Jump to content



Ηρθε η ωρα,βοηθεια στην συνθεση του νεου πισι


kv3d

Recommended Posts

Ανοιχτος φυσικα σε προτασεις. Τα βασικα ειναι τα εξης

Oχι overclocking

Σταθεροτητα και Ησυχια

Iσχυρος επεξεργαστης για rendering

Oση μνημη χωραει,την τρωει ολη το 3dstudio

1δισκος για Boot,1 γεια Data, ελαχιστα παιχνιδια

PSU antec low noice,enermax ps465 x, tagan480 ,xilenz power 500w(αυτο το

τελευταιο ειναι λιγο πιο φτηνο αλλα αξιζει?

CASE Stacker coolermaster, εδω δεχομαι προτασεις,για μειωση του κοστους .μεγαλο

και ησυχο κουτι με 12αριδες ανεμιστηρες

CPU 3800+, η μνημη cache του FX δεν προσφερει τιποτα στο 3d

COOLER fanless 103 ή polo 735 της thermaltake?Τιποτα σε Ζαλμαν.Σημειωση οτι ο

επεξεργαστης θα δουλευει 100% για πολλες ωρες η και μερες συνεχομενα

MOBO Nvidia NF3 250 αξιοπιστο και σταθερο ,αλλα τι?

RAM 4χ512 Kingston ddr400 value cl2.5, Σκεφτεστε τιποτα καλυτερο?

HD1 WD Raptor 74gb

HD2 seagate 160gb ,cache 8mb SATA

VGA εχω μια Wildcat VP870,για την ωρα φτανει

αργοτερα μπορει να μετατρεψω καμια fx σε quadro

DVDRW Nec 3500

Οι αποριες μου προκηπτουν απο τα παραπανω.

Τι μητρικη,Τι μνημη,τι τροφοδοτικο,τι cooler και τι κουτι ,θελω να κατεβασω και το κοστος.

ελπιζω να μη σας κουρασα ,αναμενω με ανυπομονισια τις απαντησεις σας

;)

Link to comment
Share on other sites

Case, Herolchi 6919. ’νετο, με 12άρηδες και πιο αθόρυβο από το STACKER.

CPU 3500+. Προσωπικά για μένα, υπεραρκετός. Βέβαια, ε΄γω θα έπερνα τον 90nm 3200+ 939 και θα τον υπερχρόνιζα.

COOLER. Εφ'όσον δεν υπερχρονίζεις, γιατί να πάρεις άλλο cooler πέραν το εργοστασιακό?

ΜΟΒΟ, δε μπορώ να σου προτείνω NF3, δε μου αρέσουν τα nForce, αλλά το Gigabyte (Pro edition) φαίνεται να είναι το κορυφαίο από όλες τις απόψεις.

PSU, είμαι υπερικανοποιημενος με τα 420W της Chieftec και έχω δώσει αρκετά που ικανοποίησαν και όλους όσους τα πήραν. Τα πιο ακριβά δε μου λένε τίποτα....

ΗDD. Ο Raptor παίζει σε άλλη κατηγορία αλλά δε θα έπαιρνα ποτέ. Θα προτιμούσα να στήσω ένα RAID-0 με Samsung S-ATA (ή Seagate βεβαίως βεβαίως....)

VGA. Δε ξέρω ποιά κάρτα έχεις αλλά οτιδήποτε λιγότερο από 9800 πλέον θεωρείτε παρακατιανό εκτός και αν δεν είσαι gamer οπότε τη βγάζεις και με κάρτα 3τίας.

DVD-RW. Γενικά έχω μια αδυναμία στα LG. Το 3500 προς το παρόν δεν έχει αποδείξει την αξία του και δεν είναι γρήγορο στα 16χ. Ισως φτιάξει με κάποιο μελλοντικό firmware αλλά ποτέ δε ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kv3d

Ανοιχτος φυσικα σε προτασεις. Τα βασικα ειναι τα εξης

Oχι overclocking

Σταθεροτητα και Ησυχια

Iσχυρος επεξεργαστης για rendering

Oση μνημη χωραει,την τρωει ολη το 3dstudio

1δισκος για Boot,1 γεια Data, ελαχιστα παιχνιδια

;)

PSU tagan480 (Και τα καινουρια enermax πρεπει να ειναι καλα αλλα δεν έχω προσωπική αποψη)

CASE Stacker coolermaster, και το herolchi που προτεινει ο jimmyfox ειναι πολύ καλο αν και το θέμα κουτί ειναι μεγάλο και παίζει ρόλο και το θέμα του γούστου.

