebw.gr)

CM V450S (gold, semi modular) - σύμφωνα με την CM δεν υποστηρίζεται το C7...

FSP Aurum Gold CM 550W (gold, semi modular) Ελλάδα (140,98 [MENTION=9976]vis[/MENTION]ionstudio.gr) [ame=http://www.amazon.co.uk/FSP-Series-Management-Gamers-Workstations/dp/B007C2R2P0/]Amazon.co.uk[/ame] (73,88 λίρες αλλά δε στέλνει το συγκεκριμένο στην Ελλάδα)

CM Silent Pro Gold 450W (gold, non-modular) Ελλάδα (87,33 [MENTION=9976]vis[/MENTION]ionstudio.gr)

Be Quiet! Straight Power E9 450W (gold, non-modular) Ελλάδα (80,58 @ebw.gr)

Be quiet! System Power 7 500w (silver, non-modular) Ελλάδα (59,77 @ebw.gr)

Be Quiet! Pure Power l8 430w (bronze, semi-modular) Ελλάδα (63,19 @ebw.gr)

Αν μου έχει ξεφύγει κάποια πρόταση, πείτε μου να διορθώσω στη λίστα. Τώρα σειρά έχει να βρω τη χαμηλότερη τιμή για κάθε ένα από τα τροφοδοτικά αυτά (είτε από Ελλάδα, είτε από εξωτερικό)

Link to comment
Share on other sites

FSP Aurum CM Series

FSP Europe - Fortron Source

ενδεικτικη τιμη..δε ξερω αν θα το βρεις αλλου φθηνοτερα

[ame=http://www.amazon.co.uk/FSP-Series-Management-Gamers-Workstations/dp/B007C2R2P0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1384165146&sr=8-1&keywords=fsp+aurum]FSP Aurum CM Series Gold 550M Cable Management Gold 80+ 550W For Gamers & Workstations: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

(δε παιρνω ορκο για haswell support).

Και το L8 παντως μια χαρα ειναι.

5% σε efficiency στα 100watt μεσο ορο, που θα απεχεις απο εκει οντας πιο κατω ειναι 5watt :p Οποτε και χρυσο να μη παρεις δε τρεχει και τιποτα ως προς τη καταναλωση τουλαχιστον.Θορυβο δεν κανει ουτως η αλλως.

Link to comment
Share on other sites

Λιστα υποστηριζομενων PSU για Haswell

The big Haswell PSU compatibility list - The Tech Report - Page 1

και για CORSAIR

Blog - Haswell compatibility with Corsair power supplies

δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν στο 100%, αλλα ειναι ενας μπουσουλας..!!

Link to comment
Share on other sites

Λιστα υποστηριζομενων PSU για Haswell

The big Haswell PSU compatibility list - The Tech Report - Page 1

καλό λινκ, το είχα βρει κι εγώ, αλλά καλύτερα να γράφουμε στο γούγλη τη μάρκα που μας ενδιαφέρει, μαζί με το haswell ready, ώστε να πάμε στη σχετική λίστα της κάθε εταιρίας ώστε να έχουμε τα τελευταία αποτελέσματα :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ευκολο αυτο που λες..!! ενα-ενα μοντελο ψαξιμο στο γουγλη...???

οταν καποιος ψαχνει για τροφοδοτικο, ειναι αρκετα χρονοβορο να βρεις, και καλο επωνυμο 80+, και να ειναι και συμβατο με HASWELL.

και εννοω, κυριως για εμας που δεν ξερουμε ποιες μαρκες - μοντελα PSU ειναι καλα (αυτα που λεμε "επωνυμα"!!), και ποια ειναι "μαπες"!

μια τετοια λιστα, παντα βοηθαει να περιορισεις τουλαχιστον τα μοντελα που δεν ειναι συμβατα, η που ισως προκαλεσουν προβλημα..!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.