Jump to content



another Νεο pc θέμα


shattered

Recommended Posts

καλησπέρα στο forum...μετά από σχεδόν 5 έτη που το pc της υπογραφής με ακολουθά πιστό(με μικρές επεμβάσεις) ήρθε η ώρα για αναβάθμιση...

ο υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για 1080p gaming και μερικές cad εργασίες(όσα χρειάζομαι στην σχολή προς το παρόν)

αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος το παρακάτω σύστημα βγαίνει στα ~1000ευρώ στην Ελλάδα όπου είναι και το budget

cpu: i5-4670k

ram : 16gb 2133mhz+

hdd: wd 1 tb red (για αποθήκη, για o/s ο υπάρχων samsung 830 256gb)

psu: 650-700w (κάτι στο στύλ coolermaster v700-corsair rm650)

gpu: μάλλον σε 7970/r9 280x (υπέρβαση r9 290 αλλά εκεί πρέπει να υπολογίζω και custom cooling και ξεφεύγει το θέμα)

mobo : z87 αλλά πιο? (120-140 ευρώ)( η μόνη προυπόθεση είναι να έχει χώρο να κουμπώσει η creative x-fi titanium pci-e x1 που έχω δίχως να ενοχλεί gpu)

cpu cooler: έχω ήδη ένα akasa nero αλλά δεν ξέρω πόσο αντέχει τα haswell.. (η αλήθεια είναι ότι γλυκοκοιτάω κάτι nh-u14s και bequiet dark rock pro)

case δεν νομίζω να αλλάξω(δηλαδή αν βάλω κάτι extra προτιμώ ips monitor από το tn που ζω τώρα)

overclocking γενικά θα γίνει αλλά ήπια πράγματα(ότι έκανα και στον q6600 δηλαδή το πολύ +0,1/,15 volts ή τελευταία 3ghz @stock(1.22))

ιδεές/προτάσεις(για το mobo κυρίως)?

γενικά είμαι ανοικτός και σε ένα fx8320+990fx amd σύστημα(λίγο με φρενάρουν τα σχόλια που ακούω για τον sata controller σε σχέση με τον intel και λίγο η κατανάλωση-θα με ενδιέφεραν σχόλια από χρήστες αυτής της πλατφόρμας)

σας ευχαριστώ όλους όσους σπαταλήσανε χρόνο για να διαβάσουν αυτό το post και άλλο τόσο όσους απαντήσουν προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Η σύνθεση είναι ωραία, τώρα για την μητρική δες για

Asrock Z87 Extreme4 και την κάρτα ήχου την κουμπώνεις στη θύρα πάνω από την κάρτα γραφικών

Asrock Z87 Extreme4 | Skroutz.gr

ASROCK Z87 EXTREME4 RETAIL - -

ή Asrock Z87 Pro4

Asrock Z87 Pro4 | Skroutz.gr

ASROCK Z87 PRO4 RETAIL - -

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.