CPU 3800+ οκ εκτος αν θελεις να πεσεις για οικονομια σε 3500+

COOLER zalman reserator 1. Aθορυβο και αξιόπιστο. Για πιο φτηνο Zalman 7000.

MOBO Αν ειναι να μη κανεις oc, πηγαινε σε VIA chipset...

RAM 2 γιγα ? Πολλα δεν είναι ? 4 chipakia δε παίρνουν τα πιο πολλα mobos για AMD, οποτε μαλλον για 2χ 1γιγα το οποιο εχει μονο η OCZ προς το παρον.

HD1 WD Raptor 74gb (καλος αλλα ακριβός) Καλυτερα να παρεις 2 και να τους κανεις raid0.

HD2 seagate 160gb ,cache 8mb SATA (πιο μεγάλο προτείνω, οι διαφορές ειναι μικρες)

VGA Καθαρα θέμα του τι θα κανεις με τη vga, αν δε θα παίζεις παιχνιδια κρατα αυτη που έχεις και μετα βλέπες. Αλλιως, αναλογα με το budget, πας σε 9800 η σε 6800.

DVDRW Nec 3500

Καλες αγορές, το παν ειναι το θεμα του budget, οποτε απο εκει θα ξεκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1.MOBO Βλεπω ,οτι και οι δυο συμφωνειτε οτι αφου δεν υπερχρονιζω, καλυτερη λυση motherboard ειναι η Via.JimmyFox θα το κοιταξω το Gigabyte (Pro edition).

2.CPU ,o 3500+ σαφως ειναι πιο συμφερων αλλα με τα 300 παραπανω euro του 3800+ αγοραζω λιγο χρονο. Στο rendering ειναι 10% πιο γρηγορος.

3.COOLER Το μαμισιο ειναι αποδοτικο αλλα ειναι ησυχο?

Το zalman reserator1 (πολυ ομορφο) , φαινεται πολυ ογκωδες,βαρυ και ακριβο,

το zalman 7000 ειναι ΟΚ

4.CASE Το Herolchi πρεπει να την κανει την δουλεια.Δεν ειναι βεβαια τοσο μουρη.

5.PSU ,Καλυτερα να περισευει παρα να λειπει δυο γιγα μνημη θελουν 160w μονο για

παρτη τους

6.RAM ,2 Gb ειναι πλεον μινιμουμ για τη δουλεια μου.Στο task manager βλεπω να

αξιοποιει 1500mb+ απο page file ,πολλες φορες

Αλλα ακομα και τα 939 με τις 4 υποδοχες ,δεν δεχοντε 4dims?

Δικιο εχεις trooper ,μαλλον πρεπει να παω σε 2χ1γιγα

7.HD ,βλεπω οτι συμφωνειτε και στου σκληρους.Αλλα το Raid0 δεν ειναι η καλητερη λυση

για αξιοπιστια.Δε θα θελα να χασω το system μες τη μεση της νυχτας και το αλλο πρωι να

παραδιδω δουλεια

8.VGA χρειαζομαι καρτα OpenGL,να μπορει να κινει εκατομυρια πολυγωνα σε viewport σε

Windows, και η καλυτερη παιχνιδαδικη GF6800gt δεν ειναι πολυ καλυτερη απο τη

Wildcat(η οποια με τη σειρα της στα παιχνιδια ειναι μεγαλη μαπα)

9.Budget διακανονισμο σε 120 δοσεις

Ευχαριστω για τις προτασεις σας.

Σε πολλες περιπτωσεις οδηγουμαι σε καπως αντιοικονομικες επιλογες απο το ρολο του μηχανηματος που ειναι καθαρα επαγγελματικος, Σχεδιαση 3d μοντελων στο autocad, φωτορεαλισμος-3dstudio ,και photoshop

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kv3d

1.MOBO Βλεπω ,οτι και οι δυο συμφωνειτε οτι αφου δεν υπερχρονιζω, καλυτερη λυση motherboard ειναι η Via.JimmyFox θα το κοιταξω το Gigabyte (Pro edition).

2.CPU ,o 3500+ σαφως ειναι πιο συμφερων αλλα με τα 300 παραπανω euro του 3800+ αγοραζω λιγο χρονο. Στο rendering ειναι 10% πιο γρηγορος.

3.COOLER Το μαμισιο ειναι αποδοτικο αλλα ειναι ησυχο?

