Jump to content



Στήσιμο mail server σε virtual machine σε πάροχο που μπλοκάρει την πόρτα 25


dimangelid

Recommended Posts

Έχω μια virtual machine σε πάροχο ο οποίος μπλοκάρει την πόρτα 25... Προσπαθώ να στήσω έναν mail server ακολουθώντας αυτό τον οδηγό (με την μόνη διαφορά ότι δεν εγκαθιστώ το roundcube αλλά το Horde Groupware Webmail Edition) . Σε vps του οποίου ο πάροχος δεν μπλοκάρει την πόρτα 25 έπαιξε κατευθείαν. Σε αυτόν που είμαι τώρα μπορώ να λάβω από παντού αλλά δεν μπορώ να στείλω πουθενά, είτε από webmail, είτε από mail client στον υπολογιστή μου. Έχω δοκιμάσει διάφορους οδηγούς που λένε πως να αλλάξω την πόρτα 25 σε 587, submission κλπ χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Βλέπω δηλαδή τα queued mails να λένε ως αιτία αποτυχίας παράδοσης, ότι προσπαθούν να συνδεθούν στην πόρτα 25 του server του παραλήπτη αλλά κάνει timeout. E-mail από χρήστη σε χρήστη εντός του virtual machine στέλνω και λαμβάνω κανονικά. Ο σκοπός που θέλω να στήσω δικό μου server είναι να απαλλαγώ από το gmail... Άρα δεν θέλω σε καμία περίπτωση να χρησιμοποιήσω άλλον mail server για τα εξερχόμενα. Τα πάντα θέλω να τα κάνει το μηχάνημά μου. Υπάρχει κάποια λύση;

EDIT

Το λειτουργικό της virtual machine είναι CentOS 6.5 64bit με όλα τα updates. Έχω δοκιμάσει και Ubuntu 12.04 LTS.

Link to comment
Share on other sites

Για να λειτουργήσει το 587 port, πρέπει και ο destination mail server να ακούει και στην 587.

Δυστυχώς δεν είναι πολλοί οι mail servers που έχουνε listening και στην 587 port.

Μμμμ, ναι το διαπίστωσα... Έκανα telnet στην 587 και στους server του gmail και του hotmail και ακούνε μόνο στην 25... Να αποτρέψουν το σπαμ, δεν αντιλέγω, αλλά αν κόβουν μια τόσο βασική πόρτα τι θα κάνει και ο άλλος που δεν είναι spammer;;; Οπότε η μόνη λύση είναι να ρυθμίσω τον server μου να στέλνει τα εξερχόμενα μέσω άλλου που ακούει στην 587;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.