Jump to content



Aγορά Cpu+Gpu για FSX


AccelDrag

Recommended Posts

Και ενα 3570k με μια φτηνη motherboard αμα βρεις μεταχειρισμενο , δεν θα έχεις θέμα . Εγω που τον έχω, clockarei 4,2ghz με stock ρευμα και μεχρι τα 4,5 με πολυ λιγο εξτρα ρευμα (Απο εκει και περα θελει φίλο μεσα στην ΔΕΗ ) . Και δεν εχει βρεθει game ως τωρα που να κωλωσει . Βεβαια είναι και 1 χρονο pc....

Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα σύστημα με περίπου τα ίδια addons Που θέλω εγώ (REX 2.0 κτλπ.) ο μαμά σερνόταν πραγματικά...και το παλικάρι το προσέχει το σύστημα του.

Τελικά με βλέπω με 4670k και Gigabyte Z87x-UD3H για να μην το πολυκουράζω...ήδη ασχολούμαι 3 μήνες με το θέμα...ευχαριστώ πάντως για το input, ευπρόσδεκτες οι συμβουλές απο συν-fsx-ιστές :jump1:

Νά σαι καλά. Ο 4670κ είναι μιά άριστη επιλογή με πολύ δυνατές single core επιδόσεις, που τις χρειάζεται το FSX. Εφόσον όμως θα πάς στο socket 1150 και θα δώσεις 210€+ για τον επεξεργαστή, γιατί να μην δώσεις 30-40€ παραπάνω για τον 4770κ ελαφρώς μεταχειρισμένο; Αν είναι βέβαια θέμα τα παραπάνω €, πάω πάσο. Η Gigabyte είναι καλή μητρική για ελαφρύ OC'ing, όχι για extreme πραγματα. Πιστεύω ότι θα κάνεις την δουλειά σου πάντως, αν πας μέχρι 4,4 - 4,5GHz.

Μια σκέψη γενικότερα για επεξεργαστή αυτόν τον καιρό είναι νομίζω και ο 4820κ, αν και πολύ πιό αδύναμος από τους επεξεργαστές που ανέφερα, αλλά με την προοπτική του νεώτερου socket. Δεν ξέρω αν το HT μπορεί κάποια στιγμή να χρησμοποιηθεί στην εξομοίωση, κυρίως από την μεριά του X-Plane μιλάω (FSX και P3D με τίποτα), αλλά έχει μεγάλη L3 Cache memory και από την άλλη, οι καλύτεροι επεξεργαστές του Socket όπως ο 4930κ έχω την εντύπωση ότι σύντομα θα πωλούνται αρκετά φθηνότερα από την στιγμή που το νέο socket που σχεδιάζει η Intel, το 2011-3 δεν θα είναι συμβατό προς τα πίσω από ό,τι μαθαίνω. Χωράει συζήτηση εδώ...

Τα ξεναλέμε. Μέχρι τότε... :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.