Το zalman reserator1 (πολυ ομορφο) , φαινεται πολυ ογκωδες,βαρυ και ακριβο,

το zalman 7000 ειναι ΟΚ

4.CASE Το Herolchi πρεπει να την κανει την δουλεια.Δεν ειναι βεβαια τοσο μουρη.

5.PSU ,Καλυτερα να περισευει παρα να λειπει δυο γιγα μνημη θελουν 160w μονο για

παρτη τους

6.RAM ,2 Gb ειναι πλεον μινιμουμ για τη δουλεια μου.Στο task manager βλεπω να

αξιοποιει 1500mb+ απο page file ,πολλες φορες

Αλλα ακομα και τα 939 με τις 4 υποδοχες ,δεν δεχοντε 4dims?

Δικιο εχεις trooper ,μαλλον πρεπει να παω σε 2χ1γιγα

7.HD ,βλεπω οτι συμφωνειτε και στου σκληρους.Αλλα το Raid0 δεν ειναι η καλητερη λυση

για αξιοπιστια.Δε θα θελα να χασω το system μες τη μεση της νυχτας και το αλλο πρωι να

παραδιδω δουλεια

8.VGA χρειαζομαι καρτα OpenGL,να μπορει να κινει εκατομυρια πολυγωνα σε viewport σε

Windows, και η καλυτερη παιχνιδαδικη GF6800gt δεν ειναι πολυ καλυτερη απο τη

Wildcat(η οποια με τη σειρα της στα παιχνιδια ειναι μεγαλη μαπα)

9.Budget διακανονισμο σε 120 δοσεις

Ευχαριστω για τις προτασεις σας.

Σε πολλες περιπτωσεις οδηγουμαι σε καπως αντιοικονομικες επιλογες απο το ρολο του μηχανηματος που ειναι καθαρα επαγγελματικος, Σχεδιαση 3d μοντελων στο autocad, φωτορεαλισμος-3dstudio ,και photoshop

2. Μπορείς να πάρεις τον 3500+ και να τον ανεβάσεις στα 3800+ (ιδέα που σου γλυτώνει 300).

5. Enermax 470Watts Noisetaker, Tagan 480Watts, Antec 550Watts truecontrol.

6. 2x1024ΜΒ προτείνω κι εγώ για να έχεις κι ελεύθερα slots για κάθε περίπτωση.

7. 2χ36GB raptor για raid0 και 200GB σκληρό στον οποίο ένα μέρος του μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για backup του λειτουργικού (ή ακόμα να τον χωρίσεις σε partitions).

8. 6800GT

Link to comment
Share on other sites

Hero

2.Aν κανω σωστα τις ενεργειες το overclocking θα δωσει 100% αξιοπιστο συστημα?

Δεν θα εχει επιπτωσεις στη ζωη του επεξαργαστη?

6. Εχεις υπόψιν σου καποια συγκεκριμενα dimms?

Μιλαω για value ram,λογο κοστους.

7.Βuckup λειτουργικου,σε ξεχωριστο παρτισιον? Εννοεις να εχω εγκαταστησει και δευτερα

windows? καλη ιδεα.

8.Αν βρεθει μετατροπη σε αντιστοιχη quadro ,αξιζει.Αλιλιως ετσι οπως ειναι δε λεει πολλα,(για τη δουλεια εννοειτε)

Link to comment
Share on other sites

2. Αν γίνει σωστά η δουλειά, θα έχεις 100% σταθερό σύστημα. Καλείς τον Dagalidis να σου κάνει ένα στα γρήγορα (ο hipro5 είναι intelakias) :p

Πόσο καιρό θέλεις να κρατήσει ο επεξεργαστής? Η μείωση στη ζωή του άντε να είναι από τα 10 χρόνια, στα 4-5 (με πολύ overclocking + ώρες ανοικτός), ειδικά αν έχεις πολύ καλές θερμοκρασίες σε full load.

Παρεπιπτόντως ο δικός μου επεξεργαστή (ΑXP 2100+) δουλεύει 24/7 με overclocking πάνω από μισό χρόνο (τον είχα πάρει αρκετό καιρό πριν) χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

6. Δυστυχώς δεν έχω τίποτα υπόψην μου. Αν βρεις κάτι, σε παρακαλώ πες το και σε εμάς γιατί ενδιαφέρομαι να μάθω.

