Jump to content



amd 9370


manos206

Recommended Posts

καλημερα παιδες

λοιπον εχω μια μητρικη ga 990fxa ud3 rev4 με ενα καινουργιο επεξεργαστη amd 9370 fx και το τροφοδοτικο ειναι corsair cx600

το προβλημα μοθ ειναι οτι 8ελω να περασω τα 5ghz και οταν ξεπερασω τα 1,7000 volt και τρεξω το prime95 μετα απο λιγο κλεινει η καρτα γραfικων και εχω μαυρη ο8ονη και αναβει ενα led κοκκινο πανω στιν καρτα γραφικων το pc δεν κλεινει και χρειαζεται να το κλεισς απο τον διακοπτη τοθ τροφοδοτικου υπαρχει περιπτςση να μην επαρκει το τροφοδοτικο??????? στα 4,9 με πιο με 1,6500 τρεχει μια χαρα με το ιδιο ρευμα στα 5,0 εχω αστα8εια στο prime

ευχαριστω εκ των προτερων !!!!

Link to comment
Share on other sites

1.7+v είναι υπερβολικό όπως και 1.65, ο αέρας και το νερό δεν επαρκεί για να ψύχει τον επεξεργαστή

ψαξτο λίγο καλύτερα πριν το προσπαθήσεις και άλλο με αυτές τις τάσεις

κυκλοφορούν στο internet αρκετοί οδηγοί και πληροφορίες σχετικά με FX ο\c πόυ θα βοηθήσουν αρκετά για παράδειγμα

Bulldozer Overclocking Guide (Performance Scaling Charts, max OCs)LN2 Results coming!

Link to comment
Share on other sites

1.7+v είναι υπερβολικό όπως και 1.65, ο αέρας και το νερό δεν επαρκεί για να ψύχει τον επεξεργαστή

ψαξτο λίγο καλύτερα πριν το προσπαθήσεις και άλλο με αυτές τις τάσεις

κυκλοφορούν στο internet αρκετοί οδηγοί και πληροφορίες σχετικά με FX ο\c πόυ θα βοηθήσουν αρκετά για παράδειγμα

Bulldozer Overclocking Guide (Performance Scaling Charts, max OCs)LN2 Results coming!

Για τυπικούς 83Χ0 είναι πολλά. Ο 9370 είναι 200φεύγα W TDP όμως, είναι τα 1.7V πολλά; Το σίγουρο είναι ότι θέλει ψύξη με @@ και όχι @@ ψύξη...

Link to comment
Share on other sites

ο 9370 και ο 9590 είναι ο ίδιος με τους 83x0 η διαφορα είναι στην ονομασία και στην default συχνοτητα χρονισμού, εργοστασιακοί overclocked 83X0

ένας 83X0 χρονισμενος όπως ένας 9xxx και με το ίδιο ρεύμα έχουν θεωρητικά ίδιο TDP

για έναν FX τα 1.7 volt για 5 GHZ είναι πολλά ποσο μάλλον αν υπάρχει πιθανότητα το chip είναι και ποιο διαλεγμένο για να μπορεί να δουλεύει εργοστασιακά overclocked

εκτος και αν έχει τύχει το κομμάτι και χρειάζεται τόσο πολύ ρεύμα τότε είναι δώρο άδωρο να προσπαθεί να τρέχει σε αυτή την συχνότητα με τοσο ρεύμα λόγο θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα..Έχω πάρει έναν fx 8350 και έχω βάλει μία coolermaster 212+ πάνω να τον ψύχει...Επειδή πάλευα να κάνω τις ram μου να παίξουν στα 2000+mhz ασχολήθηκα με με τον cpu αλλά είδα κάτι τρελές temps...

Με όλα stock στο amd overdrive ο cpu λέει 25C σε idle και στο core temp 10C...

Μόλις βάζω prime 95 και πάει 100% load η θερμοκρασία στο core temp ανεβαίνει 10-10 μέχρι το 40 και από κεί και πάνω μέχρι το 60 σαν να μετράμε δευτερόλεπτα....

Έβγαλα και έβαλα την ψύκτρα 8 φορές..Τί να κοιτάζει προς τα πίσω τι προς τα πάνω..Τι πολύ θερμόπαστα τί σχεδόν καθόλου λίγο πολύ στα ίδια έρχομαι πάλι...

Κάποια φάση ανοίγει πάει μέχρι 40c max και λέω την βρήκα την λύση...Κλείνω το pc..το ανοίγω μετά από κανα 4ώρο και η θερμοκρασία σκαρφαλώνει πάλι όπως πρώτα...

Στο site λέει πως η ψύκτρα κάνει για τον cpu από πλευράς απόδοσης...Και φαίνεται και καλύτερη από την εργοστασιακή (την οποία δεν έχω...) Καμία ιδέα?

