Jump to content



(Acer Aspire 8920) το γομαράκι κάνει νερά;


Delijohn

Recommended Posts

Μου έφεραν τη συγκεκριμένη laptopάααααααααααααρα (18.4'') με 2 προβλήματα.

α) Μια ανοίγει κανονικά τα windows, μια κολλάει στο φόρτωμα και βγάζει bsod με το κλασσικό "page fault in nonpaged area". Ανοίγει σε safe mode. Προσπάθησα repair και δεν γίνεται τίποτα. Έκανα και system restore πάλι τίποτα. Δοκίμασα και sfc /scannow και πάλι τίποτα. Δεν θέλω να κάνω format και θέλω να διορθώσω κάπως την "εγκατάσταση".

β) Όταν ανοίγει κανονικά μια στο τόσο ή ακόμη κι όταν το έχω στο safe mode, δεν μένει ανοιχτό για πολύ ώρα. Δεν είναι συγκεκριμένη ώρα αλλά όποτε του έρθει κλείνει.

Έτρεξα prime και furmark αλλά από θερμοκρασίες είναι εντάξει. Στον event viewer είδα πως απλά χάνει το ρεύμα και κλείνει χωρίς λόγο. Δεν κάνει restart δηλαδή, αλλά κάνει τσαφ κλείνει και ανοίγει ξανά. Πότε το πιάνει και μένει ανοιχτό βράδια ολόκληρα και σήμερα π.χ. από το πρωί έχει ανοιγοκλείσει 6 φορές. Η μπαταρία εν τω μεταξύ δεν κρατάει καθόλου κι επειδή μπορεί να προκαλούσε θέμα, την έβγαλα και παίζει καρφωτά στο ρεύμα.

Σημείωση: το βύσμα του ρεύματος είναι μια χαρά και δεν "παίζει" στην είσοδο.

Τι στο καλό κάνω κι από πού ξεκινάω; :...:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ιός ή κάτι τέτοιο δεν είναι γιατί το pc έχει τσεκαριστεί με eset 7 και malwarebytes.

Οκ, το βάζω μπρος κι αυτό. Αν και φοβάμαι πως τώρα που άνοιξε για τα καλά, δεν θα κλείνει πάλι. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα δεν "σκάει", θα σου δώσω το πρώτο που έβγαζε, που μου το έστειλε η ιδιοκτήτριά του πριν μου το φέρει εδώ.

(έχει φάει το πρώτο γράμμα η χαζούλα, σόρρυ τώρα το είδα)

fbkd.png

Link to comment
Share on other sites

Το em008_64 είναι module του Εset Smart Security ή Antivirus...

Μπορείς να κάνεις search αρχικά με keyword το "em008_64.dat bsod"

Aν θές, δοκιμαστικά , απενεργοποίησε το ESET κάνοντας boot, για να δείς αν και σε πόση ώρα θα στο κάνει...

Εναλλακτικά , δες αν συμπίπτουν οι ώρες του bsod με τις ώρες του eset scan/update.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς άρχισε πάλι τα ανοιγοκλεισίματα δίχως λόγο κι αιτία.

Θετικό που βρέθηκε ότι είναι μέρος του eset αυτό το αρχείο, μα αν δεν σταματήσει, δεν βλέπω κ να το φτιάχνω. Τρώει την μπλε οθόνη πριν μπει καν στα windows.

Δοκίμασα και με linux livecd και τίποτα, έφαγε κλείσιμο στο 2ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με linux livecd και τίποτα, έφαγε κλείσιμο στο 2ωρο.

Άρα δεν είναι το Eset, κάτι άλλο φταίει, προσανατιλίσου στο BSOD 0x00000050 απλά...:rubik:

Η κάρτα γραφικών είπες ότι είναι κομπλέ από θερμοκρασίες ?

Κανα πρόσφατο update ? Θυμάται η ιδιοκτήτρια τίποτα τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

μπα τίποτα από update...

και θερμοκρασίες τίποτα το τρομερό. Σε idle έχει 28 βαθμούς μέσα και όταν έτρεξα prime και furmark δεν πήγε κανένα σημείο πάνω από 58.

Τώρα έχει ανάψει και δεν σβήνει με τπτ. Της είπα να τον κρατήσει έτσι όπως είναι για όσο αντέχει. :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.