7. Χωρίζεις τον 200άρη σε 2 partitions και στο ένα από αυτά απλά αντιγράφεις μέσω ghost ή clone partition τους κεντρικούς σκληρούς (2x36GB raptor) που είναι σε raid0. Νομίζω παίζει θέμα drivers (scsi - sata) κι ίσως να μην μπορείς να bootareis από το backup OS (διορθώστε με αν κάνω λάθος) αλλά μιας και το ανέφερες, πολύ καλή ιδέα είναι να εγκαταστήσεις dual boot ξεχωριστά.

8. Για τσέκαρε αυτό για FX 4400

Link to comment
Share on other sites

Hero

2.Για το overclocking επιφυλασoμαι για το μελλον

6.Γενικα ειναι σπανιοτατα τα dimms του 1gb. Aλλα βρηκα κατι. Memmax ddr400 1gb

dimm cl 3 η cl 2.5 ,lifetime ,160-170euro το κομματι.O Spc φαινεται να ξερει

περισσοτερα.

7.then,dual boot it is.

8.Η fx 4400 ειναι φοβερο κομματι, δεν βρηκα πουθενα τον τυπο της GPU.Ειναι ιδια με

την FX6800GT/Ultra?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το overclocking και για την μειωση της ζωης του επεξεργαστη.

1) Το ολοκληρωμα και η κατασκευη του τσιπ 3500+ και 3800+ που ειναι για αγορα, ειναι ολοιδια.

2) Κανενα μετρο δεν εχει ληφθει υπο'ψιν απο το εργοστασιο για να γινει πιο αντοχικος ο ενας επεξεργαστης απο εναν αλλο. Ολα τα τσιπ περνανε απο την ιδια γραμμη παραγωγης

3) Η διαφορα που υπαρχει σε εναν 3800 με εναν 3500 ειναι στην ποιοτητα λιθογραφιας, και αυτη εξακριβωνεται μετα απο τεστ.

4) Μερικες φορες μπορεις να πετυχεις εναν φτηνο επεξεργαστη που να εχει πιο ψηλα ορια απο εναν πιο ακριβο.

5) Η διαφορα ποιοτητας στην Λιθογραφια εγκειται στην καθαροτητα του τμηματος της κρυσταλλικης σιλικονης αλλα και στο σημειο του wafer που βρισκεται ο επεξεργαστης, στις ακρες ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας στο κεντρο καλυτερης ποιοτητας. Αν και η AMD τουλαχιστον στα πιο παλια μοντελα για καποιον λογω πουλουσαν μονο τα τσιπ που βρισκονταν στο κεντρο σαν πιο φτηνα για αυτο εδω και 1 χρονο εχω εναν 1700+ που λειτουργει σαν 2600+ με default voltage και πολυ ησυχη ψυξη με ανεμιστηρα.

6) Ο μονος λογος για να αγορασεις ετοιμο ακριβο μοντελο ειναι για να μην χασεις χρονο και ασχοληθεις με τις ρυθμισεις και τις μοντιφες. Αλλα και για να αποφυγεις να αγχωνεσαι για τα πιθανα προβληματα που μπορει να (μην) βγαλει ο υπολογιστης σου. (ο μονος τροπος για να σου φυγει ο φοβος ειναι να κατσεις να ασχοληθεις με μανια)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η κάρτα γραφικών που έχεις είναι ημιεπαγγελματική και πρέπει να κόστισε πάνω από 500 ευρώ και δεν έχει καμια σχέση ,όσον αφορά επιδόσεις σε επαγγελματικά πακέτα ,με οποιαδήποτε "συμβατική" κάρτα γραφικών.Η 6800 GT δε λέω είναι σούπερ αλλά για σένα δεν κάνει.Δεν ξέρω αν έχεις κάποιο λόγο να την αλλάξεις την Wildcat αλλά το επόμενο βήμα για κάρτα θα πρέπει να είναι σε pci express λόγω μεγάλης αύξησης του bandwith πράγμα που ωφελεί ΠΑΡΑ πολύ σε επαγγελματικό επίπεδο.Η FX 4400 είναι πανάκριβη κοντά στα 2000 ευρώ ίσως και παραπάνω.Για καλή κάρτα κοντά στα 1000 ευρώ για καμια Quadro FX 1300 ή ATI FireGL V5100 και πιο φτηνές λύσεις από 300-400 ευρώ μέχρι 600-700 ATI Fire GL V3200 και V3100.Bέβαια υπάρχει και λύση σε AGP όπως οι QuadroFX 1100 και η ATI FireGL X2-256t που κοστίζουν περίπου 800 με 1000 ευρώ αλλά αν θές να επενδύσεις για το μέλλον περίμενε λίγο και πάρε με τη μία mobo με PCI express και την κάρτα.Ψάξε και λίγο internet.