Μήπως κάνω τίποτα λάθος??

Έχω απενεργοποιήσει και το turbo και το ρεύμα είναι σταθερό στα 1,3v και η συχνότητα στα 4ghz..

Παρατήρησα επίσης ότι η βάση της ψήκτρας καίει ενώ το πάνω μέρος είναι κρύο..Λες και δεν μεταφέρει την θερμότητα ή σαν να κολλάει όλη στον πάτο...Αλλά κανά 2 φορές δούλεψε normal...Άσχετα αν στην επόμενη εκκίνηση άρχισε πάλι τα δικά του...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα..Έχω πάρει έναν fx 8350 και έχω βάλει μία coolermaster 212+ πάνω να τον ψύχει...Επειδή πάλευα να κάνω τις ram μου να παίξουν στα 2000+mhz ασχολήθηκα με με τον cpu αλλά είδα κάτι τρελές temps...

Με όλα stock στο amd overdrive ο cpu λέει 25C σε idle και στο core temp 10C...

Μόλις βάζω prime 95 και πάει 100% load η θερμοκρασία στο core temp ανεβαίνει 10-10 μέχρι το 40 και από κεί και πάνω μέχρι το 60 σαν να μετράμε δευτερόλεπτα....

Έβγαλα και έβαλα την ψύκτρα 8 φορές..Τί να κοιτάζει προς τα πίσω τι προς τα πάνω..Τι πολύ θερμόπαστα τί σχεδόν καθόλου λίγο πολύ στα ίδια έρχομαι πάλι...

Κάποια φάση ανοίγει πάει μέχρι 40c max και λέω την βρήκα την λύση...Κλείνω το pc..το ανοίγω μετά από κανα 4ώρο και η θερμοκρασία σκαρφαλώνει πάλι όπως πρώτα...

Στο site λέει πως η ψύκτρα κάνει για τον cpu από πλευράς απόδοσης...Και φαίνεται και καλύτερη από την εργοστασιακή (την οποία δεν έχω...) Καμία ιδέα?

Μήπως κάνω τίποτα λάθος??

Έχω απενεργοποιήσει και το turbo και το ρεύμα είναι σταθερό στα 1,3v και η συχνότητα στα 4ghz..

Παρατήρησα επίσης ότι η βάση της ψήκτρας καίει ενώ το πάνω μέρος είναι κρύο..Λες και δεν μεταφέρει την θερμότητα ή σαν να κολλάει όλη στον πάτο...Αλλά κανά 2 φορές δούλεψε normal...Άσχετα αν στην επόμενη εκκίνηση άρχισε πάλι τα δικά του...

Δεν είμαι στο AMD PC, αλλά μήπως χρησιμοποιείς το Coretemp για θερμοκρασίες; Έχω την εντύπωση ότι <40C λέει ότι να'ναι και μετά δείχνει κανονικές temps. Στο δικό μου έδειχνε κάτι 10ρια με 25C ambient στο idle :p αλλά σε load κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

μα γράφω ότι χρισημοποιό και το coretemp και το mad overdirve για να δώ θερμοκρασίες..Ναι το core temp σε Idle δείχνει κουλά αλλά από τα 40 και πάνω που λές μετράει...Άλλωστε το Pc αν το αφήσω θα κλείσει από θερμοκρασίες....Δεν ξέρω γιατί τόσο μεγάλες θερμοκρασίες...

Δοκίμασα να πιέσω την ψύκτρα με το χέρι μπας και δεν πατάει σωστά τίποτα...Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

Και γώ δεν μπορώ να καταλάβω τι τρέχει....Και τις βίδες τις ψύκτρας τις έσφιξα τέρμα και με το χερι την πάτησα ναν δώ αν θα αλλάξει κάτι τίποτα...Θα συνεχίζω να πειραματίζομαι με την ποσότητα της πάστας μπας και δώ καμιά διαφορά...

Απλά μου κάνει εντύπωση πως γίνεται την μία φορά να ανοίγει και να είναι coble και την άλλη χάλια....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο τελείωσα την 11η προσπάθεια τοποθέτησης της ψύκτρας....Επειδή με τόσες απόπειρες μου τελείωσε η artic silver έβαλα την πάστα που έδινε η coolermaster με την ψύκτρα...

Στο amd overdrive η θερμοκρασία είναι 20-25C idle και πάει στους 50C μετά από ώρα prime95...

Τεράστια πρόοδος μπορώ να πώ...Ελπίζω να μην αλλάξει κάτι προς το χειρότερο τουλάχιστον...

Το core temp μου λέει max 42C στο prime...Τελικά πιο από τα 2 είναι πιο αξιόπιστο το coretemp ή το amd overdrive?

