Jump to content



Ηρθε η ωρα,βοηθεια στην συνθεση του νεου πισι


kv3d

Recommended Posts

Κοίτα αν θέλει το παληκάρι τον κάνει ένα μικρό o/c και δε τρέχει και τίποτα.Γενικά όμως to o/c εμπεριέχει ένα μικρό κίνδυνο σφάλματος σε υπολογισμούς της CPU.Αν είσαι τόσο σίγουρος οτι μπορεί να γίνει σωστό και αλάνθαστο O/C θα το έκανες σε υπολογιστή ενός πύργου ελέγχου που ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία ?? Εγώ πάντως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hero

Σωστό overclocking = σταθερό σε όλα. Αν είδες παραπάνω το ανέφερα ως λύση για να γλυτώσει 300 κι επιπλέον μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος έμπειρος. Εξάλλου μην μου πεις ότι μια μικρή αύξηση 200MHz (ανεβάζοντας πολλαπλασιαστή) θα πάθει τίποτα ο επεξεργαστής? Αφού τον ίδιο πυρήνα έχουν.

Μέχρι να βγει το nforce4 δεν μπορείς να βρεις 3-4 ωρίτσες για να συζητήσεις με άτομα, έμπειρα στο overclocking? Αν δεν θέλεις να overclockareis, να μην το συζητάμε τότε. Φυσικά και μπορείς να πάρεις τον 3800+ αλλά αν το σκέφτεσαι, ψάξτο λίγο παραπάνω.

Φυσικα το σκεφτομαι να παω σε 3500+ λογο κοστους.Δεν θα τον υπερχρονισω.Παντως hero εννοητε,αν δεν το ψαξει κανεις δεν θα μαθει ποτε αν του κανει δουλεια ή οχι.

Αρχική απάντηση από Mischeif

ειμαι της αποψης οτι αφου θελεις να κανεις μια τετοια επενδυση καλυτερα θα ηταν να επερνες κατι με δυο επεξεργαστες!

πιστευω οτι ειναι οτι πρεπει για τετοιες δουλειες!αν και θα ανεβεις καποια λεφτα παραπανω το τελικο αποτελεσμα πιστευω θα σκιζει:T:

Τα διπλα ανεβαινουν πολυ.

Αν πας σε dual opteron246, κοστος 2χ450e ,αποδοση σε rendering +~25% απο ιδιο μονό επεξεργαστη περιπου,σχεδον ιδιο με εναν FX55.Mαλλον δεν αξιζει το extra κοστος

Αν πας σε dual opteron248,Θελεις ~2χ700 μονο για τους επεξεργαστες,κλαφτα

Μobo με μνημες για καθε επεξεργαστη ξεχωριστα TyanThunder K8W ~500euro

Μobo με μνημες και για τους δυο επεξεργαστες μαζι καποια MSI ~270euro

Μνημες ECC κατι τι ακριβοτερες

Τροφοδοτικο 550W

Αν τα βαλεις κατω δεν γλιτωνεις με κατω απο 3000ευρο προ φπα

Το multitasking θα ειναι εξεραιτικο ,αλλα μπορει κανεις να εχει το παλιο του πισι παραλληλα με τη δουλεια για ιντερνετ ή photoshop

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Matia

Κοίτα αν θέλει το παληκάρι τον κάνει ένα μικρό o/c και δε τρέχει και τίποτα.Γενικά όμως to o/c εμπεριέχει ένα μικρό κίνδυνο σφάλματος σε υπολογισμούς της CPU.Αν είσαι τόσο σίγουρος οτι μπορεί να γίνει σωστό και αλάνθαστο O/C θα το έκανες σε υπολογιστή ενός πύργου ελέγχου που ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία ?? Εγώ πάντως όχι.

Μα για μικρό o/c απευθύνομαι φίλτατε.

Καλή ιδέα με τον υπολογιστή του πύργου ελέγχου. :D

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσέξεις και το θέμα των δίσκων.

Προτείνω 2χ76 raptor se RAID-0 για DATA k 1x250GB για Συστημα κ backup σαν ασφάλεια από το raid0. τον 250αρη χωρίζεις π.χ. 30 για σύστημα & προγράμματα, τα υπόλοιπα αποθήκη. Ο,τι φτιάχνεις στους 2 76αρηδες το περνάς αντίγραφο στο 200αρη για παν ενδεχόμενο. Αν πάθει κάτι το raid, το μόνο που μπορεί να χάσεις είναι η δουλειά που κάνεις εκείνη τη στιγμή.

Επιμένω για ραπτορες παρά το κόστος γιατί στα 2 μηχανήματα της υπογραφής μου, δοκίμασα encoding se MP3 από wav περίπου 20 ώρες ηχογράφηση. Το ΠΣ1 πήρε 5:30 ώρες, το ΠΣ2 πήρε 11 ώρες. Πιστεύω οτι η διαφορά 2.8 - 3.0 GHz δεν είναι δα και υπεύθυνη μόνη για τόση διαφορά. Επίσης διαφορά υπάρχει σημαντική στο χρόνο αποθήκευσης (save file). Αν πάλι δε σε παίρνει για ραπτορες, οπωσδήποτε ενα raid0 για τη δουλειά σου.

Αλλά γνώμη μου είναι να μη γυρίσεις εύκολα τη πλάτη σε ραπτορ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.