Jump to content



Επιλογή κάρτας γραφικών


Μπουρμπουλας

Recommended Posts

Καλημέρα.

Κοινό ερώτημα και το δικό μου.

Τι κάρτα γραφικών να επιλέξω για τον υπολογιστή μου.

Επειδή για να μου απαντήσετε σωστά από ότι διάβασα χρειάζεται να ξέρετε από τι αποτελείται το σύστημα και για τι χρήση προορίζεται.

Operating System:Microsoft Windows 7 Home Premium sp1 32bit.

CPU Type:Intel Core 2 Quad Q6600 SLACR (2,4 GHz,8M, 1066 MHz FSB)

System memory:G.Skill 4 GB (2x2GB) F2-8000CL5D-4GBPQ PC2-8000 FSB 1000 MHz+G Skill F2-6400CL4-1GBHK (1x2)

Motherboard:Gigabyte GA-P35-S3 (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Drive 1:ST3320620AS ATA Device (320 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Drive 2:ST3320620NS ATA Device (320 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Drive 3:WDC WD20EARS-00S8B1 ATA Device (1863 GB, IDE)

Video:ATI Radeon HD 2600 XT 256 (Με παθητική ψύξη)

Power:Tagan 580W

Ως τώρα χρησιμοποιούνταν ως HTPC,από εδώ και πέρα θα χρησιμοποιείται και ως Game pc (ο μικρός).

Νομίζω ότι αυτό που λείπει είναι μια καλή κάρτα γραφικών για να μπορεί να παίξει όλα τα games + ότι θα πρέπει να είναι όσο αθόρυβη γίνεται (όχι απαραίτητα funless) με τιμή το μέγιστο που μπορώ να διαθέσω είναι εως 120 ευρώ αυστηρά.

Σας ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Και εγώ εκεί προσανατολιζόμουν η σε 650/650ti.

Εχουμε κάποια συγκεκριμένη να μου προτείνετε?

Εγώ επέλεξα αυτήν γιατί φένεται να έχει καλό σύστημα ψύξης (χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός.

ASUS HD7790-DC2OC-1GD5 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL - -

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Και εγώ εκεί προσανατολιζόμουν η σε 650/650ti.

Εχουμε κάποια συγκεκριμένη να μου προτείνετε?

Εγώ επέλεξα αυτήν γιατί φένεται να έχει καλό σύστημα ψύξης (χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός.

ASUS HD7790-DC2OC-1GD5 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL - -

Δεν έχω προσωπική εμπειρία με την συγκεκριμένη κάρτα. Σε γενικά πλαίσια, οι κάρτες με τη DCII ψύξη της ASUS θεωρούνται από τις ήσυχες και έχουν και 3 χρόνια εγγύηση (συγκριτικά με τα 2 που έχουν οι περισσότερες).

Οι 7790 είναι πιο γρήγορες από τις 650ti και αρκετά πιο γρήγορες από τις 650. Στα χρήματα που έχετε να διαθέτε - από καινούριες κάρτες - δε θα βρείτε κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.

Την παρήγγειλα:3 χρόνια εγγύηση και δωρεάν παιχνίδι αν βγεί καλή και η κάρτα νομίζω θα είναι μία συμφέρουσα αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.