Να ξέρω αν με παίρνει να αυξήσω λίγο και την συχνότητα του cpu>..Επίσης καμία καλή πρόταση για ψύκτρα (θα προτιμούσα όχι υδρόψυξη γιατί δεν έχω που να την βάλω..Εκτός και αν είναι καμία μικρή σαν Corsair h50-60...

Αλλά για προτείνετε τίποτα...

Μάλλον χάρηκα τσάμπα....Όπως λέω παραπάνω ΕΊΧΑ 42C μέγιστο μετά από καμία ώρα prime...Τώρα αρχίσαμε πάλι τα ίδια...Μέσα σε 20δευτερόλεπτα prime η θερμοκρασία φεύγει πάνω από 60 βαθμούς στο coretemp και πάνω από 70 στο amd overdrive...

Πώς γίνεται αυτό ρε παιδιά...????Ανοίγω το Pc μετράει μία ώρα prime με 42C max>..Βλέπω 2 ταινίες και λέω δεν μετράω άλλη μία να δώ τι παίζει...Βάζω πάλι το prime και η θερμοκρασία κάνει εκτόξευση ξανά...Χωρίς να έχει πειραχτεί τίποτα ενδιάμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο τελείωσα την 11η προσπάθεια τοποθέτησης της ψύκτρας....Επειδή με τόσες απόπειρες μου τελείωσε η artic silver έβαλα την πάστα που έδινε η coolermaster με την ψύκτρα...

Στο amd overdrive η θερμοκρασία είναι 20-25C idle και πάει στους 50C μετά από ώρα prime95...

Τεράστια πρόοδος μπορώ να πώ...Ελπίζω να μην αλλάξει κάτι προς το χειρότερο τουλάχιστον...

Το core temp μου λέει max 42C στο prime...Τελικά πιο από τα 2 είναι πιο αξιόπιστο το coretemp ή το amd overdrive?

Να ξέρω αν με παίρνει να αυξήσω λίγο και την συχνότητα του cpu>..Επίσης καμία καλή πρόταση για ψύκτρα (θα προτιμούσα όχι υδρόψυξη γιατί δεν έχω που να την βάλω..Εκτός και αν είναι καμία μικρή σαν Corsair h50-60...

Αλλά για προτείνετε τίποτα...

Μάλλον χάρηκα τσάμπα....Όπως λέω παραπάνω ΕΊΧΑ 42C μέγιστο μετά από καμία ώρα prime...Τώρα αρχίσαμε πάλι τα ίδια...Μέσα σε 20δευτερόλεπτα prime η θερμοκρασία φεύγει πάνω από 60 βαθμούς στο coretemp και πάνω από 70 στο amd overdrive...

Πώς γίνεται αυτό ρε παιδιά...????Ανοίγω το Pc μετράει μία ώρα prime με 42C max>..Βλέπω 2 ταινίες και λέω δεν μετράω άλλη μία να δώ τι παίζει...Βάζω πάλι το prime και η θερμοκρασία κάνει εκτόξευση ξανά...Χωρίς να έχει πειραχτεί τίποτα ενδιάμεσα...

Δωκιμασε 1.25 για στοκ συχνοτητα!Καπου σου ξεφευγη κατι με θεμα τασης ή κατι τρεχη με την ψυκτρα!

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα δεν πρέπει να παίζει μόνο του εκεί που λέει ο κατασκευαστής ?Αρχικά το είχα στο auto και έδειχνε 1,425v στα bios για turbo core και καλά...Και στο cpu-z έλεγε 1,34v και το vid στο core temp γράφει 1,3375.

Έδωσα χειροκίνητα το ρεύμα και τώρα στο cpu-z λέει 1,29v (στο bios βέβαια έδωσα 1,33v)

Επίσης έβγαλα και έβαλα πάλι στην ψύκτρα...Δοκίμασα ένα prime και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής : 20C idle 50-52C full load στα 5 πρώτα test του prime δλδ μέσα σε 10 λεπτά αλλά μένει εκεί δεν ανεβαίνει παραπάνω..(καλό αυτό γιατί πριν πέρναγε τα 70 και δεν σταμάταγε πουθενά..)

