Jump to content



Μητρική s1150 και αριθμός οθονών


iterator

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να φτιάξω καινούρια σύνθεση για επαγγελματική χρήση (κατασκευή ιστοσελίδων) και θέλω να ενώσω 4 οθόνες σε extended desktop.

Από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα η ενσωματωμένη καρτα γραφικών των i7 για s1150 υποστηρίζουν σίγουρα 2 οθόνες και μάλλον 3, αλλά πουθενά δε βρήκα κάτι για 4.

Οι οθόνες που θέλω να χρησιμοποιήσω είναι:

δυο Dell που θα αγοραστούν (είσοδοι DVI-D, DisplayPort)

μια Philips που έχω (είσοδος DVI-D)

μια τηλεόραση 32'' που έχω (είσοδος HDMI)

Υπάρχουν μητρικές που έχουν μια DVI, μια HDMI και μια DisplayPort. Μπορώ να ενώσω και τις δυο Dell στη DisplayPort (chaining) και συχρόνως και τις άλλες δυο;

Αν όχι μπορώ να πάρω για ξεχωριστή κάρτα γραφικών και να τη δουλέψω συγχρόνως με την ενσωματωμένη ωστέ να έχω δυο εξόδους από τη μητρική και δυο από την κάρτα γραφικών;

Αν δε μπορώ να κάνω τίποτα από τα παραπάνω ποιά λύση προτείνετε;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται.Μέχρι 3 οθόνες μπορείς να συνδέσεις με DVI,HDMI και DisplayPort ταυτόχρονα ή 3 οθόνες με DisplayPort σε chain mode.

Μετά πας σε κάτι τέτοιο χρησιμοποιώντας splitter,αλλά θα πρέπει και όλες οι οθόνες να είναι ίδιων χαρακτηριστικών.

hdx7.png

εδιτ: μπορείς να πάρεις και κάρτα για την τετάρτη οθόνη για να δουλέψει συγχρόνως με την ενσωματωμένη!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχεις δίκιο για τις 3 οθόνες maximum μέσω της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών των i7. Ψάχνοντας περαιτέρω το βρήκα και εγώ.

Η λύση που προτείνεις με splitter είναι πολύ καλή αν έχεις ίδιας ανάλυσης οθόνες αλλά δυστυχώς δεν ισχύει στην περίπτωση μου.

Όσο για την ξεχωριστή κάρτα γραφικών να δουλεύει συγχρόνως με την ενσωματωμένη βρήκα μόνο μια αναφορά σε ένα review των i7.

Σύμφωνα με αυτό θα δουλέψει αλλά έλεγε ότι το drag and drop μεταξύ οθονών δε δουλεύει, κάτι το οποίο μου φαίνεται πολύ παράξενο αλλά αν ισχύει δε μου κάνει.

Συγκεκριμένα λέει:

It is also interesting that Intel allows for operation of an onboard graphics at the same time with the dedicated graphics in a PCIe x16 slot. This way, the user can connect two monitors to the PCIe solution, and up to two more on the onboard graphics. Only drag-and-drop between monitors of different graphics solutions will not be possible.

Το link εδώ

Μια ακόμα λύση που σκέφτομαι είναι να μη χρησιμοποιήσω την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών των i7 και να πάρω μια ΑΤΙ που να μπορεί να οδηγήσει 4 οθόνες συγχρόνως όπως την SAPPHIRE HD 7790 1GB GDDR5 αλλά θα ήθελα να αποφύγω αυτό το έξοδο μιας και δε χρειάζομαι μια τόσο δυνατή κάρτα.

Τελευταία λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι αυτή των 2 ξεχωριστών καρτών να οδηγούν απο 2 οθόνες η καθεμιά. Έχω ήδη μια Nvidia 9800GT που κάθεται, οπότε μπορώ να πάρω άλλη μια φτηνή Nvidia.

Έχει κανείς αλήθεια 4 ή περισσότερες οθόνες και πως το κατάφερε;

Link to comment
Share on other sites

Η onboard κάρτα θα μπορεί να υποστηριξή max 3 διαφορειικές οθόνες, βάζοντας και την 9800gt που έχεις και αφού ρυθμίσης στο bios όπως εδώ Multiple monitors using outputs from GPU and motherboard? - Graphics Cards - Graphics & Displays.

