Jump to content



Τι γινεται με τα pcie??


Recommended Posts

Έχω την 9800 GT κάρτα γραφικων... και θελω να βαλω καποια καλητερη, δν ζηταω να μου πειτε καρτες γραφικων αλλα για ποια sub (PCIE) να κοιτάξω πχ: pcie 16x pcie 2.0/16x Motherboards - P7P55D

επίσης φοραει μνημες χρονισμένες στα 1333MHZ... μπορώ να προσθέσω μνήμες διαφορετικής συχνότητας και αν ναι τι είδους? σας παραθέτω μια φωτο από το everest του συστηματος μου http://prntscr.com/2a4fgt ....

και επιτέλους τι γίνεται με τις 16Χ κάρτες, μπορούν να κουμπώσουν σε όλα τα slotsπχ. 1.0 - 2.0 - 2.1 - 3.0 κτλ.

Έχω καεί 3 μέρες ψάχνω και θα ήθελα τα φώτα κάποιου έμπειρου.

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Και pci-e 3.0 κάρτα γραφικών μπορείς να βάλεις.

Στην μνήμη σύμφωνα με την μητρική σου

4 x DIMM, Max. 16 GB, DDR3 2200(O.C.)*/1600/1333/1066 Non-ECC,Un-buffered Memory

Dual Channel memory architecture.

Τώρα για να πάρεις τα όποια πλεονεκτήματα μπορείς από dual channel βάζεις 1333mhz που έχεις ήδη.

Αν θες να βάλεις μεγαλύτερης συχνότητας πχ. 1600mhz μνήμη, μητρική σου θα την δει κανονικά,

αλλά θα την προσαρμόσει στην μνήμη με την μικρότερη συχνότητα, δηλαδή σ'εσένα την 1600mhz θα στην τρέξει στα 1333mhz.

Link to comment
Share on other sites

Και pci-e 3.0 κάρτα γραφικών μπορείς να βάλεις.

Στην μνήμη σύμφωνα με την μητρική σου

4 x DIMM, Max. 16 GB, DDR3 2200(O.C.)*/1600/1333/1066 Non-ECC,Un-buffered Memory

Dual Channel memory architecture.

Τώρα για να πάρεις τα όποια πλεονεκτήματα μπορείς από dual channel βάζεις 1333mhz που έχεις ήδη.

Αν θες να βάλεις μεγαλύτερης συχνότητας πχ. 1600mhz μνήμη, μητρική σου θα την δει κανονικά,

αλλά θα την προσαρμόσει στην μνήμη με την μικρότερη συχνότητα, δηλαδή σ'εσένα την 1600mhz θα στην τρέξει στα 1333mhz.

Ναι αλλά αν βάλω pcie 3.0 δεν θα πάρω όλη την ταχύτητα, σωστα?

Τι ισχυει με τις 16Χ? Που μπαινουν?

Link to comment
Share on other sites

Ίδια ταχύτητα θα έχεις, διαφορές θα δεις αν βάλεις πάνω από 2 κάρτες (CF/SLI) σε μητρική με pcie3, και η κάρτα είναι pcie3. Σε περίπτωση μιας κάρτας αν την συνδέσεις σε mb με pcie V2 ή V3 δεν θα δεις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Ίδια ταχύτητα θα έχεις, διαφορές θα δεις αν βάλεις πάνω από 2 κάρτες (CF/SLI) σε μητρική με pcie3, και η κάρτα είναι pcie3. Σε περίπτωση μιας κάρτας αν την συνδέσεις σε mb με pcie V2 ή V3 δεν θα δεις διαφορές.

Και αυτο γιατι η δικια μου υποστηριζει pcie 16x???

Link to comment
Share on other sites

Στα δύο slot της κάρτας γραφικών που έχεις στην μητρική σου

1 x PCIe 2.0 x16 (single at x16) αυτό είναι το μπλέ

1 x PCI Express 2.0 x16 slots (@x4 mode, 2.5GT/s) αυτό είναι το μαύρο

Αν συνδέσεις μια κάρτα γραφικών θα την βάλεις στο μπλε slot που μπορεί να πάρει το μέγιστο δηλαδή μέχρι 16 lanes.

