Jump to content



Αγορά νέου PSU 700watt, πιο αξίζει?


PurpleNinja

Recommended Posts

To PSU μου LC POWER LC8700 Hyperion V2.2 700W τα έφτυσε, τη μου συστήνετε να πάρω τώρα με βάση το μηχάνημα που έχω στην υπογραφή μου που σιγά, σιγά θα αρχίσω να το αναβαθμίζω(ελπίζω:yawn:)? Μέχρι 100 ευρώ αξίζει να ξαναδώσω τόσα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης ότι καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις ένα σωστό τροφοδοτικό >600w και να σου μείνει αν κάνεις και αναβάθμιση.Εγώ μιά φορά τα έσκασα για pc power & cooling πριν από πέντε χρόνια και ακόμα δουλεύει άψογα.Ίσως απτα λίγα κομμάτια του hardware που έχουμε που αξίζουν τα λεφτά τους.Τώρα απ'την άλλη αν δεν σκέφτεσαι αναβάθμιση (έστω και μικρή) όπως λένε και τα παιδιά και με ένα 450άρι απλό-φτηνό είσαι μια χαρά για το υπάρχον σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης ότι καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις ένα σωστό τροφοδοτικό >600w και να σου μείνει αν κάνεις και αναβάθμιση.Εγώ μιά φορά τα έσκασα για pc power & cooling πριν από πέντε χρόνια και ακόμα δουλεύει άψογα.Ίσως απτα λίγα κομμάτια του hardware που έχουμε που αξίζουν τα λεφτά τους.Τώρα απ'την άλλη αν δεν σκέφτεσαι αναβάθμιση (έστω και μικρή) όπως λένε και τα παιδιά και με ένα 450άρι απλό-φτηνό είσαι μια χαρά για το υπάρχον σύστημα.

Εαν κάνω αναβάθμιση θα βάλω μια πιο καλή κάρτα γραφικών 200-300 ευρώ, ένα cpu intel 4πυρινο (μέχρι 250 ευρώ) ή amd 8πυρινο (200-300 ευρώ), ένα hdd, ένα dvd ή bluray rec και κανα 8gb ram με μια οθόνη. O.C. (χωρίς κινδύνους) άξιζε με τετοιο σύστημα? Τι τροφοδοτικό θα χρειαζόμουν? ?

Link to comment
Share on other sites

Πάλι με 700άρι είσαι κομπλέ. Αν δεν πας σε SLI ή Crossfire με 2 ή 3 κάρτες γραφικών με καλό 600άρι ή 700άρι είσαι super. Το δικό μου σύστημα για να κατανάβεις σε full load είναι στα 300-350W. Η κάρτα γραφικών μου σαν κατανάλωση είναι στα ίδια πάνω κάτω με την σειρά 7 (760)

Link to comment
Share on other sites

rm 750(channel well technologies 80+gold)

v700 (seasonic 80+gold)

full modular και τα 2 προτιμώ λίγο παραπάνω το v700 λόγω seasonic..υψηλής ποιότητας και τα 2

cx 750(channel well technologies 80+bronze)

και xfx core edition 750w (seasonic 80+bronze)

ας πούμε ότι είναι ένα σκαλί κάτω από τα πρώτα 2 και σε χαρακτηριστικά(efficiency, δεν είναι modular) αλλά είναι ποιοτικές κατασκευές

σε περίπτωση αναβάθμισης σε καλύπτουν όλα αρκεί να πας σε μία κάρτα γραφικών..

αν έχεις τα χρήματα πας σε rm750/v700

Link to comment
Share on other sites

rm 750(channel well technologies 80+gold)

v700 (seasonic 80+gold)

full modular και τα 2 προτιμώ λίγο παραπάνω το v700 λόγω seasonic..υψηλής ποιότητας και τα 2

cx 750(channel well technologies 80+bronze)

και xfx core edition 750w (seasonic 80+bronze)

ας πούμε ότι είναι ένα σκαλί κάτω από τα πρώτα 2 και σε χαρακτηριστικά(efficiency, δεν είναι modular) αλλά είναι ποιοτικές κατασκευές

σε περίπτωση αναβάθμισης σε καλύπτουν όλα αρκεί να πας σε μία κάρτα γραφικών..

αν έχεις τα χρήματα πας σε rm750/v700

όλοι μιλάνε για seasonic πιο έμπιστα οπότε λέω να πάω προς τα εκεί... cooler master psu 700w rs700-afbag1

περί κάρτας.. μολις βρω ξανά λεφτά θα αναβαθμίσω κάρτα/οθόνη . μεχρι τότε θα αρκεστώ να έχω την GeForce 6600 GT

Link to comment
Share on other sites

ωπα..Corsair Power Supply 750W ATX 24 pin RM750 CP-9020055-EU Active-PFC Retail/5 χρονια Εγγύηση

COOLERMASTER RS-700-AFBA-G1 V700 700W PSU /2 χρονια Εγγύηση

:hm:

βρήκα και αλλον με 5 χρονια για cm τι παίζει με τις εγγυήσεις?

Με κλειστά μάτια το CoolerMaster. Δες τα review του crmaris και του jonnyguru.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.