Jump to content



bulk toner και laser εκτυπωτης


makio

Recommended Posts

εχω εναν παλιο laser (tally genicom 8008)

ειναι καμποσο καιρο σε αχρηστια μιας και τα αναλωσιμα του ειναι πανακριβα

τα τονερ του γεμιζουν πανευκολα αλλα ακομα και το χυμα (μπουκαλι) ειναι ακριβοτερα απο αλλων

τελικα εχουν τοση διαφορα μεταξυ τους ωστε πρεπει να αγορασω το ακριβες συμβατο τονερ/σκονη ή να παρω καποιο χυμα φθηνο που θα βρω?

αυτο βεβαια με την προυποθεση οτι δεν μ ενδιαφερει η ποιοτητα τοσο...

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω θα πρέπει να βρεις την αναλογία σιδήρου - μελανιού για τον εκτυπωτή σου. Περισσότερος σίδηρος θα το βγάζει μαύρο, λιγότερος ξεθωριασμένο. Μπορείς να κάνεις δοκιμές με άλλα τόνερ, απλά θα πρέπει να έχεις καθαρίσει όλο το σύστημα πολύ καλά για να μην ανακατέψεις διαφορετικά τόνερ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
τα τονερ του γεμιζουν πανευκολα αλλα ακομα και το χυμα (μπουκαλι) ειναι ακριβοτερα απο αλλων

τελικα εχουν τοση διαφορα μεταξυ τους ωστε πρεπει να αγορασω το ακριβες συμβατο τονερ/σκονη ή να παρω καποιο χυμα φθηνο που θα βρω?

Ναι έχουν διαφορά, και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε άλλο σε έναν εκτυπωτή. Σπάνια ένα διαφορετικό σετ δουλεύει σε άλλον εκτυπωτή, ειδικά στους έγχρωμους laser. Αυτό γιατί οι φυσικοχημικές ιδιότητες είναι διαφορετικές (ευκολία ηλεκτροστατικής φόρτισης, πόσο εύκολα ρέει, είδος χημικής σύστασης).

Τι τιμή σου είπαν, γύρω στα 40€? Είναι σχετικά μεγάλης χωρητικότητας τα toner cartridge αυτού του εκτυπωτή.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω για την ενημερωση !

παντως ο tally genicom 8008 ειναι πανομοιοτυπος με τον lexmark c500 (c500dn κλπ)

εδω<

θα δω μηπως βρω απο ebay...

(τιμη μου ειπαν περ. 60 για επαναγεμισμενα και 55 ανα μπουκαλι 120 γρ.)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.