Κοίτα και σε αυτά τα links κάτι συγκριτικά για τέτοιες κάρτες

http://graphics.tomshardware.com/graphic/20040323/index.html

http://graphics.tomshardware.com/graphic/20040816/index.html

Όσο για το overclock να έχεις υπόψιν οτι ο επεξεργαστής όταν είναι overclocked υπάρχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ πιθανότητα να μην είναι 100% σωστός στους υπολογισμούς του και σε επαγγελματικό επίπεδο αυτό είναι ανεπίτρεπτο.Το οτι περνάει burn in και super pi και χίλια δυο test δε αποκλείει την πιθανότητα υπολογιστικού λάθους.Think about that αν τον χρησιμοποιείς επαγγελματικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zavaras [Σήμερα, στις 10:15]

Παιδιά που το βρίσκουμε αυτό στη Στουρνάρη? Έχω κοιτάξει σε e-shops και δεν το έχουν.

http://www.msystems.gr/results.asp?adv=1&Desc=Herolchi+6919&SearchType=OR&Vend=-1&Cat=-1&Price_From=0%2C00&Price_To=1000000%2C00&SortField=productName&SortType=ASC&RecsToShow=20&B1=%D5%F0%EF%E2%EF%EB%DE

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Matia

Όσο για το overclock να έχεις υπόψιν οτι ο επεξεργαστής όταν είναι overclocked υπάρχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ πιθανότητα να μην είναι 100% σωστός στους υπολογισμούς του και σε επαγγελματικό επίπεδο αυτό είναι ανεπίτρεπτο.Το οτι περνάει burn in και super pi και χίλια δυο test δε αποκλείει την πιθανότητα υπολογιστικού λάθους.Think about that αν τον χρησιμοποιείς επαγγελματικά.

Τα άλλα χίλια δυο πράγματα μπορούν να περιλαμβάνουν και επαγγελματικές εργασίες. Όταν ο overclocked cpu είναι σταθερός, σημαίνει ότι βγάζει απροβλημάτιστα όλα τα τεστς ή τις εργασίες που του δίνουν να κάνει. Εξάλλου ο 3800+ είναι σαν ένας overclocked 3500+ μόνο που έχει περάσει τα τεστς από την εταιρία. Ο πυρήνας είναι ο ίδιος, μόνο οι συχνότητες διαφέρουν. Με ένα σωστό overclocking, δεν θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό overclocking????? Δηλαδή τι σωστό overclocking?? Σε λογικά πλαίσια δηλαδή??

Δε ξέρω αν το παληκάρι είναι επαγγελματίας και δεν τον παίρνει να κάνει λάθος έστω και απειροελάχιστο αλλά δεν νομίζω να ρισκάρει κανένας επαγγελματίας overclocked cpu στο μηχάνημα του.

Αμα είναι έτσι να κάνουν και σωστό overclock και στους υπολογιστές που κάνουν έλεγχο της εναέριας κυκλοφορίας να γλιτώσουν και τις αναβαθμίσεις...ρε παιδιά σοβαρευτείτε λίγο to oc είναι καλό για τα PCακια μας αλλά όχι και σε επαγγελματικό επίπεδο.Οχι οτι υπάρχει καμιά τρομερή διαφορά ανάμεσα σε επαγγελματίες και χομπίστες ,όπως εμείς, αλλά η βασική διαφορά είναι οτι επαγγελματικό μηχάνημα=zero fault tolerance δηλαδή δεν επιτρέπονται λάθη πόσο μάλλον να δημιουργείς τις συνθήκες για αυτά,βλέπε o/c.

Link to comment
Share on other sites

Για το overclocking θα πρεπει να συμφωνησω με τον Μatia.Με τρωει να ασχοληθω αλλα δεν εχω την πειρα το χρημα και τον χρονο να ψαχνω την πηγη κοληματων του Autocad ή του 3dstudio.

Τo nforce4 ειναι πολυ δελεαστικο.Θα πρεπει τοτε να περιμενω εως τα τελη Δεκεμβριου.

Αλλα nforce4 ,σημαινει αγορα νεας καρτας γραφικων.