Από εκεί και ύστερα τα χαρακτηριστικά αυτά αλλάζουν από μητρική σε μητρική. Αν συνδέσεις μια κάρτα δεν σ'απασχολεί αν είναι pcie v2 ή v3,

αφού τα μέγιστα lanes στο συγκεκριμένο slot που θα την συνδέσεις θα είναι x16. Τα πράγματα αλλάζουν από 2 κάρτες και πάνω.

*Στην μητρική σου για παράδειγμα το x16 slots @x4 mode σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε x1, x2, x4, x8, x16 κάρτα

αλλά θα τρέχει x4 ( με 4 lanes)

*Το lane διαχωρίζετε σε x1, x2, x4, x8, x16

Το Lane(1 lane/1 λωρίδα/1 bit ανά κύκλο) αποτελείται από δύο ζεύγη σημάτων: ένα ζευγάρι για τη λήψη δεδομένων και ένα για τη μετάδοση.

Μπορεί να μεταφέρει πακέτα δεδομένων μεταξύ των συσκευών και στις δύο κατευθύνσεις ταυτόχρονα.

Αν είμαι κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Αν σε ενδιαφέρει και θέλεις να να κατανοήσεις κάποια πράγματα διάβασε και αυτά

Everything You Need to Know About the PCI Express | Hardware Secrets

HowStuffWorks "PCIe Lanes"

Link to comment
Share on other sites

Στα δύο slot της κάρτας γραφικών που έχεις στην μητρική σου

1 x PCIe 2.0 x16 (single at x16) αυτό είναι το μπλέ

1 x PCI Express 2.0 x16 slots (@x4 mode, 2.5GT/s) αυτό είναι το μαύρο

Αν συνδέσεις μια κάρτα γραφικών θα την βάλεις στο μπλε slot που μπορεί να πάρει το μέγιστο δηλαδή μέχρι 16 lanes.

Από εκεί και ύστερα τα χαρακτηριστικά αυτά αλλάζουν από μητρική σε μητρική. Αν συνδέσεις μια κάρτα δεν σ'απασχολεί αν είναι pcie v2 ή v3,

αφού τα μέγιστα lanes στο συγκεκριμένο slot που θα την συνδέσεις θα είναι x16. Τα πράγματα αλλάζουν από 2 κάρτες και πάνω.

*Στην μητρική σου για παράδειγμα το x16 slots @x4 mode σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε x1, x2, x4, x8, x16 κάρτα

αλλά θα τρέχει x4 ( με 4 lanes)

*Το lane διαχωρίζετε σε x1, x2, x4, x8, x16

Το Lane(1 lane/1 λωρίδα/1 bit ανά κύκλο) αποτελείται από δύο ζεύγη σημάτων: ένα ζευγάρι για τη λήψη δεδομένων και ένα για τη μετάδοση.

Μπορεί να μεταφέρει πακέτα δεδομένων μεταξύ των συσκευών και στις δύο κατευθύνσεις ταυτόχρονα.

Αν είμαι κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Αν σε ενδιαφέρει και θέλεις να να κατανοήσεις κάποια πράγματα διάβασε και αυτά

Everything You Need to Know About the PCI Express | Hardware Secrets

HowStuffWorks "PCIe Lanes"

Βλεπω μερικες καρτες και λενε μονο 16χ , τι ειναι αυτες, θα κανουν σε μενα ; Θα εχω πληρη αποδωση;;

Και γιατι σε αυτες τις καρτες δν διευκρινιζουν τι pcie ειναι μονο σου λενε ενα ξερο 16Χ!

