Jump to content



αγορα UPS


antonis

Recommended Posts

καλα, εγω ειπα τη γνωμη μου σαν επαγγελματιας τεχνικος που αντιμετωπιζει καθημερινα προβληματα σε πολυ πιο χειροτερα δικτυα απο αυτα της ΔΕΗ.

Τωρα αν θες να πεις οτι ξερεις καλυτερα, κανενα προβλημα, παντως ειδικα αφου υπαρχει προβλημα με συχνες διακοπες προσωπικα δε θα εβαζα κατι λιγοτερο απο online ups, και αν το προσεξες επειδη λες για χαμηλο budget ΟΛΟΙ σχεδον σου ειπαμε παρε used.

Καλυτερα μεταχειρισμενο και σωστο παρα καινουργιο και μαπα.

Κατα τ αλλα εμεις λεμε τη δικη μας γνωμη, δε μπορουμε να σου επιβαλλουμε τι θα αγορασεις.

...και περιμενε να σε σωσει απο υπερτασεις και πτωσεις τασεως ενα line interactive της πλακας...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
μανο το έχω 7 χρόνια και έλεγα να το αλλάξω γιατί εκτός το οτι θέλει μπαταρίες (50 ευρω) κάνει και ενα ηχο σαν ρελε αλλα το κάνει συχνά .

a) μπαταρίες 50 ?

σίγουρα φοράει 7αρες πάνω , και γω τις τσιμπάω από έναν ντόπιο εδώ στα 25 το ζευγάρι .

αν και στις αλλαγές βάζω τις 9αρες ... για να κρατάει παραπάνω και να μην κάνω ζημιά .

β) αυτό που λές , είναι (μάλλον) η ευαισθησία . προχθές ένας κολλητός (που μου βρίσκει τα apc) έφερε ένα apc με πρόβλημα , δεν κλείδωνε το ρελέ , και αλλάξαμε την ευαισθησία και το upc πάει μπάλα πάλι . Το δικό σου δεν ξέρω αν ρυθμίζεται .

Link to comment
Share on other sites

δες και τα fsp ...

EP 1000 για να ειμαι πιο ακριβης..

Επισης ..αν θες να πας σε πιο ακριβο και να αλλαζεις μονο μπαταριες δες και τα (λεμε τωρα)

VoltronicPower Galleon Tower 1KVA Online | Skroutz.gr

Παλι η fsp ειναι απο πισω..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω με το ζόρι 150 . με πολύ ζόρι όμως εχω να κανω και μια αναβάθμιση γιατι εχω θεμα με την μητρική . δεν μπορώ να διαθέσω περισσοτερα . δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είναι καλό ενα ups των 150 ευρω .δεν είμαι επαγγελματίας για να ξοδέψω ενα μισθό(που δεν εχω) σε ups

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε αντώνη , δεν είπαμε οτι δεν είναι καλο (και γω έχω ενα sweex 3+ χρονια) ,

αλλά.... αν σήμερα χρειαζόμουν και άλλο ups (4 εχω τωρα :p ) θα έψαχνα καλύτερα ενα apc 3ετίας .

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε μανο απλά ειναι δύσκολα τα πράγματα εχω 3 χρονια τωρα τραβιέμαι με το τροχαίο χωρίς δουλειά και τα έξοδα τρέχουν μετράω και το ευρώ που λένε

αυτό το fortron καλό φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Τα accupower μια χαρα ειναι.

Εχω ενα 5 χρονια.

Εχω φιλο που του παραγγειλα αλλο και το εχει 6 χρονια.τωρα αλλαξε μπαταριες και εγω περσι.

και σε αλλο φιλο που το εχει 1,5 χρονο κανενα προβλημα

Μια χαρα ποιοτητα εχουν και κανουν τη δουλεια

οποτε παρε το.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι. fan πάνω δεν έχει οπότε αθόρυβο. Δεν αναφέρει αν έχει AVR αλλά μικρό το κακό.

Αν η τάση από ΔΕΗ κάνει συχνά-πυκνά πτώσεις και υπερτάσεις τότε πριν το UPS μπορείς να βάλεις και κάποιο σταθεροποιητή τάσης μελλοντικά. Κοντά στα 500-1000VA σταθεροποιητής κοντά στο 25-30άρι θα βγει. Αν βάλεις και τύπου servo θα είναι κάνα 10€ παραπάνω αλλά θα έχεις σταθερή τάση στην εξοδό του εφόσον η τάση δικτύου είναι πάνω από μια ελάχιστη τιμή (νομίζω πάνω από 160V σου δίνει 230V σταθερά). Αν φύγεις κοντά στο 40-50άρι μπορείς να πάρεις και αρκετά VA σε σταθεροποιητή (π.χ. 1500-2000) ώστε να βάλεις εκτός από υπολογιστή και ότι άλλη ηλεκτρονικη συσκευή αξίας έχεις στο δωμάτιο που δεν ρουφάει πολύ ρεύμα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.