Jump to content



Ποια Mirrorless?


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω μια Mirrorless για everyday use καθώς στην πράξη έχω δει ότι, λόγω μεγέθους, αποφεύγω πολλές φορές να πάρω μαζί μου την DSLR.

Είναι κρίμα όμως γιατί, μιας και την θέλω για τις οικογενειακές φωτογραφίες, χάνω στιγμές που θα μπορούσα να είχα αποθανατίσει αν είχα μια πιο compact μηχανή μαζί μου. Μη μου πείτε για κινητό, το σιχαίνομαι για φωτογραφίες και το αποφεύγω με μανία.

Γενικά μου αρέσει η φωτογραφία. Ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια χομπίστικα αλλά με τις mirrorless δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.Τις θεωρώ όμως καλό alternative για καθημερινή χρήση.

Καθώς λοιπόν δεν έχω καθόλου ιδέα και πραγματικά δεν θέλω να μπλέξω ψάχνοντας τα + και τα - της κάθε μίας, υπάρχει κάποιος που να έχει ψαχτεί και να έχει εμεπριστατωμένη άποψη?

Δίνω μέχρι 800€ περίπου για ένα κιτ σώμα/φακό με έναν ευρυγώνιο κατά προτίμηση φακό.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

sony 5R ή την νεοτερη 5Τ για ενα 50αρικο παραπανω.

Αν δε καιγεσαι για την υπερτατη ποιοτητα και συμβιβαζεσαι με κατι λιγοτερο (και παντα αποδεκτο) δες και την olympus epm2 που εχει κατρακυλησει στο 300αρικο (χωρις παζαρια) μονο το σωμα.

Αν θες κατιτις περισσοτερο ..μπορεις να δεις αμα φτανεις τους X-trans της fuji αλλα το 800αρικο το ξεπερνας ανετα για apc-s σενσορα...(και φακο).

Aν ψαχτεις με vintage primes ειναι μια χαρα στο budget σου.

Γενικα παντως 5R/5T ..

Link to comment
Share on other sites

Δίνω μέχρι 800€ περίπου για ένα κιτ σώμα/φακό με έναν ευρυγώνιο κατά προτίμηση φακό.

Νομίζω είναι πάρα πολλά για τέτοια μηχανή :hm:

Εγώ θα επέλεγα μια μικρή Canon/Nikon/Sony DSLR (ανάλογα τι έχεις ήδη) και θα χρησιμοποιούσα αυτή.

Έχω αλλάξει 4 μικρές και είμαι απογοητευμένος και από την ποιότητα και από την αντοχή στο χρόνο.

Αν πχ έχεις Nikon, πάρε αυτή. Μικρή, ελαφριά και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως point-and-shoot. Δεν είναι pocket, αλλά χωράει και σε γυναικεία τσάντα αν πχ πας σε ένα τραπέζι ή πάρτυ με την κοπέλα/γυναίκα σου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Eχουν αλλαξει αρδην τα πραματα.(το περι τιμων δε το συζητω καν).

dslr ιs dying ..fast.

Σαν εναλλακτικη αυτου που προτεινεις παιζει η sony 3000 Sony ILCE-3000K Kit | Skroutz.gr

που ειναι μια nex καμουφλαρισμενη σε (μικρη) dslr.

(και οι φακοι που παιρνει ειναι απο τη nex σειρα.)

Αλλα δεν νομιζω να ζηταει κατι τετοιο ουτως η αλλως ..εφοσον λεει οτι εχει dslr.

Link to comment
Share on other sites

Wizard! έχω τέτοιου μεγέθους DLSR, έχω την D5100 σαν δεύτερη. Η κύριά μου είναι η D800E. Τα χρήματα δεν τα θεωρώ πολλά. Προσωπική άποψη, άλλωστε το χόμπυ αυτό είναι ακριβό.

Θέλω να φύγω από DLSR για πιο "κάθε μέρα". Θα κοιτάξω αυτή που λέει ο NTG και θα επανέλθω.

Ευαριστώ και τους 2

Link to comment
Share on other sites

Μια Olympus Pen νομιζω ειναι καλη περίπτωση

Παιδια εχει DSLR , θελει κατι πιο κόμπακτ : για τις οικογενειακές φωτογραφίες, χάνω στιγμές που θα μπορούσα να είχα αποθανατίσει αν είχα μια πιο compact και μπορεί να την έχει χωρίς να ξοδεψει οχτακοσαρα , πιστευετε οτι δεν τον καλύπτει η pen ;

Link to comment
Share on other sites

Please explain.

Λογικά εννοεί ότι κλείνει η ψαλίδα, όχι ακριβώς dying αλλά τέσπα...

Από την άλλη, είναι και λίγο σχετικό, τον αισθητήρα μιας FX δεν θα τον πιάσει κάποια μικρή!

H 5T μου φαίνεται καλή NTG, το κιτάκι με 16-55 & 55-210 με κοιτάει λάγνα... Τι mm είναι πραγματικά αυτά τα 16 στην Sony?

Θα δω και την Fuji γιατί με την Sony έχω μια αλεργία και αν μπορούσα να την αποφύγω θα την απέφευγα...

Link to comment
Share on other sites

Η ψαλιδα εχει κλεισει προ πολλου.