Και αυτο που ειπες οτι τα πραγματα αλλαζουν εννοεις οτι η δευτερη καρτα θα "παταει" πανω στη μαυρη υποδωχη και για αυτο θα εχει μειωμενη αποδωση (4Χ)... ;;;

Και γιατι ειπες σαν παραδειγμα το x16 slots @x4 mode , ενω παραπανω ειχες πει οτι την καρτα τη βαζω στο μπλε Slot ; Μηπως εκει κουμπωνει η δευτερη (cross/SLI)??

Μαλλον θα ξεχασετε και αυτα που ξερετε με εμενα!

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια κάρτα (δεν ξέρω τι ψάχνεις και σε ποια κάρτα στο γράφει αυτό) 640/650/660/760..

7750/7850/r7 250/260 r9 270.. βάλε όποια σε καλύπτει σε χαρακτηριστικά/τιμή και θα έχεις την πλήρη απόδοση που μπορεί

να σου προσφέρει το σύστημα σου. Ένα pci-e μόνο του δεν κάνει κάτι αλλά το σύστημα σαν σύνολο.

Και γιατι ειπες σαν παραδειγμα το x16 slots @x4 mode

για να καταλάβεις στο περίπου πως πάνε τα x1 x4 x8 x16 στα slot.

ναι σ'αυτήν βάζεις την δεύτερη κάρτα για να κάνεις cf/sli ανάλογα τι υποστηρίζει η μητρική σου.

Και αυτο που ειπες οτι τα πραγματα αλλαζουν

εννοώ εκεί θα δείς διαφορά σε απόδοση, αν κάνεις CF/SLI σε μητρική με pci-e 3.0 απ'ότι σε μητρική με pcie 2.0

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια κάρτα (δεν ξέρω τι ψάχνεις και σε ποια κάρτα στο γράφει αυτό) 640/650/660/760..

7750/7850/r7 250/260 r9 270.. βάλε όποια σε καλύπτει σε χαρακτηριστικά/τιμή και θα έχεις την πλήρη απόδοση που μπορεί

να σου προσφέρει το σύστημα σου. Ένα pci-e μόνο του δεν κάνει κάτι αλλά το σύστημα σαν συνολο

Εννοεις οτι αν παρω μια 760 gtx δν θα εχω οση ταχυτητα μπορει να δωσει η καρτα;

Πρεπει να παρω ποιο νεα μητρικη;

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις και τόσο δυνατό επεξεργαστή, τότε ο επεξεργαστής δεν θα μπορεί να ακολουθεί μια πιο γρήγορη κάρτα, δηλαδή δεν θα αποδώσει το ίδιο σε σχέση με ένα καινούργιο σύστημα.

Αν και δεν αναφέρεις τη σύστημα έχεις , δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι σε περίπτωση που καλύπτει τις ανάγκες σου. παίρνεις την κάρτα που θέλεις και ευχαριστιέσαι τα παιχνίδια σου.

Αν κρίνεις ότι δεν σε καλύπτει το τωρινό σου σύστημα τότε το αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συγνωμη που δν το ανεφερα ...

Ι5 750 2.66 ghz

4GB ram 1333 MHZ

WINDOWS 7 64-bit

Θα μου πει καποιος;

Το σύστημα είναι πολύ καλό με μια νέα καλή κάρτα γραφικών και ακόμη 4GB DDR3/1333 είσαι αρχηγός.

Μην πετάς λεφτά..

ΥΓ. 7870-7970-270χ-280χ

660τι-670-760

Link to comment
Share on other sites

Ναι συγνωμη που δν το ανεφερα ...

Ι5 750 2.66 ghz

4GB ram 1333 MHZ

WINDOWS 7 64-bit

Θα μου πει καποιος;

Κατα 99% θα εχεις (τουλαχιστον) μια PCI-E 2.0 x16. Στην οποια οτι και αν βαλεις δεν θα εχεις προβλημα. Οποτε αγορασε οτι καρτα γραφικων θες, δεν θα εχεις θεμα οσον αφορα την PCI-E.

