Jump to content



Αγορά cpu-mobo-ram


balboagr

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ.Ήρθε ο καιρός ν'αλλάξω κάποια parts που είχα απο το pc της υπογραφής.

cpu: intel core 2 duo E7300 2.66Ghz

mobo: g41-m combo s775

ram: corsair 2x2gb ddr3 1333Mhz

LoL, ταινίες,μουσική, άντε και κανα game εάν το σκεφτώ.

Διαθέτω έως 150 ευρώ.

Αυτά που θέλω να έχω με τα καινούργια parts είναι:

1: Να έχω max fps 90-160 όπως είχα.

2: Να μπορώ άνετα να τρέχω το LoL,μουσική και να κατεβάζω.

3: Να μην κάνει πολύ θόρυβο *Η ψύκτρα που είχα ήταν στις 2200-2400 στροφές*

4: Να έχω καλές θερμοκρασίες.

Έχω την amd radeon hd 6670 ddr3 2gb και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος για την χρήση που την θέλω.

Με αυτά που πούλησα και τα υπόλοιπα στην υπογραφή μου είχα παίξει μέχρι και batman origins σε 1280x1024 σε medium-high γραφικά και κάποια άλλα games εκτός απο lol.

Μπορεί κάποιος να μπει στον κόπο να μου βγάλει μια προσφορά επειδή έρχονται γιορτές και θέλω να το στήσω?

Ευχαριστώ πολύ.

Φιλικα Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σκληρό έχω και κουτί. Τροφοδοτικό έχω άλλο 550W και μου λείπει cpu-mobo-ram. Για την χρήση που το θέλω ύπαρχει κάτι σε αυτά τα χρήματα η όχι? Απλά θέλω να είναι καλύτερα σε σχέση με τα προηγούμενα δηλαδή είχα:

Cpu: core 2 duo E7300

Mobo: Gigabyte g41-m combo

Ram 2x2gb ddr3 1333mhz

Δυστηχώς δεν υπάρχουν περισσότερα φράγκα διαφορετικά θα διάλεγα κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτα που διαθετεις και αυτα που θες...ισως να βολεψει να πας σε apu.

fm2+ μητρικη(πχ) + 5800Κ

και αν δε σε παιρνει για μνημες ..κρατας τις παλιες εφοσον ειναι δδρ3 και κανεις και Xfire με την 6670 και την 7660d.

Aλλα περιμενε κανεναν ακομα στο θεμα amd..

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές apu δηλαδή? Μνήμες τις έδωσα αλλά σκέφτομαι να πάρω και μεταχειρισμένες στην χειρότερη. Παραπάνω πληροφορίες περί αυτού που ανέφερες εσύ και ο Μοκού θα με βοηθλησουν

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλεις μπορείς βάλεις. Στα χρήματα που έχεις ορίσει νομίζω είναι ο καλύτερος συνδυασμός.

Σε amd 4νο

AMD A8-6600K AMD A8-6600K Box | Skroutz.gr 95e

AMD A8-5600K AMD A8-5600K Box | Skroutz.gr ~87e

μητρική fm2a88

fm2a88 - Μητρικές Κάρτες | Skroutz.gr

υπολόγισε περίπου 30e με 35e παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

apu για την amd οταν στον επεξεργαστη εχεις και το κυκλωμα για τα γραφικα.

Kοινως η 7760d ειναι στον cpu.

Richland μη πολυκοιτας αν στραφεις εκει..(η "6" σειρα).Ειναι "ακριβη" χωρις να προσφερει κατι το ιδιαιτερο.

Ο 5800Κ ειναι στα 100€.

Φμ2+ ειναι ολοκαινουριο socket και ουδεμια σχεση με τα am3+ που μαλλον σε μπερδεψαν.

ΠΑντως τα 150€ ειναι δυσκολα παντως οπως και να εχει για οπου και να στραφεις..δεδομενου οτι θες και μνημες.

Στα 200€ ειναι κομματακι πιο ευκολο για κατι σιγουρα καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

fm2+ (το A88X chipset είναι το πιο καινούργιο) σ'αυτές βάζεις apu επεξεργαστή που έχουν ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και σου κάνει crossfire με την 6670 που έχεις.

am3+ και να πας σε στον πιο μικρό FX-4130 ~85e (δεν έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, δεν σε απασχολεί από την στιγμή που έχεις) και εδώ είσαι μια χαρά.

Με μητρική που να έχει και sata3 πχ. Asrock 970 Pro3 R2.0 Asrock 970 Pro3 R2.0 | Skroutz.gr ~65e είσαι στα 150e συν την μνήμη.

Αν μπορείς να ανέβεις στα χρήματα πας σε κάτι απ'αυτά fm2+ ή am3.

Αν δεν σ'ενδιαφέρει να έχει sata3 usb3 βάζεις και οικονομικότερη μητρική (σε am3 socket).

Link to comment
Share on other sites

Απο μικρή έρευνα κατέληξα σε αυτά εδώ:

Cpu: CPU AMD AD640KOKHLBOX X2 FM2 | COSMODATA

Mobo: ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS A85XM-A FM2 DDR3 MATX | COSMODATA

Ram βρήκα απο διπλανό foroum: Excelram 2x2gb 1333 ddr3 9-9-9-24 1.5v

Σαν σύνολο καλό είναι? Οι Ram είναι κομπλέ γι'αυτο το σύστημα η να κοιτάξω γι'αλλες?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πας σε apu επεξεργαστή μητρική βάλε με a88 fm2a88 - Μητρικές Κάρτες | Skroutz.gr

Σ'αυτην την κατηγορία καλήτερα είσαι εδώ

και είσαι μέσα στα χρήματα που έχεις υπολογίσει.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.