Μακάρι να μείνει εκεί γιατί και την άλλη φορά που έπαιξε και σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες μετά από ώρες άρχισε τα δικά του πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..Μετά από πολύ λίγο σκάλισμα κατάφερα το εξής :

Cpu ratio x16 =4ghz

Cpu North x9 = 2.250Mhz

HT Link Freq x10 = 2500Mhz

Cpu Host Freq = 250

Memory multi x8 = 2000Mhz

Και τα ρεύματα που έδωσα στο bios :

Cpu Pll 2.5V(αυτό δεν το πείραξα το άφησα στο normal)

Dram = 1.65v (όσο δηλώνει η εταιρία για τα 2400mhz, οπότε λογικά παίζουν με λιγότερο ρεύμα απλά έδωσα τόσο για να είμαι σίγουρος ότι από ρεύμα στις ram θα είμαι οκ)

NB voltage controll = 1.22v

HT Link = 1.3v

NB/PCIe/PLL controll = 1.85v

Cpu NB Vid controll = 1.45v (+0.3v)

Cpu volt = 1.4125 (+0.075)

Με αυτά είμαι 100% stable σε prime95 αλλά μου φαίνονται γενικά λίγο τσιμπημένα τα ρεύματα...

Επίσης δεν κατάφερα να μπώ στο windows κου ούτε να postάρω κάν με περισσότερο από 250fsb.. (άρα θέλει περισσότερο ρεύμα,άρα κάπου στο 250 είναι το όριο να υποθέσω??)

Και το άλλο που μου έκανε τρελή εντύπωση... Δεν μπορώ με ΤΊΠΟΤΑ να βάλω το multi της Mobo πάνω από χ8 για τις μνήμες.... Default είναι χ8 και οι ram παίζουν 1600mhz...αν το κάνω χ9,33 που είναι το επόμενο για 1866mhz απλά μου βγάζει failure στο Post και το αλλάζει μόνο του..

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει το Multy γιατί μέχρι τώρα μόνο στο deafult x8 και με ανέβασμα του fsb μπορώ να παίξω παραπάνω τις μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

ομοιοπαθείς και εγώ αλλά με 8320 τι μ@λακισμένη ψήκτρα η 212

και εγώ άλλες τόσες , βγάλε βάλε , max temp 50-51 σε video converting όλα stock @3,7 (turbo boost) να πω ότι δίνει 1,390v στον cpu από bios με drops στα 3,5 τι στο κέρατο διαβάστε παρακάτω ....

Όμως έχω άλλο κουλό πές τον καρφώνο στα 4 και τρέχω prime95 βλέπω μέσω cpuz και aida κάτι drops από τα 4GHz στα 2,9Ghz και έχουν και περιοδικότητα wtf δοκίμασα bios update τίποτα 990xa-ud3 την μπλε .

Άλλαξα και τους drivers της amd (ναι αυτές της κάρτας γραφικών γιατί μπορεί να πειράζεις και απο εκεί τον cpu) οπότε τι μου μένει πρέπει να τα έχουν παίξει τα windows , οπότε αύριο μεθαύριο θα του ρίξω ένα φορματ λογικά έχει φάει σκάλωμα εκεί που λέει εξισορρόπηση - υψηλές επιδόσεις

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION] αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς λές όπως τα γράφεις....

Εγώ άλλαξα την ψύκτρα από 212 σε thermalright 120 xtreme (που θεωρητικά σκίζει..,πρακτικά είχα 10c λιγότερους από την 212..)

Λοιπόν..Πήγαινε στην mobo σου και απενεργοποίησε όλες τί λειτουργίες όπως c1 state ,amd power management, και άλλες τόσες που έχει εκεί για διαχείρηση ενέργειας κτλπ...

Επίσης απενεργοποίησε το turbo.Έτσι θα δείς ότι η συχνότητά σου θα μείνει καρφωμένη στα stock πχ 3,5ghz μόνιμα ,χωρίς να σου αλλάζει το Multi και να ρίχνει την συχνότητα και χωρίς να κόβει ρεύματα κτλπ...Απλά να ξέρεις πως έτσι θα καίς περισσότερο ρεύμα και ότι λογικά θα έχεις πιο ψηλά temps...

Αν στα 3,5ghz είσαι με καλές θερμοκρασίες κτλπ σε prime τότε δοκιμάζεις να clockαρεις.

Επίσης και γώ την ίδια Mobo έχω..Το πρώτο bios που υποστηρίζει τους fx8xxx είναι το f13 και υπάρχει και το f14beta το οποίο απλά κάτι διορθώνει στο achi mode...(αν μηλάμε για revision 1.1)

Link to comment
Share on other sites

Ελλα μαν sorry μαν δεν ηξερα οτι εχεις την εχτρεμε 120 η οποια ειναι ψηκτραραααααααα γενικα σε σχεση με την 212 ειναι το 1/4 της ...

Απλα τι γινετε ας το εξηγησω λιγο καλυτερα

Τον βαζω στα 4 εχωντας απενεργοποκησει ολες τις βλακειες turbo ceist klp

Μπαινω στα windows ανοιγω cpuz βλεπω 4Ghz βαζω και το prime , κατα την διαρκεια τους στρες βλεπω σκαμπανεβασματα στα 2,9Ghz τι μπορει να ειναι ?

Μπαινω windows

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.