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% θα εχεις (τουλαχιστον) μια PCI-E 2.0 x16. Στην οποια οτι και αν βαλεις δεν θα εχεις προβλημα. Οποτε αγορασε οτι καρτα γραφικων θες, δεν θα εχεις θεμα οσον αφορα την PCI-E.

Ευχαριστω guys , αυτο ειχα σκοπο να κανω.... Απλα ηθελα τη γνωμη ενος εμπειρου!

?????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χρονια σας πολλα με υγεια και ευτηχεια!

Στη μητρικη μου λεει οτι κουμπωνουν οι 1156 proccesors , kai ερωτω τωρα εγω .... Μονο αυτοι κουμπωνουν , γιατι βλεπω τους 1150 και 1155 τι γινεται με αυτους; Κουμπωνουν σε εμενα ; και αν ναι , θα εχω μικροτερη αποδωση;

Link to comment
Share on other sites

Χρονια σας πολλα με υγεια και ευτηχεια!

Στη μητρικη μου λεει οτι κουμπωνουν οι 1156 proccesors , kai ερωτω τωρα εγω .... Μονο αυτοι κουμπωνουν , γιατι βλεπω τους 1150 και 1155 τι γινεται με αυτους; Κουμπωνουν σε εμενα ; και αν ναι , θα εχω μικροτερη αποδωση;

Όχι δεν κουμπώνουν οι 1150 και 1155 στην δική σου μητρική.

Είναι άλλες μητρικές που παίρνουν τους 1150 και άλλες για τους 1155.

Κάθε σοκετ έχει τις δικές του μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Το chipset στη μητρικη τι ρολο παιζει ? εχει καμια σχεση με τον επεξεργαστη?

Και ποιο socket πρεπει να κοιταω 1150 - 1155- 2011

Πολυ μπερδεμα!

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα.Αρκεί να βάλεις στο μυαλό σου οτι το κάθε σοκετ υποστηρίζει τους δικούς του επεξεργαστές.Και ότι δεν πάει ποτέ με τίποτα ο τάδε επεξεργαστής του τάδε σοκετ σε μητρική με διαφορετικό άλλο σοκετ.

Η δική σου μητρική είναι όπως είπες 1156.Παίρνει επεξεργαστές μόνο με σοκετ 1156.

Το σοκετ είναι ο αριθμός σε pin που έχει η μητρική στο slot που κουμπώνει ο επεξεργαστής.

Κάθε σοκετ έχει διαφορετική τεχνολογία από όλα τα άλλα.Συν διαφορετικό αριθμό σε pin, αλλά και διαφορετική διάσταση επεξεργαστή.Και να προσπαθήσεις να βάλεις διαφορετικό σοκετ επεξεργαστή σε διαφορετική μητρική δεν θα μπορέσεις.

Το κάθε διαφορετικό chipset της μητρικής υποστηρίζει μόνο τους αντίστοιχους επεξεργαστές του κάθε σοκετ.

Για όλα τα παραπάνω εσύ κοιτάς μόνο για επεξεργαστές με σοκετ 1156.

Τα υπόλοιπα που αναφέρθηκες είναι όλα μεταγενέστερα του 1156 με χρονολογική σειρά.

1156-1155-2011-1150.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδιά μια ερώτηση, επειδή δεν μπορώ να καταλάβω το θέμα των pci-e lanes των CPU.

Σε ένα PC με CPU που υποστηρίζει μέχρι 28 lanes (πχ i7 6800k), μπορεί να αποδίδει καλά το ακόλουθο setup?

- GTX 1070 (μόνη της, όχι sli)

- PCI-E TV Tuner AverTV Capture HD

- M.2 SSD δίσκος

- USB 3 συνδέσεις

?

 

Επίσης, αν έχουμε μια μητρική που έχει μόνο μεγάλες pci-e (από αυτές που βάζεις κάρτες γραφικών συνήθως πάνω) και συνδέσεις πάνω σε μια από αυτές το tv tuner, χάνεται κάτι;

 

Εν τέλει για ποιους λόγους κάποιος να επενδύσει τα - αρκετά - παραπάνω χρήματα για 40 lanes αντί 28, στις νέες εκδόσεις επεξεργαστών;

Έγινε επεξεργασία από petros32
Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση θέλεις τον υπολογιστή?

