Jump to content



κρασαρισματα/κολλημα Η/Υ σε gaming


vbatsigr

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Προσφατα "ολοκληρωσα" (σχετικα) την αναβαθμιση μου η οποια ειναι

mobo: asus M5A99FX PRO R2.0

cpu: AMD FX 8350

RAM: PNY 4gb

VGA: AMD R9 290 (οχι x)

OCZ agility 3 (απο το παλιο μου συστημα)

PSU: Seasonic 650w (επισης απο το παλιο συστημα)

windows 8.1 (fresh install μολις εβαλα την vga)

Το λοιπον.. Μονο οταν παιζω games (bf4 κ αλλα παρομοιως απαιτητικα games) σε καποια φαση μαυριζει η οθονη και απλα κολλει το συστημα. Δηλαδη δε λειτουργει τιποτα, ουτε keyboard ουτε τιποτα. Μονο με ρεσταρτ ξεκολλαει παλι.

Η σκεψη μου? Δε φτανει το τροφοδοτικο για το τερας την R9 290.. Αλλα επειδη δεν εχω την πολυτελεια να εχω... γνωστους με καλυτερα τροφοτικα να δανειστω ( :p ), θελω και μερικες ακομα γνωμες πριν παω να αγορασω καινουριο και δε μου "χρειαζεται" στην τελικη...

Any opinions?

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε λιγο στο νετ να δεις ποση ραμ καταναλωνουν τα απαιτητικα παιχνιδια.

Για τροφοδοτικο δεν νομιζω γιατι αν υποθεσω οτι ειναι 80% τα 650 --> γινονται 520 καθαρα οπου αν αφερεσουμε 130 για τον cpuμενουν 390 που ειναι υπερ αρκετα

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Δε το σκεφτηκα για Ram η αληθεια ειναι αλλα οπως το θετεις..

Βεβαια τα 4gb ειναι δανεικα απο φιλο μεχρι να παρω ενα κιτακι 16αρι μεσα στα Χριστουγεννα οποτε με κανεις να χαιρομαι γιατι οι RAM ηταν στο προγραμμα ουτος ή αλλως, ενω κανα τροφοδοτικο θα ηταν "εκτακτη εισφορα" :p

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε μια το bf 4 ολα low και δες μια την ram σου

Κατεβασε afterburner πηγαινε στα settings και βαλε να νλεπεις την ραμ της καρτας γραφηκων σου και ρη ραμ ρου συστηματος

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε μια το bf 4 ολα low και δες μια την ram σου

Κατεβασε afterburner πηγαινε στα settings και βαλε να νλεπεις την ραμ της καρτας γραφηκων σου και ρη ραμ ρου συστηματος

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Σ'ευχαριστω!

Θα το δοκιμασω το βραδυ που θα επιστρεψω απο τη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
άσχετο,αλλά τι είναι το afterburner?

Προγραμμα της MSI το οποιο κανει λιγο απ'ολα, monitoring ram, cpu, gpu, fan speeds, overclocking στην gpu, video capturing κλπ

By the way το προβλημα μου συνεχιζεται και σε παιχνιδια τυπου TERA το οποιο επαιζα στο παλιο μου pc και με 2gb ram χωρις να εχω το συγκεκριμενο προβλημα. RAM θα αγοραστει μεσα στα χριστουγεννα μεν ουτος ή αλλως αλλα δε ξερω αν κατι για κατι τετοιο ευθυνεται αυτο και μονο.. Να συμπληρωσω κατι που παρατηρησα μολις χθες. Αν παιζω bf4 πχ σε window mode ultra settigns δεν εχω το προβλημα αυτο.

*EDIT*

Ακυρο και σε window mode το κανει :p

Link to comment
Share on other sites

Τρεξε man κανενα prime95

Αν σου πεταξει error η κρασαρει κλπ κοιταμε για σταθεροποιηση cpu και τις ram

Ram κανουμε check με memtest

Επισης να πω οτι ενα συστημα με μονο στικακι ραμ ειναι λιγο unstable

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Το cpu to εχεις κλοκαρισμενο ή στοκ μορφη(ρευμα-τουρμπο)?Η ραμ σου που ειναι εκτος απο υπερβολικα λιγη σε τι ταχητυτες δουλευουν ''μαμα'' και εσυ που τις εχεις βαλει?Απο θερμοκρασιες τι εχει το μενου?:yawn:

Αν και πιο πολυ μου κανει για μπερδεμα του τουρμπο mod με την motherboard.

Link to comment
Share on other sites

Λογω της μικρης ποσοτητας μνημης που εχεις θα εχεις stuttering μεσα στο παιχνιδι...οχι ομως restart...

Νομιζω οτι το προβλημα σου ειναι κατα πασα πιθανοτητα λογω θερμοκρασιας CPU η GPU...

Επισης το bf4 ειναι γνωστο για τα προβληματα που εχει κατεβασε ολα τα update του και επισης ψαξε για καποια fix που υπαρχουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και Χρονια πολλα!

News update στο θεμα, ετσι ενημερωτικα τουλαχιστον.

Απο την στιγμη που εβαλα τους νεους drivers 13.12, δεν εχω κανενα προβλημα! Ουτε κρασαρισματα ουτε τιποτα. Οποτε προφανως κατι επαιζε με τους 13.11 beta ή δεν εγινε σωστη τους εγκατασταση?

Anyway τους 13.12 τους εβαλα με πληρη απεγκατασταση των παλιων και ειμαι μια χαρα σταθερος μεχρι τωρα..

Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Και μετά σου λένε ότι λύθηκαν τα προβλήματα με τους drivers της AMD... Μωρέ Nvidia και πάλι Nvidia...

σχεδον 2 χρονια απο την αγορα τισ 6870 , ποτε μα ποτε δεν αντιμετοπισα ουτε ΕΝΑ προβλημα σε παιχνιδι που να οφειλεται στουσ οδηγουσ τησ καρτασ!!

ολλα ρολοι!!

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει καινουρια καρτα η 290, beta drivers οι 13.11, σε καποιους θα τυχαινε και κατι (οπως σε μενα). Δεν ειναι απαραιτητο να τυχει σε ολους..

Και εμενα η 5770 που ειχα πριν δεν εχει κανενα προβλημα ποτε με drivers ... ωσπου να παραδωσει πνευμα :p

Βεβαια μου εχει παραδωσει πνευμα και μια 8800 Gts οποτε ειμαστε -even- :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.