Jump to content



αγορα UPS


antonis

Recommended Posts

καλησπερα στο LAB θα φτιαξω νεο pc και επιδο το ups μου χαλασε θελω να παρω και ups

σκέφτομαι αυτο

Accupower Line Interactive UPS Eyeon 1000VA LCD | www.you.gr

το pc θα εχει

asus z87 plus c2

intel 4670k

8gb ram

SilverStone SST-ST60F-PS 600 watt

gtx 460

επίσης θα μπει πανω η οθονη η samsung 245b που είδα οτι καταναλώνει 100 Watt

θα ειναι οκ ?

το ups ειναι καλο ?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
και μπορούσα να ελέγξω ενδελεχώς την κατάσταση των μπαταριών του. Κατα τα άλλα APC rules :)

used apc ...

new batteries !

συμφέρει .. από τα κινέζικα που τα παίζουν στον 1 χρόνο .

Link to comment
Share on other sites

Και τα Εaton πρώην MGE είναι από τα καλά. Τα APC είναι κορυφαία αλλά τρελλά overprized.

Έχε ακόμα μερικά πραγματάκια κατά νου. Αρχικά ότι όσα έχουν ανεμιστήρα μπορεί να είναι θορυβώδες ακόμη και όταν δεν λειτουργεί η μπαταρία, ειδικά άμα πέφτεις σε τιμή. Αυτά που έχουν AVR είναι μια σκάλα πάνω σε προστασία όταν δεν χρησιμοποιούν μπαταρία. Και κοίτα και τι φοράει από μπαταρίες. Για 1000άρι σε VA λογικά τουλάχιστον 2x 12V @ 7Ah αν και έχω πετύχει UPS να διαφημίζονται σαν 800άρια με μία μόνο μπαταρία 12V @ 7Ah που είναι fail αν του βάλεις φορτίο.

Ακόμα αν πέσεις πολύ σε ποιότητα έχε κατά νου ότι η τάση που θα βγάζει όταν δουλέυει από την μπαταρία θα προσπαθεί να μοιάζει με ημιτονοειδή αλλά μπορεί να αποκλίνει αρκετά. Επίσης τα περισσότερα πλέον είναι line interactive οπότε με καλούς χρόνους αλλαγής σε μπαταρία αν γίνει η στραβή με ρεύμα. Δεν θα συνιστούσα εν έτη 2013 να πας σε standby UPS.

Καλά UPS μπορείς να πετύχεις και χωρίς να ξοδευτείς αλλά εκεί πας καρφωτός για μάρκα-μοντέλλο. Π.χ. το δικό μου είναι διαμάντι αλλά τα 600άρια της Mustek απλά μέτρια.

Link to comment
Share on other sites

το ups θα είναι line interactive σίγουρα . το θέμα είναι οτι

1ον δεν θέλω used

2ον δεν έχω χρήματα για APC γιατί αν ειχα ήξερα τι να πάρω

3ον ίσως με μεγάλο ζόρι να μπορέσω να πάρω το eaton 1000va

στην χειρότερη θα πάρω αυτό που έβαλα πριν το Accupower.

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε ... είχα πάρει ενα eaton .. με ανεμιστήρα, το ανεμιστηράκι δούλευε 100% ολη την ώρα, από το κουτί με πρόβλημα , μετά το άλλαξα με ενα sweex 1000αρι ... 3 χρόνια. παράπονο δεν είχα(και πέρασε πολλά..) στα 3 χρόνια νέες μπαταρίες (και λίγο πιο μεγάλες)και πάμε για άλλα τόσα.

Link to comment
Share on other sites

eaton παρε είναι της ίδιας αξιας με APC

απλα δεν καταλαβαινω γιατι πας στα 1000VA??? τι θα βαλεις πανω;

εγω εχω 600αρι με τροφοδοτικο 750watt 2 monitor , hi-fi , firewall, router και με κραταει και 5 λεπτα

ριξε τα VA και θα βρεις την τιμη που θες

eaton = APC (εχω ρωτήσει τεχνικό UPS ) απλα τα APC είναι ονομα κ τα πληρώνεις

Link to comment
Share on other sites

αν και λιγο δυσκολο, αλλα αν βρεις used ace η κανα καλο ιταλικο τσιμπα το. (δυσκολο βεβαια αλλα τωρα με την κριση βρισκεις τα πιο απιθανα πραγματα)

Αν οχι, used apc οπως λενε και τα παιδια ειναι οκ...

Αν δεν ...χμμμ προσωπικα απο το να εβαζα line interactive της πλακας θα προτιμουσα να μην εβαζα καθολου ups...

Στατιστικα εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να προκληθει βλαβη λογο μαπας ups παρα χωρις καθολου ups.

Αν παλι δε θες δευτερο χερι και θες ντε και καλα να κινηθεις στα 150 ευρω αφαιρεσε το ups απο τη λιστα και βαλε ενα σταθεροποιητη τασης ace η αντιστοιχο (ηλεκτρονικο η στη χειροτερη με μοτερ οχι με ρελεδακια)

Link to comment
Share on other sites

παλικάρια εδώ στο νησί το ρεύμα κόβεται συχνά και δεν θέλω το πισι να κλείνει ανα 5 λεπτά επίσης έχουμε θέμα με υπερτάσεις και πτώσεις τασεως . ιδικά πτώσεις τασεως τώρα το χειμώνα έχουμε κάθε μέρα . οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω χωρίς ups .

δεν μπορώ να σας καταλάβω καθόλου διλαδι η τα σκάμε και βάζουμε ups 300 euro η αφήνουμε το πισι στο έλεος της ΔΕΗ . να κάθομαι και να χάνω δουλειά επειδή της ήρθε της δεη να κόψει το ρεύμα επειδή έπιασε βροχή η έπιασε αέρας ?

δεν έχω 300 ούτε 200 150 με το ζόρι έχω . 7 χρόνια τώρα είχα ένα KEBO 1000VA και δεν είχα κανένα πρόβλημα .

αυτό εδώ είχα

http://www.skroutz.gr/s/296932/Kebo-UPS-1000CL.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.