_______________________________________________________________________________________________________________________

  • 1 lane  PCIe gen1 υποστηρίζει 250mbps
  • 1 lane  PCIe gen2 υποστηρίζει 500mbps
  • 1 lane  PCIe gen3 υποστηρίζει 1gbps

Στο z170 chipset →20pcie gen3 lanes + 6700k → 16pcie lanes

Τα pcie lanes  gen3 του cpu που είναι 16 δεσμεύονται για την κάρτα γραφικών σε συνδυασμό 1 ×16; 2 ×8; ή 1 ×8 and 2 ×4

Τα υπόλοιπα που θα χρειαστείς για m.2, usb θύρες, sata ports κτλ. ελέγχονται από το pch ( platform Controller Hub) του chipset που είναι gen3.

 

Στo z97 chipset →8pcie gen2 lanes + 4790k → 16pcie lanes

Τα pcie lanes gen3 του cpu που είναι 16 δεσμεύονται για την κάρτα γραφικών σε συνδυασμό 1 ×16; 2 ×8; ή 1 ×8 and 2 ×4

Εδώ στην περίπτωση μητρικής που βάλεις κάποιον m.2 gen3 σε pcie θύρα νομίζω θα πάρει απ'τα lanes που υπάρχουν διαθέσιμα για την 2η κάρτα γραφικών.

 

Στo χ99(broadwell-e)  chipset →8pcie gen2 lanes + 6800k → 28pcie lanes / από 6850k ως 6950x→40 pcie lanes 

Τα pcie lanes  gen3 του cpu που είναι 28 ή 40 ανάλογα τον επεξεργαστή, μπορείς να πάρεις τα μέγιστα σε αποδόσεις αντίστοιχα για sli/cf και δυο m.2 ή 

4 κάρτες γραφικών και δυο m.2 θα δεσμεύσουν τα ανάλογα pcie lanes.

για παράδειγμα στην RAMPAGE V EXTREME/U3.1 

4 x PCIe 3.0/2.0 x16 οι συνδυασμοί ανάλογα με το cpu

x16, x16/x16, x16/x8/x8 or x16/x8/x8/x8 mode with 40-LANE CPU

 x16, x16/x8, x8/x8/x8 mode with 28-LANE CPU

ανάλογα αν βάλεις m.2 ή sata express κτλ. στις υποσημειώσεις από κάτω δεσμεύει και τα ανάλογα pcie lanes

Spoiler

1. 28-LANE CPUs can only support up to 3-Way SLI™/ 3-Way CrossFireX™
2. The PCIE_X8_4 slot shares bandwidth with M.2 x 4. 
40-LANE CPU: The PCIeX8_4 slot can only be used in x4 mode or lower when used simultaneously with the M.2 connector. If x8 mode is used, the two connectors will be mutually exclusive.
28-LANE CPU: The PCIE_X8_4 slot will be disabled and the M.2 connector will always be enabled.
3. The PCIE_X4_1 (gray) slot shares bandwidth with the PCIE_X1_1 slot, USB3_E910 and SATAExpress_E1 connector. When the PCIE_X4_1 slot is occupied by an X1 or X2 device, the SATAEXPRESS_E1 will be disabled. When the PCIE_X4_1 slot is occupied by X4 device, the SATAEXPRESS_E1, USB3_E910 ports, and the PCIE_X1_1 slot will be disabled.

 

Στo z170 είναι πιο καινούργιο chipset σε σχέση με το Haswell-E/broadwell-e όσον αφορά τα pcie lanes gen3 από gen2.

Οπότε μέχρι και 2 κάρτες (στην περίπτωση σου 1) είσαι καλυμμένος με το z170 chipset για το μέγιστο των επιδόσεων.

 

Αν είμαι κάπου λάθος ή έχω ξεχάσει κάτι, διορθώστε με 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.