πιστεύω θα μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

Αυτή την στιγμή δεν έχω τροφοδοτικό για να έκανα μια δοκιμή και να σου έδινα άμεσα κάποια απάντηση, μέχρι τέλος της εβδομάδας πιστεύω ότι θα έχω το τροφοδοτικό και θα μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα.

drag and drop μεταξύ οθονών δε δουλεύει
τι εννοείς?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Σύμφωνα με όσα διάβασα στο link που έδωσες μάλλον θα δουλέψουν οι 4 οθόνες συγχρόνως και θα μπορώ να συνδέσω και 5η αν θέλω ( 3 από τη μητρική και 2 από τη 9800GT )

Αν μπορείς να κάνεις δοκιμή ( υποθέτω ότι έχεις παρόμοιο hardware ) θα είναι ότι καλύτερο. Ευχαριστώ.

Όσο για το "drag and drop μεταξύ οθονών δε δουλεύει" δεν το εξήγησα σωστά.

Όπως το καταλαβαίνω μεταξύ οθονών που είναι συνδεδεμένες σε διαφορετικές κάρτες γραφικών δε μπορείς να μετακινήσεις παράθυρα. Κάτι που μου φαίνεται πολύ παράξενο αλλά αυτό γράφουν στο review που βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη δοκιμή αλλά δεν τα κατάφερα, asus vi hero / r9 280x

δοκίμασα με 2 οθόνες αλλά τίποτα, έρχονται σε διένεξη οι drivers της intel της onboard με τους amd της κάρτας γραφικών.

Μου βγάζει μήνυμα σφάλματος ότι λείπουν οι drivers της amd, τους ξανά περνάω πάλι τα ίδια.

Με nvidia κάρτα γραφικών μπορεί να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Σύμφωνα με όσα διάβασα στο link που έδωσες μάλλον θα δουλέψουν οι 4 οθόνες συγχρόνως και θα μπορώ να συνδέσω και 5η αν θέλω ( 3 από τη μητρική και 2 από τη 9800GT )

Αν μπορείς να κάνεις δοκιμή ( υποθέτω ότι έχεις παρόμοιο hardware ) θα είναι ότι καλύτερο. Ευχαριστώ.

Όσο για το "drag and drop μεταξύ οθονών δε δουλεύει" δεν το εξήγησα σωστά.

Όπως το καταλαβαίνω μεταξύ οθονών που είναι συνδεδεμένες σε διαφορετικές κάρτες γραφικών δε μπορείς να μετακινήσεις παράθυρα. Κάτι που μου φαίνεται πολύ παράξενο αλλά αυτό γράφουν στο review που βρήκα.

Στην παλιά GTX560 σε συνδυασμό με την intel hd 3000 είχα συνδέσει 4 οθόνες, 2 με dvi στην nv και άλλες 2 (dvi+vga) στην Intel συνολικά με 3 διαφορετικές αναλύσεις 2x 1920x1200 1x 1920x1080 και 1x 1680x1050. Δεν υπήρχε πρόβλημα με driver conflict. Δούλευε κανονικά σαν extended desktops στην κάθε οθόνη, και παράθυρα μετακινούσες μεταξύ τους και τα πάντα. Φυσικά δεν είναι ένα τεράστιο desktop όπως στο surround/eyefinity, αλλά δεν νομίζω ότι ψάχνεις αυτό.

Σαν default είχα την Nvidia, τόσο στο bios όσο και στα Windows (θέτεις σαν primary monitor το head1 της nvidia).

Και με AMD πρέπει να δουλεύει, αλλά δεν έχω παραπάνω από 2 monitor να το δοκιμάσω αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη δοκιμή idonthave. Μπορεί το αποτέλεσμα να ήταν απογοητευτικό αλλά μου αφήνεις ένα περιθώριο ότι με Nvidia μπορεί να δουλέψει το οποίο επιβεβαιώνει η εμπειρία του Larry.

Larry χτύπησες διάνα με την απάντηση σου. Θέλω να κάνω ακριβώς αυτό περιγράφεις και να το δουλέψω σε extended (καλά το κατάλαβες). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη δοκιμή idonthave. Μπορεί το αποτέλεσμα να ήταν απογοητευτικό αλλά μου αφήνεις ένα περιθώριο ότι με Nvidia μπορεί να δουλέψει το οποίο επιβεβαιώνει η εμπειρία του Larry.

Να σαι καλά :) τουλάχιστον με nvidia να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.