Απλα με το phase detect on sensor δεν χρειαζεται ουτε καθρεφτης ουτε ξεχωριστος af sensor παρακειμενος του σενσορα.(συνηθως απο κατω)

Στο τελος ..απλα μονο ογκο προσφερει η dslr οπως την εχουμε συνηθισει.

Ολες οι ευκολιες -ευχρηστιες που αποζητατε εχουν περασει πλεον στις mirrorless.

Η sony a7 (kai a7r) τρανο παραδειγμα των μηχανων που θα κυκλοφορουν σε μερικα χρονια.

Δε ζηλευουν το παραμικρο απο τις δ600 και τις δ800Ε με εξαιρεση προς το παρων καποιουν πανακριβους AF-S φακους.

(με adaptora βαζεις οτι θες ..αλλα χανεις το AF..εκτος αν πληρωσεις ακριβα και τον ανταπτορα και ψαχτεις για νεους zeiss απο την σονυ a-μοντουρα.

Oμοιως h fuji που εχει πεταξει και το bayer pattern με τους x-trans και μαζι με αυτο και αλλα κακα..και εχεις τα διαμαντακια x-pro1 (που παλιωνει πλεον αλλα παντα καλο) και το νεοτευκτο x-e2

Μιρορλες μεν αυτα...αλλα δε ειναι και nex σε ογκο.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο μη το ρωτας σε μενα..

Ειτε 1000€ μου δωσεις ειτε 20.000€ μπορω να σου δικαιολογησω ανετα οποιαδηποτε αγορα:p

(για μενα ..ναι ..δικαιολογειται ..ιδιως με τον κιτ που μονο κιτ δεν ειναι xf 18-55 2.8-4)

Fujifilm X Series X-E2 Kit | Skroutz.gr

φακος only

Fujifilm Fujinon Lens XF18-55mm F2.8-4 R LM OIS | Skroutz.gr

To πιο πιθανο ..να πηγαινα σε A7 με prime vintage σε αυτα τα λεφτα..αλλα οκ that's just me.

(την a7r περισσοτερο...αλλα προς το παρων ανεβαινει σε λεφτα).

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια γλώσσα μιλάμε :)

1.5 είναι πάρα πολύ καλά! Τα 18mm δεν είναι κακά, θα ήθελα λίγο παραπάνω, 16 ίσως (???) αλλά οκ, με τα 18 θα ζήσουμε!

Την Κυριακή θα φύγω για Μιλάνο για δουλειά και θα παίξει επίσκεψη σε Rijeka/Croatia και μετά την επιστροφή στην Ιταλία, θα περάσω και από Sorento. Υπέροχα μέρη! Αν και θα έχω την D800 μαζί, θα ήθελα να την είχα μαζί να την δω τι κάνει...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] έχεις καμιά καλή πηγή να την πάρω? Σε 2-3 που ψωνίζω φωτογραφικό εξοπλισμό δεν την είδα να την έχουν. Η τιμή είναι στανταρ 1.400 ή παίζει και πιο κάτω?

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION]? :neo:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδιαιτερο μαγαζι..

Δοκιμασε φωτοδεσμο που φαινεται να την εχει ετοιμοπαραδοτη.

Με τιμη θα το δεις στο "επιτοπιο" νταραβερι.

(δεν τις κανονιζω εγω τις τιμες...προφανως)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αδιόρθωτος...

Μου φέρνει ο κουμπάρος μου από Korea Sony alpha 7R body...

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] Τι κάνουμε με φακό? Είμαι πραγματικά άσχετος σε αυτά τα χωράφια.

Έχω δει κάτι αντάπτορες για Canon φακούς αλλά όχι για Nikon. Θα είχε πλάκα να κούμπωνα τον 14-24 2.8!

Link to comment
Share on other sites

παιζουν καποιοι φακοι για σονυ α7(ρ)

Εναλλακτικα κουμπωνεις σαν πολυ προχειρη λυση φακο απο nex και παιζεις με crop mode.

Σαν δευτερη εναλλακτικη λυση βρισκεις adaptora για φακο που θες ...σε nex.(iδια μοντουρα εχουν).

(σονυ Ε mount ειναι η nex και σονυ FE mount η α7(ρ) μιας και ειναι full frame.)

Eπειδη ουτως η αλλως δεν θα εχεις διαφραγμα με τον 14-24...βρες ειτε prime για σονυ FE ..ειτε ψαξε vintage με δαχτυλιδια και για διαφραγμα.

Σαν βελτιστη λυση παντως ειναι ο 35αρη ή 55αρης prime που παιζουν χωρις χειροκινητη εστιαση.(νομιζω βγαινει και 28-70 αλλα δε ξερω αν θα το βρεις μονο του).

Γενικα Μ39 ειναι καλη περιπτωση μοντουρας για τη μηχανη(σαν adaptoras).

Σε περιπτωση που "φοβασαι" δες παρακατω

a7rwithlux2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η camera έφτασε την Δευτέρα και συνδυάστηκε προς το παρόν με τον Carl Zeiss 35mm f2.8

Μόνο καλά λόγια έχω να πω μέχρι στιγμής, έχουν περάσει πολλές μηχανές από τα χέρια μου, φτηνότερες και ακριβότερες, αυτή εδώ όμως προβλέπω να μένει για καιρό!

Ίσως όταν είναι διαθέσιμος ο 70-200 να είναι η επόμενη αγορά αλλά προς το παρόν δεν μου λείπει καθόλου!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.