Jump to content



πρόβλημα (πιθανόν?!?!) με καρτα γραφικων.


Incredible

Recommended Posts

Την Καλημέρα μου στο φορουμ.

κάποιες φόρες παρατηρώ ένα τρεμοπαιγμα στο λευκό χρώμα.

πχ στο φεισμπουκ όταν σκρολαρω στην αρχική, τα λευκά πλαίσια αριστερά και δεξιά των δημοσιεύσεων που εμφανίζονται, τρεμοπαίζουν ανάμεσα στο λευκό και σε ένα πολύ ανοιχτό μπλε. περίεργο είναι ότι το κάνει όταν περνάω απο καποια φωτογραφία και όχι στα άπλα κείμενα.

Αρχικά λέω, του φεισμπουκ κόλπα θα ναι, άλλα το χω δει και όταν διάβαζα αρχεία κείμενου καθώς και σε ένα ακόμα πρόγραμμα. το φαινόμενο αυτό όμως που συμβαίνει σχετικά σπάνια στα δυο τελευταία.

Δε μπορώ να πω ότι είναι ενοχλητικο αλλά απλά θέλω να λειτουργούν όλα σωστά.

το συστημα ειναι της υπογραφης και η οθονη η lgM2352

Link to comment
Share on other sites

Την Καλημέρα μου στο φορουμ.

κάποιες φόρες παρατηρώ ένα τρεμοπαιγμα στο λευκό χρώμα.

πχ στο φεισμπουκ όταν σκρολαρω στην αρχική, τα λευκά πλαίσια αριστερά και δεξιά των δημοσιεύσεων που εμφανίζονται, τρεμοπαίζουν ανάμεσα στο λευκό και σε ένα πολύ ανοιχτό μπλε. περίεργο είναι ότι το κάνει όταν περνάω απο καποια φωτογραφία και όχι στα άπλα κείμενα.

Αρχικά λέω, του φεισμπουκ κόλπα θα ναι, άλλα το χω δει και όταν διάβαζα αρχεία κείμενου καθώς και σε ένα ακόμα πρόγραμμα. το φαινόμενο αυτό όμως που συμβαίνει σχετικά σπάνια στα δυο τελευταία.

Δε μπορώ να πω ότι είναι ενοχλητικο αλλά απλά θέλω να λειτουργούν όλα σωστά.

το συστημα ειναι της υπογραφης και η οθονη η lgM2352

Δοκίμασε άλλο καλώδιο.. όχι μόνο κάποιο άλλο αλλά και διαφορετικού τύπου αν γίνεται (πχ. HDMI/DVI/VGA).

Μπορεί το καλώδιο να είναι προβληματικό ή ακόμα και η θύρα ( έχει τύχει να είναι και η γείωση της πρίζας τροφοδοσίας)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ή άλλη οθόνη, ή άλλη κάρτα για να διαπιστώσεις ποιό έχει το πρόβλημα.

δοκίμασα με την onboard κάρτα και είχα πάλι το ίδιο θέμα (ίσος και πιο εντονο?!?)

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν είναι η VGA. Υπάρχει πιθανότητα να είναι το ρεύμα σου. Δοκίμασε άλλη πρίζα/καλώδιο.

αυτό να σου πω τη αλήθεια το φοβάμαι γιατί γενικά παρατηρώ διάφορα περίεργα στα ηλεκτρικά του σπιτιού.

πχ όταν ανοιγοκλείνω τον διακόπτη του μπάνιου χάνεται στιγμιαία το σήμα στην οθόνη και επανέρχεται πάλι.

δοκιμασα αλλη πριζα αλλα δεν εχω και πολλές επιλογές καθώς ειναι πολυ μικρος ο χωρος (φοιτητοσπιτο :) )

Το καλοκαίρι είχα πάρει και μια προστασία απ αυτές που βάζουν στην πρίζα με 10ε άλλα δεν είδα βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου το φοιτητόσπιτο πάντως όταν είχα τσεκάρει μια πρίζα γιατί δεν την εμπιστευόμουν βρήκα τον προηγούμενο να έχει κάνει αλχημείες και να έχει συνδέσει την γείωση στην επιστροφή και την επιστροφή στην γείωση. Η τηλεόραση που είχε σύνδέσει στα γρήγορα-γρήγορα ο πατέρας μου πάνω στην πρίζα έδειχνε να δουλεύει κανονικά.

Αν έχεις γνώσεις τσέκαρε την πρίζα να δεις τι παίζει. Τώρα ότι προστασία να βάλεις αν έχει πρόβλημα η γείωση δεν πρόκειται να λυθεί. Από την άλλη η λέξη "μπαλαντέζα" μου έρχεται στο μυαλό. Δεν μπορεί το σπίτι να έχει όλες και όλες 2 πρίζες :p

Link to comment
Share on other sites

τελικά ο ένοχος ήταν το tv-monitor.

εχει μια λειτουργιά "super energy saving" την οποια απενεργοποιησα και λύθηκε το προβλημα :)

τωρα για ups σε τι χρήματα πρέπει παίξω; βέβαια ενδέχεται στους επόμενους μήνες να μετακομίσω οπότε μπορεί να μην ασχοληθώ καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

αν την εχεις με D-Sub καλωδιο, θα σου ελεγα να το αλλαξεις και να την συνδεσεις με HDMI παντως...!!!

αφου λυθηκε το θεμα οκ..!!

με hdmi ειμαι. νομίζω όμως ότι η μονη διαφορά τους είναι ότι το hdmi μεταφέρει και ήχο.

Link to comment
Share on other sites

με hdmi ειμαι. νομίζω όμως ότι η μονη διαφορά τους είναι ότι το hdmi μεταφέρει και ήχο.

παραλιγο...!!

D-Sub = αναλογικη συνδεση

DVI = ψηφιακη συνδεση εικονας

HDMI = ψηφιακη συνδεση εικονας + ηχου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.