Μια σκεψη ειναι η μετατροπη καποιας pci express GEforce FX σε quadro FX.

Στο παρελθον μετετρεψα μια gforce2gts σε Quadro2mxr με θεαματικοτατη αυξηση των επιδοσεων.Μετα 2-3 μηνες η καρτα κρασαρε, την επανεφερα σε gforce2gts,χωρις να παθει τιποτα.

Αν σκεφτει κανεις οτι μετατρεπεις μια καρτα των 250ευρο σε καρτα των 1000+ευρο,νομιζω οτι ειναι ενα ρισκο που αξιζει να παρεις(το να σου μεινουν τα 250ευρα σου στο ραφι και να χωσεις αλλα600-800 για επαγγελματικη).

Link to comment
Share on other sites

ειμαι της αποψης οτι αφου θελεις να κανεις μια τετοια επενδυση καλυτερα θα ηταν να επερνες κατι με δυο επεξεργαστες!

πιστευω οτι ειναι οτι πρεπει για τετοιες δουλειες!αν και θα ανεβεις καποια λεφτα παραπανω το τελικο αποτελεσμα πιστευω θα σκιζει:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Matia

Σωστό overclocking????? Δηλαδή τι σωστό overclocking?? Σε λογικά πλαίσια δηλαδή??

Δε ξέρω αν το παληκάρι είναι επαγγελματίας και δεν τον παίρνει να κάνει λάθος έστω και απειροελάχιστο αλλά δεν νομίζω να ρισκάρει κανένας επαγγελματίας overclocked cpu στο μηχάνημα του.

Αμα είναι έτσι να κάνουν και σωστό overclock και στους υπολογιστές που κάνουν έλεγχο της εναέριας κυκλοφορίας να γλιτώσουν και τις αναβαθμίσεις...ρε παιδιά σοβαρευτείτε λίγο to oc είναι καλό για τα PCακια μας αλλά όχι και σε επαγγελματικό επίπεδο.Οχι οτι υπάρχει καμιά τρομερή διαφορά ανάμεσα σε επαγγελματίες και χομπίστες ,όπως εμείς, αλλά η βασική διαφορά είναι οτι επαγγελματικό μηχάνημα=zero fault tolerance δηλαδή δεν επιτρέπονται λάθη πόσο μάλλον να δημιουργείς τις συνθήκες για αυτά,βλέπε o/c.

Σωστό overclocking = σταθερό σε όλα. Αν είδες παραπάνω το ανέφερα ως λύση για να γλυτώσει 300 κι επιπλέον μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος έμπειρος. Εξάλλου μην μου πεις ότι μια μικρή αύξηση 200MHz (ανεβάζοντας πολλαπλασιαστή) θα πάθει τίποτα ο επεξεργαστής? Αφού τον ίδιο πυρήνα έχουν.

Αρχική απάντηση από kv3d

Για το overclocking θα πρεπει να συμφωνησω με τον Μatia.Με τρωει να ασχοληθω αλλα δεν εχω την πειρα το χρημα και τον χρονο να ψαχνω την πηγη κοληματων του Autocad ή του 3dstudio.

Τo nforce4 ειναι πολυ δελεαστικο.Θα πρεπει τοτε να περιμενω εως τα τελη Δεκεμβριου.

Αλλα nforce4 ,σημαινει αγορα νεας καρτας γραφικων.

Μια σκεψη ειναι η μετατροπη καποιας pci express GEforce FX σε quadro FX.

Στο παρελθον μετετρεψα μια gforce2gts σε Quadro2mxr με θεαματικοτατη αυξηση των επιδοσεων.Μετα 2-3 μηνες η καρτα κρασαρε, την επανεφερα σε gforce2gts,χωρις να παθει τιποτα.

Αν σκεφτει κανεις οτι μετατρεπεις μια καρτα των 250ευρο σε καρτα των 1000+ευρο,νομιζω οτι ειναι ενα ρισκο που αξιζει να παρεις(το να σου μεινουν τα 250ευρα σου στο ραφι και να χωσεις αλλα600-800 για επαγγελματικη).

Μέχρι να βγει το nforce4 δεν μπορείς να βρεις 3-4 ωρίτσες για να συζητήσεις με άτομα, έμπειρα στο overclocking? Αν δεν θέλεις να overclockareis, να μην το συζητάμε τότε. Φυσικά και μπορείς να πάρεις τον 3800+ αλλά αν το σκέφτεσαι, ψάξτο λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.